Pri nas največji problem angleški sev, ki ga Krek imenuje “neljubi gost”

Koronavirus 03. Jun 202109:56 > 19:38 0 komentarjev

V sredo so v Sloveniji ob opravljenih 3.837 PCR-testih potrdili 273 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 7,3-odstoten. Tri osebe so umrle. Največjo težavo v Sloveniji še vedno predstavlja angleška različica novega koronavirusa.

Po podatkih vlade je bilo v sredo opravljenih tudi 27.557 hitrih testov. Vse pozitivne hitre teste pa preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. V bolnišnicah se zdravi 213 ljudi, od tega 60 na oddelkih intenzivne terapije. Včeraj je bilo na novo hospitaliziranih 21 ljudi, 19 so jih iz bolnišnične oskrbe odpustili. Umrle so še tri osebe. Jutranji podatki kažejo, da je s prvim odmerkom cepljenih že 681.945 prebivalcev, z vsemi odmerki pa 432.282.

Sedemdnevno povprečje števila okužb z novim koronavirusom po danes objavljenih podatkih znaša 260, 14-dnevna incidenca na 100 tisoč prebivalcev pa je padla pod 183, je podatke o stanju epidemije v Sloveniji na novinarski konferenci predstavila vladna govorka Maja Bratuša. Trenutno pa so po besedah Milana Kreka, direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), v zeleni fazi vse statistične regije, razen primorsko-notranjske in ljubljanske, ki sta v rumeni.

Krek: Epidemija v Sloveniji se stabilizira

Krek je še povedal, da je Slovenija v stabilni fazi epidemije. “Število potrjenih primerov v slovenskem prostoru upada iz dneva v dan, zasedenost bolnišnic se tudi zmanjšuje, zasedenost intenzivnih postelj se zmanjšuje, število umrlih se zmanjšuje, število sprejemov v bolnišnice se sploh zmanjšuje in število aktivnih primerov tudi,” je povedal Krek.

Slovenija je tako prešla v fazo, ko lahko začne upoštevati evropska pravila, po katerih pa smo v rdeči fazi. Direktor NIJZ je pozval k upoštevanju preventivnih ukrepov; ohranjanju medosebne razdalje, higieni rok in kašlja, nošenju mask, rednemu prezračevanju, preventivnemu testiranju, uporabi aplikacije Ostani zdrav, ostajanju doma v primeru okužbe ali rizičnega stika ter cepljenju. Kljub upadanju števila okužb smo namreč “še vedno zelo obremenjeni s številom okužb” in so razmere še vedno resne, prav tako lahko virus še mutira.

K boljši epidemiološki sliki prispeva tudi cepljenje prebivalstva. Do konca maja je Slovenija dobila 1.309.275 odmerkov cepiv različnih proizvajalcev, največji delež pa cepimo s cepivom Pfizerja in BioTecha. Mlajšo generacijo je Krek pozval, da poskrbi za zaščito starejših s prijavo in prevozom na cepljenje. Po njegovih besedah je cepiva v državi dovolj in bi kljub dejstvu, da je bilo do srede v državi s prvim odmerkom cepiva cepljenih 20,5 odstotka prebivalcev, do konca junija lahko cepili 60 ali več odstotkov populacije, kakršen je tudi zastavljeni vladni cilj. Kot je še povedal Krek, bodo organizacijo za cepljenje otrok, starejših od 12 let, izpeljali do konca tedna. Nekatere otroke s hudimi zdravstvenimi težavami pa so po njegovih besedah že cepili.

V Sloveniji je še vedno prevladuje angleška različica

Čeprav sedemdnevno povprečje števila okužb izpolnjuje pogoj za zeleno fazo, se je epidemiološka slika v zadnjih dneh nekoliko poslabšala, zato je bila vlada na včerajšnji seji pri sproščanju ukrepov še vedno nekoliko zadržana. Kljub temu pa se s ponedeljkom sproščajo nekatere omejitve. Kot je pojasnila Bratuša, se je vlada po posvetu s svetovalno skupino za covid-19 odločila, da dodatno sprosti posamezne omejitve v gospodarstvu, zrahljala pa je tudi nekatere omejitve pri ponujanju nastanitvenih storitev.

Kot je še med drugim dejala Bratuša, izsledki tedenskega poročila Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) kažejo, da v Sloveniji še vedno močno prevladuje angleška različica novega koronavirusa . “Število novopotrjenih angleških različic je v zadnjem testiranem obdobju znašalo 119,” je ob tem dodala vladna govorka. Da v Sloveniji še vedno največji problem predstavlja angleški sev, pa je opozoril tudi Krek, ki je to različico seva označil za “neljubega gosta”.

Sicer pa podatki NLZOH kažejo še, da so potrdili en nov primer indijske različice, povezane s poznanim primerom iz Koroške, ter en nov primer brazilske različice. V zadnjem tednu so prvič zaznali tudi različico, ki so jo prvič zaznali v New Yorku. Doslej so zaznali tri primere te različice, vse v obalno-kraški regiji. V zadnji seriji sekvenciranja so med 127 vzorci iz vseh shem zaznali šest različic. Skoraj 94 odstotkov predstavlja angleška različica. Ta ima sicer ponovno 100-odstotni delež med sekvenciranimi vzorci bolnikov, ki se zdravijo v intenzivnih enotah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!