Varuh človekovih pravic po objavi našega članka: Pričevanja je treba vzeti resno

psihiatrična klinika ljubljana
Denis Sadiković/N1

Potem ko smo v sredo objavili članek s pričevanji o nasilju na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana, se je včeraj odzval urad varuha človekovih pravic. Navedbe je treba vzeti resno, raziskati jih morajo pristojni organi, poudarjajo. Odzvali so se tudi nekateri drugi, med njimi policija.

“Zgodbe, ki so bile izpostavljene, je vsekakor treba vzeti resno in jih raziskati s strani pristojnih organov,” so v odzivu na naš članek poudarili v uradu varuha človekovih pravic, kjer, kot pravijo, v okviru Državnega preventivnega mehanizma že načrtujejo obisk Psihiatrične klinike Ljubljana. Gre sicer za redni obisk.

“Varuh človekovih pravic je, tudi v vlogi Državnega preventivnega mehanizma, na pojav morebitnega nasilja (v kakršnikoli obliki) v institucijah, ki jih nadziramo ali obiskujemo, posebej pozoren. Pozorni smo na nasilje med pacienti, prav tako tudi na morebitne indice zaznanega nasilja osebja do njih. Poleg tega pozorno spremljamo obravnavo morebitnega nasilja oziroma ukrepe, ki jih v obiskani instituciji sprejmejo ob obravnavi nasilja. Med drugim preverjamo tudi, ali se zaposleni izobražujejo v zvezi z ukrepanjem v situacijah, kjer je mogoče nasilje, ali imajo intervizije ali supervizije, kako so zabeleženi različni incidenti in podobno,” so zapisali.

Peter Svetina
Varuh človekovih pravic Peter Svetina. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Zadnji redni obisk v Psihiatrični kliniki Ljubljana so sicer izvedli v začetku leta 2016, ko so zaznali določene nepravilnosti, “ni pa bilo mogoče razbrati nasilja nad pacienti”. Kliniko so obiskali še enkrat leta 2021, a je bil to kontrolni pregled, v katerem so le preverjali, ali so bile nepravilnosti iz leta 2016 odpravljene. Kot smo že pisali, pri varuhu prejmejo zelo malo pobud glede ljubljanske psihiatrične klinike, po besedah namestnika varuha Ivana Šeliha praktično nič. “Zakaj je tukaj pobud tako malo, ne vemo. Možno je, da se ljudje ne znajdejo, pa tudi, da jih je strah. Manko teh pritožb najbrž ni pokazatelj, da se nepravilnosti ne dogajajo,” je opozoril v pogovoru z nami pred nekaj tedni, ko smo raziskovali razmere na ljubljanski psihiatrični kliniki.

Pri varuhu zagotavljajo, da bodo ob tokratnem nadzoru posebej pozorni na ugotovitve in priporočila, ki jih je podala Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih združenj medicinskih sester (Zbornica – Zveza). Kot smo poročali, je ta decembra lani na kliniki izvedla izredni strokovni nadzor, pri čemer suma nasilja niso mogli ne potrditi ne ovreči. “Ob pojavu nasilja morajo, kot rečeno, svojo vlogo odigrati tudi drugi pristojni organi. Glede na množico zgodb, ki so bile zajete v članku, upamo, da so prijave o vseh primerih že prejeli in bodo čim prej sprejeli potrebne ukrepe.”

V uradu varuha so poudarili, da se vsi prizadeti, ki želijo, da njihove primere obravnava varuh, lahko obrnejo neposredno nanje.

“Članek je zajel še širšo sliko …”

Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze, ki je izvedla izredni strokovni nadzor, je v odzivu poudarila, da je članek zajel še širšo sliko od tega, kar je pokazal njihov nadzor. “Navedbe pacientov v članku, ki jih naš nadzor ni vključeval, lahko podkrepijo nekatera dejstva, ki smo jih ugotovili tudi mi,” je dejala.

Ažman pričakuje, da se bo ministrstvo ustrezno odzvalo ter zaščitilo tako paciente kot osebje. “Zaščititi je namreč treba oboje: v prvi vrsti paciente, zagotovo pa tudi zaposlene, ki jim mora biti zagotovljeno varno delovno okolje. Če se nasilje res dogaja, ga je treba sankcionirati.”

Danijel Bešič Loredan
Danijel Bešič Loredan (foto: Žiga Živulovič jr. /Bobo)

Kot državna svetnica je že 13. marca ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu postavila vprašanje, ali je ministrstvo seznanjeno z opozorili glede neustreznih razmer na psihiatrični kliniki ter ali je na podlagi ugotovitev njihovega nadzora že izvedlo kakršnekoli aktivnosti.

Čakajoč na odgovore

Ministrstvo, ki je zadevo že 15. marca odstopilo Uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (Unkiz), ji je 12. aprila odgovorilo, da so na podlagi njihovega poročila na kliniko poslali zahtevo za pojasnilo glede ugotovitev. “V primeru, da bo na podlagi prejetih pojasnil, strokovne presoje pristojnega direktorata ministrstva in drugih okoliščin ugotovljeno, da je izredni upravni nadzor utemeljen, bo urad izdal sklep o začetku izrednega upravnega nadzora,” so ji pred več kot mesecem in pol odgovorili z ministrstva. Nadzor po naših informacijah še ni bil sprožen. Na odziv ministra Bešiča Loredana ter direktorja Unkiza Aleša Šabedra še čakamo. Na naša vprašanja naj bi odgovorila danes.

Včeraj so se sicer na objavo članka odzvali tudi v zdravniški zbornici, ki jo vodi Bojana Beović. “Vsak sum nasilja je treba obravnavati resno,” so nam odgovorili. Tudi tam so sicer v povezavi s Psihiatrično kliniko Ljubljana obravnavali dve pritožbi, obe leta 2021. V nobenem primeru niso ugotovili kršitev zakonodaje ali kodeksa zdravniške etike, so še sporočili.

Bojana Beović
Bojana Beović (foto: Žiga Živulovič jr./BOBO)

Policija: Preverili bomo

S policije pa so sporočili, da bodo informacije, ki smo jih objavili, preverili “v smislu odkrivanja uradno pregonljivih kaznivih dejanj in v skladu z ugotovitvami ustrezno vodili nadaljnje postopke”.

Kot smo poročali v sredo, smo pred več kot enim mesecem dobili informacijo, da naj bi se na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana dogajalo nasilje. V zadnjih tednih smo se o razmerah na kliniki pogovarjali s številnimi sogovorniki. Govorili smo s pacienti, ki so bili hospitalizirani na sprejemnih oddelkih, z njihovimi svojci, z več zaposlenimi in nekdanjimi zaposlenimi, ki so zasedali ali še vedno zasedajo različna delovna mesta na kliniki, s predstavniki uporabnikov in drugimi. Več sogovornikov nam je potrdilo, da so bili žrtve nasilja ali da so bili nasilju priča. Navedbam pritrjujejo tudi nekateri materialni dokazi, ki smo jih pridobili. Vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača.

Članek si lahko v celoti preberete tukaj: Kaj se dogaja na Psihiatrični kliniki Ljubljana: razkrivamo pričevanja o nasilju.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.