V drugi največji koalicijski stranki SD so zaskrbljeni nad izidom referenduma o dodatkih k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Referendumski rezultat je lahko streznitev leve sredine, je dejal prvak SD Matjaž Han, ki zaradi padca novega zakona o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti ne pričakuje težav v koaliciji. Ob tem je ocenil, da ni razloga za predčasne volitve in odstop ministrice Vrečko, proti kateri so NSi in Demokrati danes vložili interpelacijo.
V stranki SD so zaskrbljeni nad rezultatom nedeljskega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Predsednik stranke Matjaž Han je za Radio Slovenija ocenil, da bodo morali v koaliciji prešteti svoje vrste, da se takšen rezultat ne bo ponovil na prihajajočih parlamentarnih volitvah.
Han je nato na novinarski konferenci dejal, da na rezultat referenduma – proti zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti je glasovalo več kot 90 odstotkov volilcev, hkrati pa je pobudnikom uspelo doseči kvorum – gleda tudi kot na "streznitev leve sredine", ki se mora po njegovih besedah angažirati, da bo lahko dosegla dober izid na naslednjih volitvah.
Kot je poudaril, zaradi referenduma ne pričakuje težav v koaliciji: "Po prespani noči smo vsi bistveno modrejši in misli se izkristalizirajo." Ob tem je izpostavil, da z nekaj manj kot 26-odstotno volilno udeležbo ne glede na rezultat ne morejo biti zadovoljni ne v koaliciji ne opoziciji.
"Demokracija ni nekaj, kar lahko ignoriramo, ko nam ne ustreza"
"Vsa politika bi se morala vprašati, kaj pomenijo referendumi kot orodje neposredne demokracije in kaj smo sami naredili za to, da na primer znamo ljudem predstaviti zakon tako, da bi sami od sebe pristopili h glasovanju in izrazili svojo voljo," je dejal Han.
Socialni demokrati v nasprotju z Gibanjem Svoboda in Levico volilcev niso pozvali k bojkotu referenduma. Kot je poudaril Han, "demokracija ni nekaj, kar uporabljamo, ko nam na neki način ustreza, in ignoriramo, ko nam ne ustreza".
"Če ne bomo spoštovali institucij, v tem primeru referenduma, bomo imeli v nadaljevanju težave. In če se politika umika, dajemo ljudem signal, da ni treba sodelovati," je poudaril Han in dodal, da se je referenduma udeležil in glasoval za uveljavitev zakona.
Nov zakon je po njegovem mnenju dober, se mu pa zdi "neizmerno slabo", da so bili vrhunski umetniki v referendumski kampanji tarče političnih obračunov. Kot je povedal, je SDS referendum imela tudi za to, da bi zamajala sedanjo vlado. A je Han poudaril, da so na referendumu glasovali o zakonu in ne o vladi.
Han ne vidi razloga za odstop ministrice Vrečko
Referendum je po njegovi oceni predvsem priložnost za razmislek o ravnanju v prihodnje, ne pa za politično obračunavanje, kdo je glasoval in kdo ne. "Svet se bo jutri normalno vrtel in ta vlada bo morala sprejeti še kar nekaj zakonov, ki bodo šli seveda v prid ljudi, volitve čez približno eno leto pa bodo pokazale, kako dobro ali slabo je ta vlada delala," je dejal Han.

Po njegovem mnenju je leva sredina na prihodnjih volitvah sposobna doseči rezultat, ki ji bo omogočil, da bo ponovila vladanje. Ob tem je Han priznal, da ni zadovoljen z odstotkom podpore, ki jo SD nakazujejo zadnje javnomnenjske raziskave. Danes objavljena javnomnenjska anketa Mediane za Delo je SD izmerila 4,8-odstotno podporo.
Kot je poudaril Han, se morajo v stranki vprašati, kaj bodo naredili, da bodo ta odstotek popravili. Ob tem je ocenil, da ni nobene potrebe za predčasne volitve in za odstop ministrice za kulturo Aste Vrečko, proti kateri so Nova Slovenija in Demokrati danes vložili interpelacijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje