Ministrstvo umaknilo predlog, ki je vznemiril gasilce

Slovenija 27. Mar 202411:31 > 18:23 10 komentarjev
Vabilo na gasilsko veselico
Foto: Srdjan Zivulovic /Bobo

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je ustavilo postopek obravnave predloga uredbe o načinu uporabe zvočnih naprav na shodih in prireditvah in ga umaknilo. Spomnimo, na predlog so se ostro odzvali v opozicijskih SDS in NSi, pa tudi v koalicijski SD.

Kot je danes objavilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, v javni obravnavi predloga uredbe o uporabi zvočnih naprav na shodih in prireditvah ni prejelo veliko predlogov. “Se je pa po zaključku javne obravnave pokazalo, da vseeno obstajajo nekateri drugi pomisleki in različni pogledi glede predlagane vsebine in glede samega razumevanja uredbe,” pravi ministrstvo.

Zato je še pred zaključkom javne obravnave začelo pogovore in usklajevanja s ključnimi deležniki, začenši z združenji občin.

Ministrstvo je po dodatni proučitvi predloga uredbe ustavilo postopek obravnave in ga umaknilo. “Ker pri deležnikih obstajajo potrebe in želje po nadaljevanju pogovorov in ureditvi tega področja, bomo pogovore nadaljevali, oblikovali nov predlog in ga šele nato uvrstili v javno obravnavo,” so navedli.

Glede na predlog uredbe, kot je bil v javni obravnavi, se mejne vrednosti kazalcev hrupa za prireditve ali shode glede na sedanjo ureditev ne bi spremenile, bi moral po novem na prireditvah, ki bi trajale dlje kot do 22. ure, pooblaščeni izvajalec izvajati meritve hrupa.

Občine omejitev pričakovale

Spremembo predloga uredbe so v združenjih občin pričakovali, saj se je ministrstvo zavezalo, da bo predstavnikom občin v kratkem posredovalo spremenjeno verzijo uredbe, do katere se bodo ponovno opredelili, so zapisali v Združenju mestnih občin Slovenije. V združenju pričakujejo, da nova ureditev ne bo prekomerno obremenila ne občin ne organizatorjev prireditev, ob hkratnem zagotavljanju ustrezne zaščite prebivalcev pred hrupom iz zvočnih naprav.

Dodali so, da bi uredba v trenutni obliki pomenila dodatne administrativne in finančne obremenitve za organizatorje prireditev, vključno z občinskimi javnimi zavodi, kar bi imelo negativne posledice na število prireditev v mestih. To bi po njihovo vplivalo na področje revitalizacije mest, razvoj turizma in gospodarstva v lokalnih okoljih. Po drugi strani pa predlog uredbe predvideva tudi določene izboljšave, na primer v zvezi z določitvijo prireditvenih prostorov, so še zapisali.

Iz Skupnosti občin Slovenije pa so sporočili, da so se njihovi pomisleki nanašali predvsem na nejasno dikcijo oziroma uporabo nekaterih pojmov, ki jih uredba uporablja in operativno nedorečenih določil. “Večino teh je bilo mogoče v včerajšnji razpravi razjasniti,” so zapisali. Dodali so, da se bo ministrstvo z združenji občin ponovno sestalo v kratkem.

Pomisleke do uredbe so izrazili tudi v Gasilski zvezi Slovenije, saj bi po njihovih navedbah močno prizadela organizacijo gasilskih prireditev, ki so ključnega pomena za zbiranje finančnih sredstev za delovanje prostovoljnih gasilskih društev. Trenutna uredba bi za gasilce pomenila precejšnjo oviro, povzročila povečanje stroškov in otežila administrativne postopke.

Nasprotovanju opozicije se je pridružil tudi SD

V stranki SDS so v torek izrazili ogorčenje, saj da se skuša omejiti javne prireditve na prostem, med drugim gasilske veselice. Izdelava poročila o emisiji hrupa bi stala, težava bi lahko bila tudi, da bi hkrati potekalo več prireditev, kot je pooblaščenih izvajalcev meritev hrupa, so dejali.

Predvidena omejitev, da bi lahko z zvočnim hrupom obremenjene prireditve trajale največ polnoči oziroma na praznik ali dela prost dan največ do 2. ure zjutraj, bi onemogočila prireditve, kot so gasilska tekmovanja, ki se prevesijo v gasilsko veselico, so opozorili.

Poslanci SDS so napovedali zahtevo za sklic seje odbora DZ. Nasprotovanje predlagani uredbi so izrazili tudi v NSi in SD.

Ministrstvo je v odzivu navedbe SDS označilo za zavajajoče in zanikalo, da bi se omejevala izvedba prireditev na prostem. Nova bi bila le meritev hrupa po 22. uri, število prireditev izven prireditvenega prostora, ki se lahko izvedejo na istem kraju v enem koledarskem letu in trajajo tudi v čas noči, pa bi se po po predlogu povečalo s sedanjih 12 na 18 prireditev na leto.

Kot so poudarili, so želeli urediti možnosti, da se v lokalnem okolju prireditve izvajajo, hkrati pa okoliškim prebivalcem omogočiti pravico do spanja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje