V UKC Ljubljana vdor okužb na štiri necovidne oddelke

Koronavirus 12. Jan 202211:59 > 16:38 0 komentarjev
Nevrološka klinika, bolnišnica, UKC Ljubljana
Foto: David Bole/N1

Iz ljubljanskega kliničnega centra sporočajo, da je danes zaradi koronavirusa odsotnih 342 zaposlenih, kar je 145 več kot včeraj. Delavci, ki so bili v tveganem stiku in nimajo znakov bolezni, ne bodo v karanteni, temveč bodo delali pod določenimi pogoji. Soočajo pa se tudi z vdori koronavirusa na druge oddelke. Po poročanju portala 24ur naj bi samo danes zabeležili vdore na štiri oddelke.

Sunkovita rast okužb s koronavirusom v zadnjem tednu je močno posegla tudi v zdravstveni kader. V ljubljanskem kliničnem centru je tako odstotnih 342 zaposlenih, 145 več kot včeraj.

“Zaradi nemotene oskrbe bolnikov smo zdaj v tretji fazi organizacije dela. Zaposleni, ki so bili v tveganem stiku in nimajo znakov bolezni, ne bodo avtomatično v karanteni, delali bodo pod določenimi pogoji,” so sporočili po Twitterju.

Da v UKC Ljubljana počasi zmanjkuje kadra, je na včerajšnji novinarski konferenci opozorila Tatjana Mrvič, vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb. Po njihovih podatkih je bilo včeraj 30 odstotkov bolniških odsotnosti vezanih na bolezen covida-19. Da se v kliničnem centru spopadajo s situacijo, ko največja težava ne bo primanjkovanje bolnišničnih postelj, temveč primanjkljaj kadrov, pa je dejal Matjaž Tavčar, vodja službe za korporativno varnost na UKC Ljubljana.

Vdori okužb na druge oddelke

Po poročanju portala 24ur pa naj bi se v ljubljanskem kliničnem centru soočali tudi s povečanjem števila vdorov okužb na druge oddelke, na tako imenovane bele cone, kjer ne zdravijo covidnih bolnikov. Gre za oddelke na travmatologiji, nevrologiji, hipertenziji in torakalni kirurgiji. Kot še piše 24ur, nobenega oddelka doslej še niso zaprli.

O vdorih na druge, necovidne oddelke pa poročajo tudi iz drugih bolnišnic. Tako so denimo že minuli teden vdore okužb zaznali na abdominalnem kirurškem oddelku jeseniške bolnišnice. Okužilo se je 11 bolnikov in 14 zaposlenih. V murskosoboški bolnišnici so imeli po novem letu dva vdora okužbe na druge oddelke, okužila pa sta se dva bolnika in en zaposlen.

Tudi v dolenjski regionalni bolnišnici so na dveh oddelkih zabeležili vdore okužb, a so uspeli širjenje okužb pravočasno zajeziti, zato ni prišlo do nadaljnjih prenosov. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec bo vdor v belo cono zabeležili na oddelku za interno medicino ter posledično za eno osebo odredili karanteno, še piše 24ur.

V šempetrski bolnišnici pa je trenutno šest obolelih, in sicer en zdravnik in pet zaposlenih v zdravstveni negi. Ker vsi prihajajo s kirurškega oddelka pa so bili primorani zmanjšati število kirurških obravnav.

Covid-19 oddelek
Aljaž Uršej/N1

Kdo bo cepil na cepilnih dnevih?

Velik odstotek bolniških odsotnosti ni skrb vzbujajoč samo zaradi oteženega procesa dela znotraj največje slovenske bolnišnice, ampak tudi zaradi vnovičnih dnevov cepljenja proti covidu-19. Spomnimo, da je minister za zdravje Janez Poklukar v ponedeljek napovedal, da bodo dnevi cepljenja po Sloveniji organizirani od četrtka, 13. januarja, do sobote, 15. januarja.

Podobno kot na predhodnih dnevih cepljenja se bodo angažirali zdravstveni domovi in cepilni centri po vsej državi, cepili pa bodo tudi na mobilnih enotah, in sicer med 8. uro zjutraj in 20. uro zvečer. Ponovno bodo cepili brez naročanja, v primerjavi s prvimi dnevi cepljenja pa tokrat ne bodo cepili ponoči.

Cepljenje proti gripi in covidu-19 bo potekalo tudi na cepilnem mestu pri urgenci. Na voljo bodo cepiva Moderne, Pfizerja in Vaxigrip tetra.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!