Poljski premier o diktatu Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse

Svet 05. Okt 202315:00 0 komentarjev
Poljski predsednik in premier Andrzej Duda in Mateusz Morawiecki
Poljski predsednik in premier Andrzej Duda in Mateusz Morawiecki (Foto: PROFIMEDIA)

Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU, ki vključujejo premeščanje migrantov, je danes poudaril poljski predsednik Andrzej Duda. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Postaviti je treba zelo jasno vprašanje: zakaj bi se morali ukloniti diktatu Bruslja in Berlina,” je pred petkovim vrhom EU v Granadi dejal poljski premier Mateusz Morawiecki. “V Granado grem z odločnim vetom” proti aktu, je dejal v skupni izjavi s predsednikom Andrzejem Dudo.

“Ne sprejemamo ga. Ustvarja vse večji problem, pomeni, da bomo povabili še več sto ladij, polnih nezakonitih priseljencev. Na Poljskem nočemo še ene Lampeduse,” je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa glede pakta o azilu in migracijah dejal Morawiecki.

Poljski premier in predsednik sta v skupni izjavi na televiziji Poljake pozvala, naj se prihodnjo nedeljo udeležijo referenduma o vprašanju prebežnikov z Bližnjega vzhoda in iz Afrike, ki bo potekal skupaj s parlamentarnimi volitvami.

Volivci se bodo na referendumu opredeljevali do vprašanja, ali “podpirate sprejem več tisoč nezakonitih priseljencev z Bližnjega vzhoda in Afrike v okviru mehanizma obveznega sprejema, ki ga vsiljuje evropska birokracija”, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Veleposlaniki članic EU so v sredo dosegli dogovor o ključnem delu reforme evropske migracijske politike oziroma krizni uredbi. Ta je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Pri glasovanju o dogovoru so se vzdržale Avstrija, Slovaška in Češka, nasprotovali pa sta mu Poljska in Madžarska.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!