Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na dvodnevni uradni obisk na Kitajsko. Skupaj s kitajskim kolegom Ši Džinpingom sta potrdila dobre meddržavne odnose. S podpisom uradne izjave o poglobitvi strateških odnosov želita te še izboljšati. Po uvedbi gospodarskih sankcij Zahoda proti Rusiji je Kitajska le še potrdila mesto glavne ruske partnerice. Gre sicer za prvi uradni obisk Putina po nastopu novega mandata na čelu Rusije. S to potezo želi sporočiti, katere so njegove prednostne naloge, pa tudi, kako močne so njegove osebne vezi s Šijem.
Kitajska je pripravljena sodelovati z Rusijo pri podpori poštenosti in pravičnosti v svetu, so po srečanju Ši Džinpinga in Vladimirja Putina sporočili s pekinškega zunanjega ministrstva. Tudi Putin meni, da odnosi med Kitajsko in Rusijo stabilizirajo mednarodni prostor.
Ši je obljubil, da bo z ruskim kolegom sodeloval pri moderniziranju njunih držav, in dejal, da bo Kitajska “vedno dobra partnerica Rusije”. Današnji odnosi med Kitajsko in Rusijo so plod trdega dela, zato jih morata obe strani ceniti in negovati, je na srečanju dejal Ši. Tudi Putin ni skrival prijateljskih čustev. “Odnosi med Rusijo in Kitajsko niso oportunistični in niso usmerjeni proti nikomur,” je dejal. Putin je potrdil tudi, da bosta državi “poglobili miroljubno jedrsko sodelovanje”.
Dejal je, da si državi delita podoben pogled na številne globalne in regionalne težave. “Obe državi vodita neodvisno zunanjo politiko,” je dejal po poročanju BBC.
Kitajska po sankcijah Zahoda ključna ruska partnerica
Voditelja sta se dotaknila tudi vprašanja Ukrajine. Kot je dejal Ši, sta se obe strani strinjali, da je “politična rešitev ukrajinske krize pravilna usmeritev”. Ob tem je izrazil hvaležnost Kitajski za njene mirovne pobude v Ukrajini, poročanje ruskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Državi sta tako imenovano “partnerstvo brez meja” sklenili februarja leta 2022, ko je Putin le nekaj dni pred napadom na Ukrajino obiskal Peking. Voditelja sta na tokratnem srečanju podpisala še uradno izjavo o poglobitvi strateških odnosov. “Prav izjemno visoka raven strateškega partnerstva med najinima državama je bila odločilna, da sem Kitajsko izbral za prvo državo, ki jo bom obiskal po prevzemu predsedniške funkcije,” je Putin za kitajsko tiskovno agencijo Šinhua dejal pred obiskom Pekinga.
Rusija zlasti ob sankcijah Zahoda zaradi vojne v Ukrajini vidi Kitajsko kot ključno zaveznico in gospodarsko rešilno bilko.
Ob tem se je Ši dotaknil tudi vojne med Izraelom in Gazo. Ponovil je stališče, da je rešitev dveh držav edina, ki lahko prinese mir v regiji.
Srečanje le še utrjuje sodelovanje držav
Putin, ki se je s kitajskim predsednikom nazadnje sestal oktobra lani, bo tokrat poleg Pekinga obiskal še mesto Harbin na severovzhodu države. To je njegov prvi obisk v tujini, potem ko je v začetku meseca prisegel za peti mandat na položaju predsednika Rusije. S to potezo Putin sporoča, katere so njegove prednostne naloge, pa tudi, kako močne so njegove osebne vezi s Šijem.
Voditelja se bosta skupaj udeležila tudi slovesnosti ob 75-letnici priznanja Ljudske republike Kitajske. S tokratnim srečanjem se ponovno postavljata ob bok Zahodu, predvsem ZDA, ki v Kitajski vidijo največjo gospodarsko tekmico, Rusijo pa kot veliko grožnjo. Prav zaradi sankcij Zahoda proti sta državi le še okrepili medsebojno trgovanje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!