Operaterji številke 112 v sredo ne bodo šli na ulice

Slovenija 21. Mar 202413:52 2 komentarja
Operater v klicnem centru
Simbolična fotografija (Foto: PROFIMEDIA)

Sredin protestni shod operaterjev številke 112 je zaradi napredka v pogajanjih z vlado odpovedan. Po besedah državnega sekretarja in vodje vladne pogajalske skupine Rudija Medveda so večino stavkovnih zahtev uskladili, odprto ostaja le še uvrščanje dispečerjev v plačne razrede. Nekoliko bolj previdni so bili v Sindikatu ministrstva za obrambo, kjer so opozorili, da brez vladnih zagotovil ne bodo zaprli stavkovnega sporazuma in končali stavke.

Protestnega shoda operaterjev številke 112 naslednjo sredo ne bo, so sklenili v stavkovnem odboru. Kot razlog za odpoved so navedli napredek v pogajanjih z vladno stranjo. V stavkovnem odboru operaterjev so s protestom pred vlado in parlamentom zagrozili v ponedeljek, če do bistvenih pogajalskih premikov ne bi prišlo.

Kot je po današnjih pogajanjih sporočil državni sekretar na obrambnem ministrstvu in vodja vladne pogajalske skupine Rudi Medved, je večina stavkovnih zahtev usklajenih, odprta pa ostaja tema uvrščanja dispečerjev v plačne razrede. Vladna pogajalska skupina je po njegovih besedah prišla do roba mandata, ki ga je dobila od vlade, zato bo vlado obvestila glede doslej dogovorjenega. Medved si obeta, da se bo vladna pogajalska skupina po podaji utemeljene razlage vladi k pogajanjem vrnila z rešitvijo, ki bo omogočila pot do dokončne rešitve.

Ob tem Medveda veseli, da sta se stavkovni odbor operaterjev številke 112 in sindikat, ki v pogajanjih zastopa operaterje, odločila, da ne bosta zaostrovala stavke in sta tudi preklicala za naslednji teden napovedan opozorilni shod. “Ustvarili smo neko zaupanje, da bomo počasi in potrpežljivo na koncu prišli do ustrezne rešitve,” je povedal.

“Brez zagotovil stavkovnega sporazuma in stavke ne moremo zapreti”

“O izplenu bomo lahko govorili šele, ko bo o tem odločala vlada,” je potek pogajanj komentiral predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah. Na vprašanje, ali gre za vprašanje uvrščanja operaterjev oz. dispečerjev v plačne razrede, je odgovoril, da “je to temeljno vprašanje, ki bi nas lahko peljalo v zaključek stavkovnega sporazuma”.

Dodal je, da so vladni pogajalski skupini stopili nasproti glede vprašanja, ali naj se to rešuje znotraj prenove plačnega sistema. “Vendar poudarjam, brez zagotovil stavkovnega sporazuma ne bomo zaprli. Ne le to, tudi stavke ne moremo zapreti,” je poudaril Lah.

Določen napredek Lah vidi tudi pri vprašanju kolektivne pogodbe za dejavnost obrambe, zaščite in reševanja. Zgodilo se je namreč, da je vodja stebrnih pogajanj povsem drugače razumel sklep vlade glede pogodbe. Kot pravi, so do 27. marca imeli rok, da v grobem predstavijo, kaj vse bi ta kolektivna pogodba zajemala, na kar bo vlada odgovorila v roku desetih dni. Lah v tem vidi pomemben preboj, saj je vlada lani odločila, da ne bo pristopila h kolektivni pogodbi za dejavnost obrambe, zaščite in reševanju, zdaj pa govori o tem, da naj se postopki začnejo.

Operaterji številke za klic v sili 112 od 19. februarja stavkajo na delovnem mestu v vseh 13 regijskih centrih za obveščanje in osrednjem centru. Sindikat ministrstva za obrambo želi izboljšanje plač operaterjev, med stavkovnimi zahtevami pa so ureditev kolektivne pogodbe za področje obrambe, zaščite in reševanja, ustrezna ureditev prazničnega dela ter enotna zagotovitev prostega časa za malico za vse zaposlene v centrih za obveščanje. Stavka na delovanje številke 112 ne vpliva.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje