Vpletanje Rusije v evropske volitve pretresa EU: “Kremelj si kupuje vpliv”

Svet 29. Mar 202417:23 5 komentarjev
Foto: PROFIMEDIA

Češka je zaradi domnevnega širjenja ruske propagande v Evropski uniji uvedla sankcije proti spletenemu portalu Voice of Europe s sedežem v Pragi. Nekateri evropski politiki so po besedah belgijskega premierja Alexandra de Crooja za sodelovanje namreč prejeli plačilo iz Rusije. Voice of Europe je v preteklosti objavil intervjuje tudi z nekaterimi predstavniki SDS, ki pa po navedbah stranke za nastop v mediju niso prejeli plačila. Spletna stran ni več dostopna.

Češka vlada je v sredo uvedla sankcije proti spletnemu portalu Voice of Europe zaradi širjenja ruske propagande v Evropski uniji. Češki premier Peter Fiala je poudaril, da je Rusija s propagando želela pridobiti vpliv v EU in Evropskem parlamentu. Po navedbah češkega zunanjega ministrstva je spletni portal Voice of Europe s sedežem v Pragi del ruske operacije vplivanja, katere cilj je postaviti pod vprašaj ozemeljsko celovitost, suverenost in svobodo Ukrajine.

Nekateri evropski politiki, ki so sodelovali z Voice of Europe, so za to prejeli plačilo iz Rusije, je zatrdil belgijski premier Alexander De Croo, ki je potrdil, da so njihovi obveščevalci tesno sodelovali s češkimi kolegi pri razkritju proruskih omrežij. V operaciji so sodelovali tudi strokovnjaki iz Poljske, ki so v okviru preiskav izvedli več racij.

Visoki uradniki EU so po poročanju Politica opozorili, da si je Moskva s tem želela plačati člane Evropskega parlamenta, da bi se vmešavali v prihajajoče evropske volitve.

Vodja politične skupine Renew v Evropskem parlamentu Valerie Hayer je danes v javnem pismu pozvala k takojšnji in transparentni preiskavi z namenom razkritja obsega ruskega vpliva. Podobno je menila sovodja skupine Zelenih Terry Reintke, ki je ob tem pozvala k političnemu in sodnemu kaznovanju tistih, ki so prejeli sredstva iz omenjenih virov.

Češki preiskovalci so ugotovili, da za portalom, ki je v središču nove korupcijske afere Evropskega parlamenta, stoji oligarh Viktor Medvedčuk, nekdanji ukrajinski poslanec, ki je bil v Ukrajini obtožen veleizdaje, leta 2022 pa je bil v okviru izmenjave zapornikov izročen Rusiji.

Foto: PROFIMEDIA

Podpredsednica komisije Vera Jourova je za bruseljski portal Politico dejala, da nove ugotovitve razkrivajo tisto, kar so sumili, in sicer da si Kremelj z denarjem kupuje vpliv. Kot je dejala, si EU ne more privoščiti, da bi zaostajali za ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in “njegovo propagandno vojsko”. “Neprestano se moramo zavedati, da bo dezinformacije in tuje vmešavanje uporabil kot orožje za razdelitev Evrope,” je še dodala Jourova.

Spletna stran portala Voice of Europe je trenutno nedostopna, od 27. marca pa tudi ni novih objav profilu tega medija na družbenem omrežju X.

Nova afera pretresa Bruselj dobra dva meseca pred evropskimi volitvami in več kot eno leto po izbruhu afere Katargate, ki je razkrila poskuse vplivanja Katarja in Maroka na odločitve evropskih poslancev in omajala ugled institucije.

SDS: Predstavniki stranke za nastop v mediju niso prejeli plačila

Intervjuje za portal so dali tudi nekateri predstavniki SDS, ki pa za to niso prejeli plačila, so danes sporočili iz stranke. Ob tem so v največji opozicijski stranki izpostavili proukrajinska stališča, ki so jih za omenjeni medij, ki se je znašel v središču afere glede domnevnega ruskega vplivanja v EU, podali njihovi predstavniki.

Kot je razvidno s spletne strani SDS, so intervjuje za omenjeni portal v preteklosti podali predsednik stranke Janez Janša, nekdanji vodja njegovega kabineta Peter Šuhel in evropski poslanec Milan Zver. Pogovor s slednjim je bil na strani, ki ni več dostopna, objavljen konec januarja.

“Kot ste lahko tudi sami zasledili, je predsednik SDS v intervjuju, ki ga omenjate, med drugim govoril tudi o tem, da je zahodna podpora ključnega pomena za Ukrajino, in opozoril, da bi pomoč Ukrajini morala biti bolj obsežna, da bi Ukrajina lahko uspešno zaščitila svoje ozemlje. Prav tako je kritično spregovoril tudi o državah, ki kljub sankcijam trgujejo z Rusijo,” so ob prošnji STA za komentar sporočili iz službe za odnose z javnostmi SDS.

Janez Janša
Foto: BOBO

Kot so zapisali, sta podobno odgovarjala tudi Šuhel in Zver. “Za intervjuje predstavniki naše stranke seveda niso prejeli plačila,” so še pojasnili.

Kot je razvidno z video posnetkov v produkciji Voice of Europe, ki so še vedno dostopni na platformi Youtube, je portal redno gostil evroposlance, pogosto s skrajno desnega pola, piše bruseljski Politico.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje