
Po burni razpravi poslancev o vmesnem poročilu Rezarjeve preiskovalne komisije zaradi suma izdaje tajnih podatkov v državni zbor prihaja policija. A o koliko tajnih podatkih govorimo? Kot smo na N1 poročali že decembra 2023, je v pričanju Boštjana Lindava, ki je prvi dejal, da so "v javnem delu poročila navedbe, ki jih je izrekel na zaprtem delu zaslišanja", kot tajen označen le en podatek. In sicer datum 28. november 2022, s katerega utegne Sova po poročanju POP TV zdaj zaradi "bistveno spremenjenih okoliščin" oznako tajnosti umakniti. V opoziciji neuradno pritrjujejo, da je v pričanju Lindava tajen le datum, a vztrajajo, da jih je v javnem delu poročila več.
Ko so poslanci državnega zbora minuli teden obravnavali vmesno poročilo parlamentarne preiskovalne komisije, ki jo vodi poslanec Svobode Aleš Rezar in ki predsednika vlade Roberta Goloba razbremenjuje obtožb, da je vplival na datum aretacije ruskih vohunov v Sloveniji, se je pomemben del razprave vrtel o tem, ali lahko poslanci javni del vmesnega poročila obravnavajo na odprti seji državnega zbora, saj da so v njem tajni podatki.
Na to je predsednico državnega zbora pred začetkom javnega dela zasedanja opozorila poslanka NSi in članica preiskovalne komisije Vida Čadonič Špelič.
Enako pa je na isti dan v intervjuju za MMC povedal tudi nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, ki je dejal, da so v javnem delu vmesnega poročila navedbe, ki jih je izrekel na zaprtem, torej tajnem delu zaslišanja pred preiskovalno komisijo.
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je po opozorilu Vide Čadonič Špelič dala na glasovanje predlog, da se javna razprava o javnem delu vmesnega poročila prestavi na eno od prihodnjih sej, a je večina poslancev glasovala proti, zato se je razprava nadaljevala.
Predsednik preiskovalne komisije Aleš Rezar je v razpravi “osebno jamčil”, da poslanci na odprtem delu seje ne bodo kršili zakona o tajnih podatkih, saj da je bil podatek javno objavljen že velikokrat.

Del poslancev, med njimi tudi Vida Čadonič Špelič, je tej razlagi Rezarja ugovarjal rekoč, da je podatek tajen tako dolgo, dokler direktor Sove Joško Kadivnik, ki je označil tajnost podatka, oznake ne umakne.
Kaj je bilo v pričanju označeno kot tajno?
Po burni razpravi poslancev minuli teden se je zdaj, kot je prva poročala TV Slovenija, Policijska uprava Ljubljana odločila, da sum izdaje tajnega podatka v državnem zboru preišče. Predsednica državnega zbora je za POP TV potrdila, da je o tem že obveščena, prav tako predsednik preiskovalne komisije Aleš Rezar, s katerim bodo policisti opravili razgovor.
Po tem, ko sta oktobra 2023 pred preiskovalno komisijo pričala Boštjan Lindav in nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, je tedanji predsednik preiskovalne komisije iz vrst Svobode Miha Lamut, Sovo povabil, naj preveri, ali sta Bobnar in Lindav na pričanju za zaprtimi vrati izdala tudi kakšen tajni podatek.

Iz celotnega njunega pričanja je Sova za tajni podatek označila samo datum 28. november 2022, ki ga je v zaprtem delu zaslišanja povedal Lindav, o čemer smo na N1 prvič poročali že decembra 2023.
Direktor Sove Kadivnik naj bi namreč najprej razmišljal o izvedbi aretacije na ta dan, a je bila aretacija nato izvedena teden dni kasneje, 5. decembra 2022.
Policisti so ob 9:03 vdrli skozi okna in ju, kot smo poročali, aretirali “s prsti v marmeladi”. Po navedbah Wall Street Journala vohuna nista imela časa zapreti komunikacije s SVR, “ki je še vedno potekala”.
Po podatkih naših virov je bil ta datum tedaj označen za tajnega zato, ker bi njegovo razkritje Rusiji izdalo, da Sova ve, da ruska vohuna s SVR komunicirata ob ponedeljkih.

Je pa Sova že novembra 2023 predsednika komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovs) Janeza Žaklja (NSi) javno opozorila, naj bo previden pri ravnanju s tajnimi podatki. Žakelj je namreč v začetku novembra 2023 na tiskovni konferenci po tem, ko je Lindava, Tatjano Bobnar in direktorja Sove zaslišal tudi Knovs, javno omenil datum 28. november 2022. Da je tajni podatek prvi javno razkril predsednik Knovsa, so iz Sove v tem tednu sporočili tudi za TV Slovenija.
V opoziciji neuradno pritrjujejo, da je v celotnem pričanju Boštjana Lindava in Tatjane Bobnar tajen le en podatek, torej datum 28. november 2022, vztrajajo pa, da je v javnem delu poročila informacij, ki temeljijo na tajnih podatkih, več.
Sova je medtem za POP TV razkrila tudi, da oznake tajnosti s podatka, ki ga je v pričanju navedel Lindav, sicer še niso umaknili, da pa zaradi “bistveno spremenjenih okoliščin” proučujejo možnost, da bi to storili.
Te bistveno spremenjene okoliščine naj bi bile, da se je kazenski postopek zoper ruska vohuna na slovenskem sodišču končal, od 1. avgusta lani, ko je potekala izmenjava zapornikov, pa sta v Rusiji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje