Rusko obrambno ministrstvo je zatrdilo, da je vojska v četrtek zvečer zavzela ukrajinsko mesto Soledar. V mestu so dolgo potekali hudi boji med ukrajinskimi in ruskimi silami. Medtem je ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov dejal, da je Ukrajina de facto že članica zveze Nato.
Ruska vojska je v četrtek zvečer prevzela nadzor nad Soledarjem na vzhodu Ukrajine, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Šlo naj bi prvo rusko zavzetje mesta v Ukrajini po juliju lani, ko jim je uspelo zasesti mesto Lisičansk v regiji Lugansk
“12. januarja zvečer se je končala osvoboditev mesta Soledar, kar je pomembno za nadaljevanje uspešnih ofenzivnih operacij” v Donecku, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo obrambno ministrstvo v Moskvi. Zavzetje Soledarja, je že v torek razglasil tudi vodja ruskih plačancev Jevgenij Prigožin.
V Kijevu so trditve o padcu mesta v ruske roke znova zavrnili. “V Soledarju potekajo hudi boji,” je sporočil tiskovni predstavnik vzhodne skupine ukrajinskih oboroženih sil Sergij Červati in dodal, da ukrajinske oborožene sile nadzorujejo razmere v težkih pogojih. Ekipa ameriške televizije CNN, ki se nahaja v bližini mesta sicer poroča, da boji in obstreljevane še potekajo, opazili pa so tudi urejeno umikanje ukrajinskih enot.
Razmere na bojišču je dopoldne komentirala namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar, ki je dejala, da je bilo v Soledarju čez noč vroče. “Sovražnosti so se nadaljevale. Sovražnik je skoraj vse svoje glavne sile premestil na fronto v Donecku in nadaljuje s silovito ofenzivo,” je povedala in dodala, da gre za “težko fazo vojne”.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v četrtek po sestanku generalštaba v Kijevu ukrajinskim vojakom, ki branijo mesto, sicer obljubil, da bodo hitro dobili potrebno strelivo in vse drugo, kar potrebujejo. Na britanskem obrambnem ministrstvu pa so ocenili, da bi Rusija zaradi hudih spopadov v Soledarju na območje lahko kmalu poslala tudi padalce, ki bi delovali kot sile za hitro posredovanje.
Ruska vojska je že več tednov poskušala prebiti ukrajinsko obrambo v regiji Doneck. Mesti Soledar in Bahmut, ki ju loči le 15 kilometrov, želi osvojiti za vsako ceno, da bi spremenila potek vojne. Obramba mest je ključna, če želi ukrajinska stran ohraniti obrambni zid, s katerim ščiti večji mesti Slovjansk in Kramatorsk, ki sta še pod njenim nadzorom.
V luči pritiska za okrepitev proizvodnje se bo po mnenju britanskih vojaških strokovnjakov ruska orožarska industrija vse bolj zanašala na zapornike kot delovno silo. Zapornikov naj bi bilo v Rusiji približno 400.000, so danes na podlagi obveščevalnih podatkov britanskega obrambnega ministrstva, sporočili iz Londona, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
“Ukrajina kot država že postala članice Nata”
Medtem je ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov v pogovoru za britanski BBC izjavil, da je njegova država dejansko že članica Nata. Obenem je izrazil prepričanje, da bo Ukrajina prejela orožje, za katerega tako dolgo prosi, vključno s tanki in bojnimi letali.
“Ukrajina kot država in ukrajinske oborožene sile so postale članice Nata. De facto, ne de iure. Ker imamo orožje in ker ga znamo uporabljati,” je dejal in izrazil prepričanje, da bo Ukrajina kmalu tudi formalno postala članica zavezništva.
Pošiljanju leopardov Ukrajini naklonjena tudi Finska, Berlin še vedno zadržan
Tako kot Poljska tudi Finska podpira pošiljanje tankov leopard Ukrajini. Če bo v zvezi s tem oblikovan skupni evropski projekt pomoči, bo potreben tudi prispevek Finske, je v četrtek zatrdil finski predsednik Sauli Niinisto. V Berlinu so medtem do ideje pošiljanja tankov Kijevu še vedno zadržani, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po besedah Niinista je Finska v posebnem položaju, saj še ni članica zveze Nato, obenem pa neposredno meji na Rusijo. Nordijska država ima sicer več kot 200 tankov leopard 2.
Kijev zahodne države že dlje časa prosi za dobavo nemških tankov leopard. Poljska in Finska sta izrazili pripravljenost za pošiljanja teh v Ukrajino, vendar mora Nemčija kot država proizvajalka takšno potezo odobriti, do česar pa je Berlin zadržan.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje