Samci pegaste kune vrečarice poginejo po eni paritveni sezoni. Raziskave kažejo, da za razmnoževanje žrtvujejo svoje spanje, zaradi česar hitro postanejo lahek plen ali pa umrejo zaradi izčrpanosti.
Samci pegaste kune vrečarice za razmnoževanje žrtvujejo spanje. To bi lahko bil vzrok za njihovo zgodnjo smrt, kažejo najnovejše raziskave.
Znanstveniki so namreč raziskali, zakaj samci pegaste kune vrečarice umrejo po eni sezoni parjenja, medtem ko se samice razmnožujejo le enkrat, vendar živijo do štiri leta, poroča Guardian.
Raziskovalci so te živali spremljali na otoku Groote Eylandt v Avstraliji. Ugotovili so, da k množičnemu umiranju samcev pripomore pomanjkanje počitka. Samci so namreč počivali le osem odstotkov časa, samice pa trikrat dlje (24 odstotkov časa). Ekipa je spremljala sedem samcev in šest samičk.
Med sezono parjenja so bili samčki ves čas v gibanju. V eni noči so prepotovali tudi do 10 kilometrov, kar je po oceni raziskovalcev enako, kot da bi človek prehodil od 35 do 40 kilometrov. “Samci so vso energijo vložili v iskanje samic, saj so na ta način povečali svoje možnosti razmnoževanja. Vmes pa ne počivajo,” je povedal soavtor študije Christofer Clemente.
Raziskovalci ne morejo z gotovostjo trditi, da je za umiranje krivo pomanjkanje spanja, a menijo, da je vsaj en od vzrokov. Pomanjkanje počitka bi namreč pojasnilo vzroke smrti, zaradi tega kune postanejo lahek plen ali pa umrejo zaradi izčrpanosti. “Ob koncu razmnoževalne sezone so ti samci videti grozno,” je dejal Clemente. “Začnejo izgubljati kožuh, ne morejo se več učinkovito negovati, izgubljajo težo in se nenehno bojujejo tudi med seboj,” je dejal. Podobne znake kažejo tudi glodalci, ki jim primanjkuje spanja.
Tak način razmnoževanja med sesalci redek
Tovrsten način razmnoževanja, ko se vrsta pred smrtjo razmnožuje le enkrat, je pri sesalcih redek. Pojavlja se pri nekaterih vrečarjih, med drugim tudi pri antechinusu, mišim podobnim živalim. Njihovim samcem se po razmnoževanju poveča kortizol, kar povzroči okvaro organov, samci pegastih kun vrečaric pa takšnih hormonskih sprememb ne doživijo. Pacifiški lososi umrejo po razmnoževanju, saj plavajo proti toku, umrejo pa tudi nekatere vrste hobotnic, še poroča Guardian.
Vsekakor gre pri pegastih kunah vrečaricah za največje sesalce, ki po prvem razmnoževanju umrejo. Samci tehtajo do 600 gramov in zrastejo do velikosti majhne domače mačke.
Profesorica evolucijske biologije Vera Weisbecker, ki ni sodelovala v raziskavi, je to opisala kot “ekstremni način razmnoževanja”, ki prinaša zanimiva evolucijska spoznanja. “Pri živalih, ki se razmnožujejo zelo hitro, je lažje opaziti naravno selekcijo. Če imamo vrsto, pri kateri samci nenehno izumirajo, lahko pričakujemo lažje delovanje evolucije,” je dejala.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje