Kovčki so pripravljeni, kaj pa covidna potrdila?

Koronavirus 07. Jul 202207:58 > 09:00 3 komentarji
Potovanje in koronavirus
PROFIMEDIA

Večina držav EU in EEA se je s poletno sezono odločila za umik vseh koronavirusnih omejitev za vstop v državo. Izjema so Francija, Malta, Nizozemska in Španija. Če pa se odpravljate dlje, obstaja možnost, da boste potrebovali ustrezna covidna potrdila.

Z izboljšanjem epidemioloških razmer po Evropi se je večina držav znotraj EU in EEA odločila, da odpravijo PCT-zahteve za vstop v državo in tako v poletni sezoni dovolijo potovanje brez posebnih omejitev. Med 25 državami EU in EEA, ki so sprejele to odločitev, je tudi Slovenija.

Izjeme, vredne omembe, so Francija, Malta, Nizozemska in Španija. Čeprav je epidemija tudi tam pod nadzorom, so obdržale določene omejitve.

Francoske oblasti so sprejele odločitev, da države razdelijo v zeleno in oranžno kategorijo. Zeleni seznam vključuje vse države EU/EEA, pa tudi več deset tretjih držav. Potniki, ki prihajajo iz držav z zelenega seznama, morajo predložiti potrdilo o cepljenju, prebolelosti oziroma testiranju. Tisti, ki so brez potrebnih certifikatov, morajo opraviti hitri oziroma PCR-test.

“Necepljeni potniki morajo predložiti negativen rezultat PCR-testa, ki ni starejši od 72 ur, ali negativen rezultat hitrega testa, ki ni starejši od 48 ur,” se glasi natančnejše navodilo. Veljavno je tudi potrdilo o prebolelosti (starejše od 11 dni in mlajše od šest mesecev).

Podobna pravila veljajo tudi za tiste, ki potujejo z oranžnega seznama. Polno cepljenim in prebolelim potnikom iz držav s tega seznama je dovoljen vstop brez omejitev. Necepljeni oziroma tisti, ki nimajo statusa prebolevnika, pa morajo predložiti tudi negativen test in prepričljiv razlog, ki upravičuje vstop na ozemlje Francije.

Malta
Malta (VIR: PROFIMEDIA)

Malta medtem za vstop v državo še vedno od vseh potnikov zahteva veljavna covidna potrdila. V izjavi je vlada zapisala, da lahko od 6. junija letos vse osebe, stare 12 let in več, potujejo na Malto brez karantene, če predložijo dokazilo o cepljenju/dokazilo o prebolelosti/potrdilo o negativnem testu. Otroci, mlajši od 12 let, lahko tako v otoško državo vstopijo brez omejitev.

Nizozemska je ohranila omejitve samo za potnike iz tretjih držav. Potniki iz držav, ki niso članice EU, morajo za vstop v državo predložiti potrdilo o cepljenju ali prebolelosti. Če teh potrdil nimajo, imajo prepoved vstopa. Nasprotno lahko potniki iz držav EU in EEU vstopijo brez omejitev.

Španija prav tako zahteva PCT-pogoj za potnike iz tretjih držav. Potrdilo o cepljenju je sprejeto, če je njegov imetnik v zadnjih devetih mesecih opravil osnovno cepljenje oziroma prejel poživitveni odmerek. Oblasti sprejmejo tudi negativni PCR ali hitri test. Za potnike iz EU omejitev ni. Za vstop na javna mesta oziroma dogodke covidnega potrdila ni treba predložiti.

Puščava pri Dubaju
Puščava v bližini Dubaja (VIR: PROFIMEDIA)

Če pa nameravate odpotovati dlje, na bolj eksotično destinacijo, se pravila razlikujejo od države do države. Dubaj na primer še vedno zahteva PCT-pogoj, ne glede na to, od kod prihajate. Možno je tudi, da vas kljub zadostnim dokazilom testirajo ob prihodu na letališče. Izjeme so le otroci, mlajši od 12 let – ti ne potrebujejo covidnih potrdil.

Egipt je s 17. junijem ukinil vse omejitve za vstop v državo – tako ne potrebujete negativnega testa, potrdila o cepljenju ali prebolelosti. Kljub temu oblasti opozarjajo, da se lahko zdravstvene razmere hitro spremenijo, zato je treba pred potjo preveriti, ali so znova uvedli kakršnekoli restrikcije.

Od 1. junija tudi za vstop v Turčijo ni potrebno covidno potrdilo. Je pa turška vlada uvedla poseben obrazec, ki ga je treba za vstop v državo izpolniti – imenuje se Public Health Passenger Locator Form. Izjeme so le otroci, mlajši od šestih let.

Članice EU in Evropski parlament so v sredini junija dosegli okvirni dogovor o podaljšanju veljavnosti evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023. Veljavno digitalno COVID potrdilo EU vključuje potrdilo o cepljenju s cepivom, če je od zadnjega odmerka primarne serije cepljenja minilo vsaj 14 in največ 270 dni ali če je bila oseba cepljena s poživitvenim odmerkom ALI negativen rezultat testa PCR, pridobljen največ 72 ur pred potovanjem, ali negativen rezultat hitrega antigenskega testa, pridobljen največ 24 ur pred potovanjem, ALI potrdilo o prebolelosti, s katerega je razvidno, da od datuma prvega pozitivnega rezultata testa PCR ni preteklo več kot 180 dni.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje