Pasji kakci na pločnikih in travnikih: kolikšna globa grozi kršiteljem

Pasji iztrebki na pločniku, cesti ali zelenici se lahko spremenijo v zelo neprijetno izkušnjo. Ne le da so neprijetni na pogled, prenašajo lahko številne bolezni. Če ga ne poberete, vas lahko doleti (visoka) kazen.
Ne glede na to, ali živite v mestu ali na vasi, ste med sprehodom zagotovo že opazili pasji iztrebek ali dva. Navadno se pojavljajo ob stranskih poteh ali na zelenicah, včasih pa celo sredi obljudenega pločnika ali na otroškem igrišču.
V urbanih območjih in na priljubljenih sprehajalnih poteh je za pasje iztrebke dobro poskrbljeno z namenskimi koši za odpadke. Pasji iztrebki namreč niso le izjemno neprijetni za tiste nesrečnike, ki nevede stopijo nanje, ampak so tudi zdravju nevarni.
Vsebujejo lahko različne bakterije, parazite in viruse, ki se prenašajo ne le na druge živali, ampak tudi na ljudi. Med njimi so E. coli, odpadne koliformne bakterije, pasja kuga, koronavirus, hepatitisi in parvovirusi. Za ljudi je nevarna tudi pasja trakulja.
Globa je lahko zelo visoka
V večini občin neodgovorne lastnike, ki za psom ne pospravijo, kaznujejo z globo. Višino kazni določajo posamezne občine, navadno v odloku o urejanju in čistoči površin.
V ljubljanski občini (Mol) lastniki, ki ne počistijo za svojim ljubljenčkom, dobijo 100 evrov kazni. Izdajo jo občinski inšpektorji, ki morajo kršitelja "zalotiti v akciji".
Pasji iztrebek, ki je ostal na cesti ali v parku, občani seveda lahko prijavijo, inšpektorji pa v tem primeru opravijo naknadni nadzor.

Lani so nevestnim lastnikom psov precej povišali kazni v Piranu. Kot smo poročali, morajo imeti lastniki pse ves čas pripete na vrvici, iztrebke za njimi pobrati, urin pa splakniti z vodo. Redarji lahko tudi preverijo, ali imajo lastniki pri sebi opremo za čiščenje za svojim štirinožnim prijateljem. Če je ne bodo imeli, jih lahko doleti 250 evrov kazni.
Če lastnik pasji iztrebek pusti na zasebnem zemljišču, denimo travniku ali njivi, inšpektorji ne morejo ukrepati. Lastniki zelenic in zasebnih makadamskih poti zato ob rob svojih zemljišč pogosto nameščajo številne table z napisi in znake.
"Odgovorni lastniki psov pobirajo pasje kakce"
V Ljubljani že več let izvajajo preventivne akcije na terenu, med katerimi lastnike psov ozaveščajo o pobiranju pasjih iztrebkov in lastnikom delijo biorazgradljive vrečke. "Odgovorni lastniki psov pobirajo pasje kakce," so ob napovedi akcije napisali na spletni strani Mola. Ena takšnih akcij ravno poteka, mestni inšpektorji in redarji jo bodo izvajali do 12. junija. Opozarjajo tudi na to, da je treba imeti pse na povodcih.
Akcija poteka v okolici Rožnika, Kosezah, Trnovem, parku Tivoli, na Golovcu in za Bežigradom. Jeseni bo akcija potekala še v Šentvidu, Polju, Črnučah, Mostah, Posavju, Dravljah in Sostru.
V mestu nekaj nujnega, drugod pa ...
"Če se zdi pobiranje pasjih iztrebkov v mestu nekaj nujnega, lastniki psov na kmetijskih območjih na to pogosto pozabijo," opažajo na KGZ in opozarjajo, da gre za večjo težavo, kot se zdi na prvi pogled.
Zelene površine ob manjših naseljih so namreč navadno namenjene pridelavi hrane. Ob strojnem spravilu in baliranju travnikov tako iztrebki – skupaj z vsemi paraziti in bakterijami – pristanejo v živalski krmi.
Bolezni se s hrano prenesejo na govedo in druge živali, ki lahko v najhujšem primeru tudi poginejo. Seveda se lahko okužijo tudi drugi psi, ki med tekanjem po travniku pojedo del iztrebka (od psa ali goveda).
Med najbolj izpostavljenimi parazitskimi okužbami v povezavi s psi in prežvekovalci sta ehinokokoza in neosporoza.
"Pasji iztrebki, smeti in spuščanje psov po kmetijskih površinah v rastni dobi so težave, ki vplivajo na življenje vseh, ki sobivamo v nekem okolju," so ob koncu dodali na KGZ.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje