Poklukar in Petrič: Želja Pirc Musar po lastnem varovanju ni nezaupnica policiji

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič v želji predsednice republike Nataše Pirc Musar po lastnem varovanju ne vidita nezaupnice policiji. Minister Poklukar je zadovoljen, da se je predsednica odločila "za organizacijsko obliko varovanja, kot ga ima predsednik vlade".
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič v želji predsednice republike Nataše Pirc Musar po lastnem varovanju ne vidita nezaupnice policiji, sta dejala v izjavi za TVS in POP TV. Predsednica bi varovanje začasno prenesla na svoj urad, a bi nadzor nad delom varnostnikov ohranila policija.
Poklukar je zadovoljen, da se je predsednica odločila "za organizacijsko obliko varovanja, kot ga ima predsednik vlade", Petrič pa v tem vidi tudi možnost za izboljšave v procesih varovanja, kjer bodo lahko "medsebojno ugotovili, katere so najboljše prakse", sta dejala v izjavi za Televizijo Slovenija (TVS) in POP TV. Petrič je za POP TV dodal, da glede varovanja na policiji niso prejeli nobene pritožbe s strani urada predsednice republike.
"Predsednica svojim varnostnikom zaupa, z njimi dobro sodeluje in se jim zahvaljuje za profesionalno opravljanje dela," so v predsedničinem uradu v sredo zapisali za TVS. Ta je poročala tudi, da neuraden razlog za predsedničino odločitev tiči zlasti v tem, kako se je policija skupaj z novim vodstvom centra za zaščito in varovanje lotila reorganizacije enote. To naj bi vodilo v neustrezno načrtovanje delovnega časa, posledično pa pogoste menjave v ekipi in na terenu.

Kot je za TVS danes dejal predsednik Sindikata policistov Slovenije Igor Toplak je problem tudi na novo zastavljeno striktno dvoizmensko delo. Varnostniki se tako med varovanjem zamenjajo tudi na terenu, ker nekomu poteče čas službe. "To je skregano z zdravo pametjo," je pripomnil.
Po neuradnih informacijah STA naj bi proces reorganizacije centra tako vplival tudi na varnost varovanih oseb.
Z novim načinom varovanja, kot ga predlaga predsednica, bi po informacijah STA njene varnostnike po vzoru veleposlaništev v tujini zgolj začasno prerazporedili in zaposlili v njenem uradu. Za razliko od varovanja predsednika vladeRoberta Goloba pa bi policija na željo predsednice ohranila nadzor nad delom varnostnikov, je še izvedela STA.
Premier Golob je namreč varovanje iz centra na generalni sekretariat vlade prenesel kmalu po nastopu mandata, varnostniki pa so odgovorni neposredno njegovemu kabinetu. Razlog za njegovo odločitev pa naj bi bilo domnevno nezaupanje v varovanje policije.
Poklukar je za POP TV dejal še, da se bodo potrudili, da bo takšne organizacijske oblike varovanja predsednice republike tudi prišlo.
Reorganizacijo centra za varovanje in zaščito je minister Poklukar odredil po tem, ko je na domnevne nepravilnosti pri varovanju konec lanskega leta opozorila tožilka Mateja Gončin.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje