Zakaj jamarski reševalci v Jelen brdu niso pravočasno dobili eksploziva?

Slovenija 23. Feb 202418:05 0 komentarjev
Reševanje iz jame Jelen brdo
Foto: Maks Merela/Jamarska reševalna služba

Uprava za zaščito in reševanje začenja preiskavo, s katero želi ugotoviti, zakaj jamarski reševalci med nedavno intervencijo na Kočevskem niso pravočasno dobili eksploziva za širjenje ožin v jami. Vodja intervencije je zanj zaprosil že v sredo ponoči, potrebno pisno odobritev poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana pa so dobili v četrtek zjutraj. Šestan je sicer ponoči podal ustno odobritev, kot pravi, pa ni njegova stvar, zakaj so odgovorni do jutra čakali še na pisno odobritev.

Na upravi za zaščito in reševanje bodo naslednji teden s komisijo ugotavljali, zakaj jamarski reševalci niso pravočasno prejeli eksploziva za širjenje ožin v jami Jelen brdo. Eksploziv so namreč zahtevali že tekom noči, a so postopki stekli šele po pisni odobritvi zjutraj.

Vodja jamarske reševalne službe Walter Zakrajšek je za televizijo POP TV v četrtek dejal, da je eksploziv za namen reševanja ponesrečenca iz jame Jelen brdo zahteval že v noči na četrtek, odobrili pa so ga šele zjutraj.

Da so na Kočevskem za eksploziv zaprosili že v četrtek zvečer, so potrdili tudi na upravi za zaščito in reševanje. Vodja intervencije je v sredo ob 19. uri in 58 minut na ljubljanski regijski center za obveščanje podal zahtevo po eksplozivnih sredstvih za širjenje ožin, o čemer je bil v nadaljevanju obveščen tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan. Ta je pisno odobritev podal ob 7. uri in 27 minut, prevoz eksploziva na kraj reševanja pa je stekel ob 7. uri in 34 minut, so pojasnili na upravi.

Šestan je za STA dejal, da je uporabo eksploziva ustno odobril že v sredo zvečer, zakaj pa so nato odgovorni čakali še na pisno odobritev, pa “ni moja stvar”. Po njegovih besedah sta se z direktorjem Uprave RS za zaščito in reševanje Leonom Behinom dogovorila, da bodo temu prišli do dna na sestanku naslednji teden. “Pogledali bomo, kaj je treba posodobiti, da bodo stvari tekle nemoteno,” je dejal.

Gre za primer reševanja ponesrečenega jamarja v jami Jelen brdo, ki je v sredo popoldan padel in se poškodoval. Reševanje ponesrečenega je steklo v sredo, uspeli so ga dvigniti za tretjino poti. V četrtek zjutraj pa ga je obšla slabost, zato je zdravnik odločil, da naj se ga preostanek poti prinese na nosilih. V tem primeru bi morali reševalci ožine širiti z eksplozivom. Ker je poškodovanca slabost minila, so ga jamarski reševalci ven potegnili napetega na jamarski plezalni pas.

Na upravi so potrdili, da je Behin že ustanovil posvetovalno komisijo, ki namerava pridobiti poročila o izvajanju posameznih dejavnosti intervencijskih enot, civilne zaščite, centrov za obveščanje in alarmiranje ter izvajanja predpisanih operativnih postopkov, vezanih na reševanje iz jam in uporabo eksplozivnih sredstev. Komisija bo nato podala priporočila za dopolnitve ter posodobitve sistema reševanja v jamah ter uporabe minsko-eksplozivnih sredstev.

Na upravi so pojasnili še, da je izdaja eksploziva kot smrtno nevarnega sredstva natančno regulirana “in v konkretnem primeru se je razstrelivo izdalo takoj po pisni odobritvi, kot izhaja in standardnih operativnih postopkov”. Na upravi so za STA naknadno poudarili, da pravilniki glede uporabe razstreliva eksplicitno navajajo pisno odobritev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!