V iranskem napadu na letališče v Kuvajtu umrla ena oseba, več deset ranjenih

V nočnem iranskem napadu na letališče v Kuvajtu je umrla ena oseba, še 63 pa jih je bilo ranjenih. Ameriška vojska je sporočila, da je Iran izstrelil več balističnih raket proti sosednjim državam v regiji, vendar nobena ni zadela predvidenih ciljev. Iranska revolucionarna garda je prevzela odgovornost za napade na Kuvajt in Bahrajn ter zatrdila, da jih je izvedla po ameriškem napadu na naftni tanker. Ameriške sile so v odgovor napadle otok Kešm v Hormuški ožini.
V iranskih napadih na kuvajtsko letališče je po podatkih tamkajšnjega zunanjega ministrstva umrla ena oseba, kuvajtsko ministrstvo za zdravje pa je naknadno sporočilo, da je bilo poškodovanih še 63 oseb.
Kot so po napadu sporočile kuvajtske oblasti, je bil v iranskem napadu z dronom targetiran potniški terminal na mednarodnem letališču v Kuvajtu. Oblasti so začasno ustavile zračni promet in preusmerile prihode na alternativna letališča. Kuvajtsko zunanje ministrstvo je omenilo tudi, da so napadi povzročili škodo na diplomatskih predstavništvih, a ni navedlo, na katerih.
O iranskem napadu z raketami in droni sta poročala tako Kuvajt kot tudi Bahrajn, zaznalo pa jih je tudi ameriško centralno poveljstvo (Centcom). "Iran je izstrelil več balističnih raket proti sosednjim državam v regiji, vendar nobena ni zadela predvidenih ciljev," poveljstvo navedlo v izjavi.

Tiskovni predstavnik kuvajtskega obrambnega ministrstva je napad označil za "zločinsko iransko agresijo", ki je ranila ljudi in povzročila znatno materialno škodo na stavbi. Zunanje ministrstvo je po napadih dva iranska diplomata razglasilo za nezaželeni osebi in ju izgnalo. Državo morata v 24 urah zapustiti.
Namestnik kuvajtskega zunanjega ministra je na pogovor poklical iranskega začasnega odpravnika poslov in mu izročil protestno noto. Ta poleg izgona dveh diplomatov vsebuje odločitev o zmanjšanju osebja iranskega veleposlaništva v državi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Iranske napade je medtem obsodila tudi bahrajnska vojska in jih označila za kršitev mednarodnega prava ter poudarila, da je pripravljena še naprej varovati Bahrajn. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je medtem iranske napade na zalivsko monarhijo označil za igranje z ognjem.

Iranska revolucionarna garda je v izjavi, objavljeni na Telegramu, prevzela odgovornost za napade na ameriška vojaška oporišča v Kuvajtu in Bahrajnu, poroča AFP. Kot je pojasnila, je napade izvedla, potem ko je ameriška vojska izstrelila raketo v strojnico naftnega tankerja, ki je bil na poti v iransko pristanišče, poroča televizija CBS News.
ZDA odgovorile z napadi na otok Kešm
V odgovor je ameriška vojska ponoči po navedbah Centcoma izvedla "samoobrambne" napade na iransko vojaško nadzorno postajo na otoku Kešm ter sestrelila balistične rakete in brezpilotne letalnike, ki jih je Iran izstrelil proti ladjam in državam Perzijskega zaliva.
Kot je sporočila ameriška vojska, je Teheran izstrelil dve raketi proti Kuvajtu in tri proti Bahrajnu, ki so razpadle ali pa so jih prestregli. Ameriške sile so sestrelile tudi tri brezpilotne letalnike, ki jih je Iran izstrelil proti civilnim ladjam, ki so zakonito plule v regionalnih vodah.
Trump bi se srečal z iranskim vrhovnim voditeljem
Iransko zunanje ministrstvo je obsodilo ameriško uporabo ozemelj in infrastrukture bližnjevzhodnih držav za nove napade na Iran. Ob tem je oblastem v Kuvajtu in Bahrajnu očitalo odgovornost za "agresivna dejanja, ki so se odvila minulo noč", poročajo tuje tiskovne agencije.
Vojaški svetovalec iranskega vrhovnega voditelja Mohsen Rezaei je na družbenem omrežju X danes ZDA posvaril, da bo Teheran na vsak ameriški napad odgovoril "s točo raket in dronov". Ob tem je po navedbah AFP zatrdil, da bo "agresor hitro kaznovan".
Ameriški predsednik Donald Trump je medtem dejal, da bi se rad srečal z iranskim vrhovnim voditeljem ajatolo Modžtabo Hamenejem, čigar oče in predhodnik na položaju Ali Hamenej je bil ubit prvi dan izraelsko-ameriških napadov na Iran. "Rad bi se srečal z njim in verjetno se bova na neki točki srečala, odvisno od tega, kako se bo vse razvijalo," je Trump dejal v podkastu Pod Force One časnika New York Times.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje