
V mariborskem zdravstvenem domu pediatri ne bodo več odobravali bolniških staležev staršev brez pregleda otrok v ambulanti. Kako pa ravnajo v Zdravstvenem domu Ljubljana?
Kot smo poročali, so se pediatri v mariborskem zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca odločili, da bolniških staležev staršem brez pregleda otrok v ambulanti ne bodo več omogočali. Po novem bodo morali otroci priti na pregled, če bodo starši zanje želeli uveljavljati nego.
Za spremembo so se pediatri odločili, ker so opažali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev, predvsem ob petkih. Kako pa ravnajo pediatri v ljubljanskem zdravstvenem domu?
“Izbrani pediater, ki otroka in družino pozna, glede na zdravstveno stanje otroka poda navodila, predpiše terapijo in odpre nego staršem. Pri tem se glede na zdravstveno stanje otroka odloči, ali je pregled potreben. Če pediater otroka oziroma družine ne pozna, je možnost zlorabe in napačne diagnoze večja, zato v takih primerih otroka povabi na pregled,” pravijo v ZD Ljubljana.
Spomnili so, da je možnost odprtja bolniškega dopusta na daljavo mogoča šele od obdobja epidemije covida-19. “Pred tem obdobjem je bil osebni pregled pacienta zaradi zahtev zavarovalnice potreben za vsako bolniško odsotnost, zato tega do takrat niso izvajali. Sedaj se pediatri za osebni pregled odločajo v primerih, kadar menijo, da je zaradi same narave težave ali bolezni pregled potreben oziroma se poslužujejo obravnav na daljavo, kadar je taka obravnava varna,” so pojasnili.
Dodali so, da je takšen način obravnave smiseln, saj prispeva k omejevanju nalezljivih bolezni, na primer respiratornih obolenj.
Kot smo poročali, so nekateri starši v Mariboru nezadovoljni zaradi spremembe. Mama otroka je za Večer dejala, da je morala “v čakalnico med kašljajoče, kihajoče in tako naprej, kjer bi kvečjemu lahko staknila še kaj, čeprav zdravniške pomoči moj otrok ni potreboval”.
Kot je že včeraj pojasnil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), pa je ugotavljanje utemeljenosti do nege stvar strokovne presoje pediatra, v katero ZZZS ne more in ne sme posegati.
Število odobrenih neg se je v zadnjih letih povečalo. V letu 2023 je ZZZS izplačal nadomestilo zaradi nege za skupno 902.688 dni, leta 2022 pa za 983.632 dni. Pred epidemijo so bile te številke bistveno manjše, leta 2019 je bilo izplačilo za nego izplačano za 633.225 dni.
Podobno je z bolniškimi odsotnostmi za zaposlene. Delež izgubljenih delovnih dni v breme ZZZS in delodajalcev skupaj se je v zadnjem desetletju povečal s 3,9 (2013) na 5,9 odstotka (2023). Tudi pri obravnavi odraslih se je način odobravanja bolniških staležev med epidemijo spremenil. Pred epidemijo so zdravniki večinoma izvajali pregled bolnika, nato so se norme precej zrahljale in večkrat do tri dni staleža odobrijo tudi na daljavo. Tudi družinski zdravniki opažajo goljufanje pri bolniških, ki se pogosteje dogaja pred vikendi in prazniki.
Vlada sicer snuje zakonodajne spremembe, s katerimi želi zmanjšati predvsem dolgotrajne bolniške odsotnosti. Več preberite v članku Bolniških odsotnosti je preprosto preveč: kakšne rešitve so v igri.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!