
Izginotje Danke Ilić, ki jo pogrešajo od 26. marca lani, je leto kasneje še vedno zavito v tančico skrivnosti. Vprašanja se kopičijo, odgovorov in ključnih dokazov pa ni. Policija trupla ni našla, Dankinih bioloških sledi na kraju zločina tudi ne, osumljenca pa sta svoje priznanje preklicala. Bo pravici v primeru izginotja male Danke kdaj zadoščeno?
26. marca lani je v srbskem naselju Banjsko polje, nedaleč od Bora, odjeknila novica, da družina Ilić pogreša še ne dveletno hčerko Danko. Stekla je največja iskalna akcija v zgodovini Srbije. Oblasti so aktivirale vse razpoložljive službe: policijo, sektor za izredne razmere, gorske reševalce, vodnike psov, celo rudarje, območje so preletavali droni s termovizijskimi kamerami, v iskanje so se vključili občani. Interpol je za deklico razpisal rumeno tiralico, srbske oblasti pa so prvič aktivirale sistem Najdi me (Pronađi me).
To je sistem, ki obvešča o izginotju otroka. Z obvestilom o izginotju deklice v Banjskem polju so prekinili televizijske in radijske programe, sistem je državljanom razposlal opozorilna SMS sporočila, opozorila pa so se prikazovala tudi na informativnih portalih letališč, avtobusnih postaj in drugod.
Ko se je iskalna akcija prevesila v tretji dan, so sledi kriminaliste vodile v Bosno in Hercegovino. Trojica je namreč med prenosom v živo na družbenem omrežju TikTok trdila, da ima informacije o pogrešani deklici, v zameno pa je zahtevala 50 tisoč konvertibilnih mark (dobrih 25 tisoč evrov). Po pridržanju so vsi trije izjavili, da so se “samo šalili”.
Posnetek, ki je vlil kanček upanja
Potem ko se je več dni zdelo, da je iskalna akcija obstala na mrtvi točki, je srbska policija 30. marca odkrila novo sled. Srbski državljan, ki živi na Dunaju, je policiji sporočil, da je okoli 20. ure na postaji tramvaja opazil majhnega otroka, ki sta ga spremljali dve odrasli ženski. Ker je prepoznal podobnost med deklico in pogrešano deklico iz Srbije, je vse tri osebe posnel in posnetek predal organom pregona.
Srbski organi so stopili v stik s policijo v Avstriji, preiskavo suma ugrabitve otroka pa je prevzel dunajski državni kriminalistični urad. Čez nekaj dni je avstrijska policija sporočila, da deklica na posnetku ni mala Danka.

Vučić novico o smrti deklice sporočil kar med sejo vlade
Iskalna akcija se je nadaljevala, 4. aprila pa je srbski predsednik Aleksandar Vučić kar med sejo vlade v prenosu sporočil, da je mala Danka mrtva. Medtem ko so prisotni razpravljali o oblikovanju posebnih ekip, ki bi bile zadolžene za sabotažo sprejema Kosova v Svet Evrope, in dokapitalizaciji tovarn za izdelavo orožja, je minister za notranje zadeve Bratislav Gašić pred Vučića prinesel mapo.
“Imam slabe novice o tem otroku, naši Danki iz Bora. Policija je aretirala dva človeka, ki sta ubila malo Danko. Če sem dobro razumel, sta obe osebi to že priznali. S kakšnimi pošastmi imamo opravka. Ali imamo še kakšne informacije, Bata? Če nimamo, bo vse ostalo policija. Hvala policiji za vse,” je dejal.
Krivdo za smrt Danke sta priznala 50-letna moška S. J. in D. D. z območja Bora, ki sta bila zaposlena v javnem komunalnem podjetju Vodovod Bor. Minister za notranje zadeve Bratislav Gašić je kmalu zatem podrobno predstavil časovnico dekličinega izginotja in smrti.

