NLB dviguje depozitne obrestne mere. Kaj pa ostale banke?

Gospodarstvo 25. Avg 202316:24 0 komentarjev
NLB
Borut Živulović/BOBO

Nova Ljubljanska banka (NLB) bo s septembrom vendarle dvignila obrestne mere na depozite. Za varčevalni račun bo letna obrestna mera znašala 20 odstotkov šestmesečnega euriborja, za vezave od enega meseca do enega leta se bo z 0,01 odstotka dvignila na odstotek, za daljše vezave pa več kot podvojila. Banke so se namreč znašle pod plazom kritik zaradi prenizkih obrestnih mer na depozite, a za zdaj ne kaže, da bodo ostale banke sledile potezi NLB.

Največja banka v državi je napovedala, da bo s 1. septembrom komitentom ponudila “občutno višje” obrestne mere na denarne vloge oziroma depozite. Na ta način jih želi spodbuditi k vlaganju denarja v daljši ročnosti, ki prinaša višje obrestne mere.

Po novem bo tako za vezave od 31 do 365 dni fiksna letna obrestna mera namesto 0,01 odstotka enoodstotna. Za vezave od 13 do 24 mesecev bo namesto 0,8- 2,5-odstotna, za vezave daljše ročnosti pa bo namesto 0,8- dvoodstotna.

Kot poročajo Finance, lahko stranke za vezave daljših ročnosti pričakujejo dvoodstotno obrestno mero, razlog pa je, da se bodo obrestne mere normalizirale. Ob tem so navedle še, da bi se lahko z banko o obrestnih merah za depozite še kar precej pogajalo.

evro
Profimedia

V NLB poudarjajo, da je najbolj priljubljen varčevalni račun, na katerem lahko stranke s sredstvi prosto razpolagajo sedem dni po pologu denarja. Tisti, ki bodo sklenili varčevalni račun, si bodo po novem zagotovili obrestno mero v višini 20 odstotkov šestmesečnega euriborja, kar po trenutnih vrednostih znaša nekaj manj kot 0,8 odstotka.

Čeprav so poznavalci finančnih razmer in bank pričakovali, da bodo tudi druge banke v Sloveniji sledile potezi NLB, ki kot največja banka narekuje poteze konkurence, pa se, kot kaže, to še ne bo zgodilo.

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila, skladno z zviševanjem obrestnih mer v evrskem območju. Razlika med povprečnimi depozitnimi in posojilnimi obrestnimi merami je v Sloveniji na vrhu držav območja z evrom.

NKBM: Banka ima še vedno presežno likvidnost

Z banke UniCredit so nam odgovorili, da imajo do konca septembra akcijo za nove komitente; na voljo so jim depoziti z ekskluzivno 3-odstotno obrestno mero. Za depozite z ročnostjo do enega leta obrestna mera znaša 0,7 odstotka, nad dvema letoma pa 0,9 odstotka. Za sklenitev depozita po spletni banki se odstotna točka obrestne mere zviša za 0,1 odstotka.

UniCredit za zdaj ne načrtuje zvišanja depozitnih obrestnih mer.

Pri tej nameri ostaja tudi SKB, v kateri po veljavni ponudbi obrestnih mer obrestna mera za depozite za vse ročnosti znaša 0,01 odstotka. “V SKB spremljamo razmere na trgu in uravnavamo obrestne mere depozitov in kreditov skladno z obrestno mero politike banke,” so nam na vprašanje, ali načrtujejo dvig depozitnih obrestnih mer, odgovorili pri SKB.

Tudi Nova kreditna banka Maribor (NKBM) ima obrestno mero za depozite določeno pri 0,01 odstotka. Tako kot SKB banka je tudi NKBM v lastništvu madžarske banke OTP. V NKBM pojasnjujejo, da spremljajo gibanje obrestnih mer na finančnih trgih v Sloveniji in tujini ter tudi gospodarska gibanja. Glede na te dejavnike bodo v prihodnje prilagajali obrestno in cenovno politiko.

Sedež NKBM, Maribor
N1

“Banka ima še vedno presežno likvidnost, delno tudi zaradi nekoliko manjšega obsega kreditiranja. Opažamo sicer porast povpraševanja po potrošniških kreditih, zaradi česar obrestne mere za depozite rastejo počasi,” pojasnjujejo v NKBM.

Ob tem dodajajo, da komitenti pri razpršitvi naložb iz depozitov pogosto izbirajo tudi vzajemne sklade, prav tako je povečano zanimanje za zakladne menice in obveznice, ki jih lahko vsi kupujejo in prodajajo na Ljubljanski borzi. “Na kratkoročne obrestne mere najbolj vpliva Evropska centralna banka z vodenjem svoje monetarne politike, ki je v zadnjem času zaradi inflacije zelo restriktivna,” so v odgovoru na naša vprašanja še zapisali v NKBM.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!