Združeni narodi sprejeli zgodovinsko resolucijo o umetni inteligenci

Svet 21. Mar 202419:45 0 komentarjev
Umetna inteligenca
PROFIMEDIA

Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela prvo resolucijo o umetni inteligenci. Ta poudarja potrebo po smernicah "za spodbujanje varnih, zanesljivih in zaupanja vrednih sistemov umetne inteligence", pri čemer je iz njenega področja uporabe izključena vojaška umetna inteligenca.

Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela resolucijo, s katero poziva k oblikovanju mednarodnih smernic za obravnavo tveganj in koristi umetne inteligence. Gre za prvo resolucijo o umetni inteligenci, ki jo je sprejela Generalna skupščina ZN, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Resolucija, ki so jo pripravile ZDA, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudarja potrebo po smernicah “za spodbujanje varnih, zanesljivih in zaupanja vrednih sistemov umetne inteligence”, pri čemer je iz njenega področja uporabe izključena vojaška umetna inteligenca.

Po večmesečnih pogajanjih je generalna skupščina osnutek besedila sprejel brez dodatnih predlogov sprememb. Tako ga je 193-članska Generalna skupščina ZN lahko soglasno sprejela brez formalnega glasovanja. Resolucije generalne skupščine niso pravno zavezujoče, ob tem izpostavlja dpa.

Usmerjenost k pozitivnim možnostim te tehnologije

Resolucija se po poročanju AFP osredotoča predvsem na pozitivne možnosti te tehnologije in poziva k posebni skrbi za premostitev digitalnih razkorakov med državami in znotraj njih. Prav tako si prizadeva spodbujati digitalno preobrazbo in pravičen dostop do umetne inteligence, z namenom doseganja ciljev trajnostnega razvoja ZN do leta 2030.

V resoluciji so obenem izpostavljene nevarnosti, ki jih ta tehnologija predstavlja, kadar se zlorablja z namenom povzročanja škode, prav tako pa je priznano, da bi lahko umetna inteligenca ogrozila človekove pravice, okrepila predsodke in ogrozila varstvo osebnih podatkov.

Zato resolucija poziva države članice ZN, naj se “vzdržijo, ali prenehajo uporabljati sisteme umetne inteligence, ki ne morejo delovati v skladu z mednarodnim pravom človekovih pravic ali ki predstavljajo neupravičeno tveganje za uživanje človekovih pravic,” še navaja AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!