Po njegovih besedah je mati Ivana Ilić z otrokoma v Banjsko polje prispela 26. marca ob 13.10. Ker je sin prosil za vodo, je mati odšla do avtomobila nekaj metrov stran, nato pa ugotovila, da deklice ni. Kot je pojasnil srbski notranji minister, je deklica med 13.45 in 13.52 zapustila dvorišče in hodila po cesti, kar sta potrdila tudi očividca. Okoli 13.50 je mama zagledala bel avto. “Izkazalo se je, da gre za vozilo, v katerem sta bila osumljenca,” je pojasnil srbski notranji minister.
Avto, v katerem je bila Danka, je oče ustavil
Moška naj bi se v bližini hiše s službenim vozilom Fiat Panda ustavila okoli 13.50, kar sovpada s časom izginotja Danke. Ko pa sta speljala, naj bi po 30 metrih vožnje deklico zbila. Po navedbah notranjega ministra Gašića sta se osumljena z vozilom premikala 20 kilometrov na uro, policija pa je domnevala, da je deklica stekla iz grmovja.
Za volanom je bil osumljeni D. D., sopotnik S. J. pa je iz vozila izstopil in deklico položil v prtljažnik. Po nekaj prevoženih metrih naj bi se deklica zbudila, zato sta se ustavila, eden od osumljencev pa naj bi jo zadavil. Med vožnjo naj bi se nato dogovorila, da bosta truplo nekam odvrgla. Na poti ju je ustavil celo oče Danke in vprašal, ali sta jo videla. Dejala sta, da ne.
50-letnika naj bi deklico odpeljala na deponijo nekaj kilometrov stran in jo tam odvrgla. Zatem sta se vrnila v podjetje in vrnila službeno vozilo. Eden od osumljencev naj bi po besedah ministra še istega večera celo sodeloval v iskalni akciji deklice.
Brat osumljenca, ki naj bi pomagal skriti truplo, umrl med pridržanjem
A na deponiji, kjer naj bi osumljenca odvrgla Danko, trupla ni bilo. Policija je zato več dni prečesavala divja odlagališča v Banjskem polju. Pregledali so tudi lokacije, ki so povezane z družinama osumljenih.

Kmalu je policija poleg glavnih osumljencev pridržala še očeta in brata osumljenca D. D., ki naj bi dva dneva po izginotju deklice truplo z deponije pomagala prenesti na neznano lokacijo. A osumljenčev brat je med 48-urnim pridržanjem umrl. Policija je najprej trdila, da mu je ponoči postalo slabo, policisti in zdravniki naj bi ga skušali oživljati. Tudi mrliški oglednik je potrdil, da je umrl naravne smrti.
Čez dva tedna se je zgodil preobrat: beograjski inštitut za sodno medicino je ugotovil, da moški ni umrl naravne smrti. Na truplu so namreč izvedenci našli številne poškodbe, ki so bile posledica udarcev. Kljub tem ugotovitvam po skoraj enem letu policija še vedno ni aretirala nikogar.
Analizirali 500 vzorcev iz avtomobila, a Dankinega DNK niso našli
Kmalu po tem, ko sta glavna osumljenca priznala krivdo, so nekateri srbski mediji poročali, da so kriminalisti v njunem vozilu našli ostanke krvi, za katero so po DNK-analizi potrdili, da je dekličina. Osumljenca naj bi okrvavljeno notranjost vozila skušala očistiti s kislino.
A maja so z višjega državnega tožilstva v Zaječarju sporočili, da so prejeli nove izsledke analize vzorcev DNK. Po poročanju srbskega portala Nova.rs je bilo v analizo vključenih več kot 500 vzorcev iz avtomobila, pregled odvzetih vzorcev pa ni pokazal bioloških sledi Danke. “V nobenem odvzetem vzorcu niso našli DNK Danke Ilić,” so dejali na srbskem višjem državnem tožilstvu.

Še vedno ostaja odprto tudi vprašanje, kje je truplo. Osumljenca namreč nista želela razkriti, kam naj bi truplo deklice odvrgla. Zakaj? Prva teorija je bila, da sta z njim naredili nekaj pošastnega, druga pa, da upata, da se bosta rešila dosmrtne ječe, če trupla ne bodo našli. “Morda sta ugotovila, kaj vse bi lahko izdalo truplo, in ju je strah. Lahko sta ga večkrat premaknila. Morda pa sta z otrokovim telesom storila nekaj pošastnega. Kot mama in človek težko izgovorim, kaj bi lahko storila,” je takrat dejala načelnica policije Bojana Otović Pjanović.
“Policija se je osramotila, trupla Danke Ilić ne bodo našli”
Iskanje dekličinega trupla se je nadaljevalo, v vmesnem času pa so tekla številna zaslišanja. Osumljeni S. J. se je po aretaciji branil z molkom, v začetku lanskega junija pa zanikal, da bi imel karkoli opraviti z izginotjem in umorom deklice. D. D., ki je zločin sprva podrobno opisal in priznal svojo vlogo v prikrivanju umora, pa je julija vse skupaj zanikal, češ da je bil v priznanje prisiljen z nasiljem policije. Dejal naj bi, da otroka sploh ni videl.
Odvetnik Borivoje Borović, ki sicer ne zastopa nikogar od vpletenih v primer in za medije govori kot pravni strokovnjak, je ob tem za srbske medije dejal, da trupla deklice nikoli ne bodo našli. Ocenil je, da je policija preiskavo zaradi političnih pritiskov vodila “površno in neprofesionalno”.
“To zadevo je pokvarila policija, saj je preiskavo vodila javno in objavila celo izjave obtoženih na zaslišanju. Narobe je tudi, da so javnosti in obtoženim povedali, da je za kaznivo dejanje zagrožena dosmrtna zaporna kazen. Nato je eden od osumljencev umrl na policijski postaji, verjetno zaradi mučenja. Zdaj lahko vsak obtoženec, ki je preživel, reče, da je bil zaradi policijskih pritiskov prisiljen dati izjavo,” je dejal odvetnik.
Če smrt enega od osumljencev povežejo z mučenjem, tudi izjave drugih, ki so priznali zločin, ne morejo biti dokaz, je opozoril.
Po besedah odvetnika dokazov ni več. “Ne moremo govoriti, da je bil otrok umorjen. Za to ni nobene prave kvalifikacije. Ni materialnih dokazov in otrok velja za izginulega. Ne vidim razloga, zakaj bi ju preganjali. Policija se je osramotila, ker niti po dveh mesecih ni našla trupla, in očitno je, da ni pravočasno kriminalistično in forenzično ukrepala. Trupla Danke Ilić ne bodo našli, preiskava bo vsak čas ustavljena in celotna zadeva se bo spremenila v farso,” je še poudaril.
Zatika se tudi na sodišču
Prizivno sodišče v Nišu je konec marca znova razveljavilo odločitev višjega sodišča v Zaječarju, ki je potrdilo obtožnico proti obtoženima za umor Danke Ilić. Obtožni predlog je vrnilo prvostopenjskemu sodišču v Zaječarju v novo odločanje in mu naložilo, da v postopku odredi dopolnitev preiskave, rekonstrukcijo dogodka v enakih vremenskih razmerah in enaki časovnici, prav tako pa naj ponovno zasliši osumljenca in mamo deklice ob prisotnosti prič.

Prizivno sodišče se je za razveljavitev obtožnice odločilo, ker niso bili predloženi nobeni konkretni dokazi, iz katerih bi izhajal utemeljen sum, da sta D. D. in S. J. ubila Danko. Sodišče je zapisalo, da očividcev ni, v avtu niso odkrili bioloških sledi (krvi, drugih bioloških izločkov ali pramenov las), prav tako niso našli trupla. Po besedah sodišča za zdaj ni dokazov, da je Danka umrla.
Oče deklice: Moja Danka je živa
Ob obletnici izginotja je za srbski medij Republika spregovoril dekličin oče Miloš Ilić. Še vedno je prepričan, da je Danka, ki bi maja morala upihniti tretjo svečko, živa.
“Kot da se je moje življenje tistega dne ustavilo. Vse je obstalo, naša življenja so obstala,” je opisal in dodal, da vse bolj verjame, da bodo deklico našli. Moja Danka je živa in to je edina stvar, v katero želim verjeti. Verjamem in upam, da se bo vrnila, tako kot drugi otroci,” je prepričan.
Leto dni po izginotju obtožena, ki jima grozi dosmrtna ječa, ostajata v priporu. Uganka, kaj točno se zgodilo z Danko Ilić, še vedno ostaja nerešena, družina in javnost pa čakata na odgovore, ki bi lahko osvetlili usodo pogrešane.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!