Zadnji tedni pouka in ocenjevanj v osnovnih in srednjih šolah. Kako se pravilno učiti? Kakšne napake delajo starši? Zakaj se moramo pogovoriti tudi o slabih učiteljih? Kako je otrok vreden več kot njegove ocene? Na kakšen način spodbuditi k učenju? Koristni konkretni nasveti in dober vpogled v naše šolstvo neposredno iz učilnice.
Gosta tokratnega N1 podkasta sta Simona Šarlah, učiteljica leta 2024, in Jernej Ajd, profesor, ki je pred dvema letoma svojim dijakom pred maturo napisal pismo, ki ga je nato brala vsa Slovenija.
Kaotični zadnji tedni, učenje, testi, spraševanja
Z njima se tokrat pogovarjamo o zadnjih tednih pouka in ocenjevanja. Kakšen je ta čas? Kaotičen, pravita. "Velika hektika, totalni kaos, panika, hitenje, pridobivanje še zadnjih ocen," razlaga učiteljica Simona Šarlah. Kaj se dogaja v učilnicah, kaj doma, kako poteka učenje? Kakšni so njuni zelo konkretni nasveti, kako naj se učenci in dijaki učijo, da bodo pri tem učinkoviti? Zgolj gledanje v zvezke namreč ne pomaga; kako torej do več znanja? In kako zelo različni so otroci pri tem, kateri način učenja je komu lažji. Kaj naj upoštevajo?

Učiteljica in profesor pojasnita tudi, kakšne napake delajo starši. Razložita, kaj naj se zavedajo otroci in mladostniki, ki dobijo slabo oceno. Zakaj je pomembno, da vejo, da ni konec sveta. In da tudi ni usodnega pomena, če ne prideš na šolo, na katero si želel po osnovni šoli ali po maturi. Govorita o pomenu znanja, o izobraževanju in tudi o boju za ocene. O vsem, kar opažata v šoli. In tudi o tistem, kar opažajo učenci in dijaki.

Lačni prijaznosti in človečnosti
Oba naša sogovornika izjemno poudarjata pomen odnosov. Pri odnosih, tudi v šoli, se namreč vse začne in vse konča. Kakšni naj bodo ti odnosi v šoli? Kako naj komunicirajo učenci in dijaki in kako učitelji in profesorji? Pa je res tako? Kakšna je realnost? In kako jo spremeniti na bolje?
Govorimo tudi o dobrih in slabih plateh slovenskega šolstva, o ocenah in ocenjevanju, pomanjkanju učiteljev, stiskah učencev in dijakov ter o prijaznosti in človečnosti, ki smo ju vsi lačni. Kdo je dober učitelj? Kako se obnaša do otrok? In kakšne so dolžnosti učencev? Kaj naj starši upoštevajo, če želijo dobro svojim otrokom?
Odgovore na vprašanja, ki si jih učenci, dijaki in starši v tem času leta najpogosteje zastavljajo, boste našli v zgornjem videu. Profesor Ajd in učiteljica Šarlah sta odgovarjala nanje.

Učenje je izstop iz cone udobja
Eden od nasvetov profesorja Ajda dijakom in učencem ob koncu šolskega leta: "Življenje ni samo zabava, tudi učenje ni samo zabava. Učenje povzroča stres, ampak ta stres naj bo dobro odmerjen, naj bo zdrav, naj se z njim spopadejo. Vsak izstop iz cone udobja pomeni napredek. Naj se tega zavedajo. Vsekakor naj ne paničarijo, naj ne zapadajo v pregloboke stiske, ker to ni življenjsko pomembno. Če bodo dali vse od sebe, se bodo stvari slej ko prej same postavile na svoje mesto in bodo za svoje delo tudi nagrajeni."
Učiteljica Simona Šarlah med nasveti za učenje med drugim priporoča: "Naj se, ko se učijo, učijo učinkovito. Ne s telefonom ob sebi in ne z drugimi motilci. Če je treba, naj se učijo za jedilno mizo, tam, kjer ni računalnika, ni telefona ..."
Celoten, dobro uro dolg pogovor vam je na voljo v zgornjem posnetku. Na podkaste s Suzano Lovec se lahko sicer naročite na platformah APPLE PODCASTS, SPOTIFY, SOUNDCLOUD, CASTBOX in DEEZER in tudi na našem YouTubovem kanalu, najdete pa jih tudi na Metroplayu in Eonu. Vsi N1 podkasti s Suzano Lovec so zbrani tudi na naši podstrani Podkast.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje