Premier Golob: Po trenutni zakonodaji bi novo jedrsko elektrarno zgradili 2049

Gospodarstvo 25. Sep 202307:21 > 13:21 8 komentarjev

Na ustanovni seji se je sestala delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti na projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (JEK2), ki jo je vlada ustanovila septembra. Po sestanku je premier Robert Golob dejal, da je cilj skupine "pripraviti vse podlage, tudi zakonske, da se bodo lahko prebivalci kvalitetno odločali, ali bodo podprli gradnjo nove jedrske enote ali ne".

Ker gre pri projektu nove nuklearke za tehnično, strokovno in politično zelo zahteven medgeneracijski ter vsedržavni projekt, katerega vrednost bo zelo verjetno presegla deset milijard evrov, je za izvedbo potrebno usklajeno sodelovanje različnih akterjev.

Vlada je julija za koordinacijo projekta imenovala posebnega državnega sekretarja v premierjevem kabinetu. To je postal Danijel Levičar, donedavni poslovni direktor družbe Gen energija, investitorke v novo nuklearko.

V začetku septembra je nato imenovala še delovno skupino za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti na projektu, katere namen je usklajevanje priprav podlag in pripravljalnih aktivnosti za JEK2. Poleg več ministrstev in uprave za jedrsko varnost v njej sodelujejo še Gen energija, Nuklearna elektrarna Krško ter Eles.

Skupina se je danes sestala na konstitutivni seji, na kateri je bil prisoten tudi premier Robert Golob.

“Že danes vemo, da bomo za projekt izvedli referendum”

Premier Golob je po seji dejal, da nas podnebje vsak dan opozarja, da je podnebna kriza tukaj in da moramo ukrepati takoj in odločno.

“Slovenija dela prve korake. Prvi korak je bil, da se je sprejel zakon za hitrejše umeščanje v prostor za obnovljive vire energije. Naslednji korak pa je preučitev možnosti, ali je lahko novi objekt z jedrsko tehnologijo v Sloveniji del rešitve,” je dejal Golob.

Namen ustanovitve delovne skupine za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti na projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (JEK2) je po besedah Goloba “pripraviti vse podlage, tudi zakonske, da se bodo lahko prebivalci kvalitetno odločali, ali bodo podprli gradnjo nove jedrske enote”.

“Že danes vemo, da bomo zato izvedli referendum. Želimo, da imamo pripravljeno vse, da se bodo lahko prebivalci kakovostno odločili. Če poskusimo s tem novim objektom po obstoječih zakonih in pravilih, bi po prvih projekcijah Gen energije lahko tak objekt zgradili in ga začeli uporabljati šele leta 2049. Na takšen način se takšnega projekta ni smiselno iti,” je dejal Golob. Cilj skupine je zato pripraviti pravno podlago za hitrejšo in stroškovno učinkovito gradnjo.

Levičar je po sestanku izpostavil, da je vlada prepoznala strateški pomen gradnje nove jedrske elektrarne. Gen energija si je zadala časovnico, da bi nov objekt jedrske elektrarne v omrežje priključili leta 2038.

Golobova vlada je bila v javnosti deležna kritik, da zaradi večje naklonjenosti obnovljivim virom energije zavlačuje s postopki za projekt nove nuklearke in da s tem ogroža dolgoročno oskrbo države z energijo.

Po junijskem obisku premierja Goloba v Krškem je vlada dinamiko okrepila, Gen energija je ob tem celo povečala ambicijo pri projektu in zdaj namesto prvotno predvidenega reaktorja z močjo do 1.000 megavatov govori celo o možnosti 2.400-megavatnega reaktorja ali dveh reaktorjev. V igri so ameriška, francoska in južnokorejska tehnologija, za sodelovanje pri investiciji naj bi se zanimali tudi domače gospodarstvo in investitorji iz tujine.

V vsakem primeru postavitve objekta in njegove priključitve v najboljšem primeru, torej ob ustrezni prilagoditvi zakonodaje in maksimalni pospešitvi postopkov, ne bo končan prej kot leta 2037. Ob tem je povsem mogoč tudi referendum.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje