Zakaj si predsednica želi lastne varnostnike in kaj o tem pravi Tatjana Bobnar?

Odločitev predsednice države Nataše Pirc Musar za ločeno varovanje je presenetljiva tudi zato, ker je takšni zahtevi premierja Roberta Goloba nasprotovala bivša notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je danes v predsedničinem uradu zaposlena kot svetovalka. Bobnar je v odzivu za N1 poudarila, da v uradu predsednice ni pristojna ali vključena v organizacijo njenega varovanja. Ob tem je pojasnila, da vztraja pri svojih stališčih do Golobovega varovanja in da je iz medijev seznanjena, da se je Nataša Pirc Musar odločila za drugačno obliko prenosa varovanja.
Po predsedniku vlade Robertu Golobu si je lastne varnostnike zaželela tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Čeprav v njenem uradu poudarjajo, da predsednica države svojim varnostnikom zaupa, je predlog za njeno ločeno varovanje že na mizi policije.
Predsednica države doslej sicer nikoli ni izrazila nezadovoljstva z delom policije. Premier Golob je na drugi strani po samo treh mesecih varovanje sebe in svojih družinskih članov s policije z vladno uredbo preselil na generalni sekretariat vlade, torej neposredno pod svoje okrilje.
Kot je že večkrat poudaril, se je za to odločil zaradi nezaupanja v delo policije. "Informacije, kje se nahajamo jaz in moji družinski člani, so bile na razpolago tudi opozicijskim poslancem, ki so se s tem v parlamentu celo hvalili," je decembra za POP TV poudaril premier Golob. Že pred tem pa je v državnem zboru opozoril, da so se na spletnih portalih pojavile fotografije njegovega mladoletnega otroka.

Predsednica želi obdržati sedanjo ekipo varnostnikov
V uradu predsednice pojasnjujejo, da je Nataša Pirc Musar pobudo za začasno premestitev varnostnikov s policije oziroma CVZ na svoj urad podala izključno iz "organizacijskih razlogov in lažjega usklajevanja". "Varovanje predsednice republike je namreč tesno povezano ne zgolj z izvrševanjem njene funkcije, temveč tudi delom urada," so navedli.
Kot je mogoče slišati v krogih blizu predsednice, naj bi bil razlog za takšno odločitev reorganizacija Centra za varovanje in zaščito (CVZ), ki jo je decembra lani odredil notranji minister Boštjan Poklukar.
Minister se je za reorganizacijo centra odločil, potem ko je izredni nadzor nad delom CVZ razkril več nepravilnosti. V javnosti so odmevale tudi izjave tožilke Mateje Gončin, ki je policijo obtožila, da je zoper njo nezakonito izvajala prikrite preiskovalne ukrepe tudi na njenem domu.

Medtem ko na policiji poudarjajo, da bo reorganizacija CVZ povečala učinkovitost in odpravila pomanjkljivosti v tej policijski enoti, naj bi se v uradu predsednice pojavljale ocene, da je nov način dela varnostnikov "neživljenjski".
Na pogoste menjave pri varovanju predsednice na terenu in na druge težave pri svojem delu naj bi jih opozorili varnostniki. Ob tem pa ne gre spregledati, da si želi predsednica obdržati svojo sedanjo ekipo varnostnikov, ki jim zaupa.
Večer je že pred časom poročal, da se bodo z reorganizacijo ukinila dosedanja delovna mesta v CVZ. Policiste bodo nato sicer znova zaposlili, vendar pa bi v predsedničini ekipi varnostnikov lahko nastale menjave. Ob tem se odpira tudi vprašanje, kdo bo odločal, kateri varnostniki bodo lahko varovali predsednico.
Poklukar: Predsednica se je odločila za obliko varovanja, kot ga ima predsednik vlade
Minister Poklukar in vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič v želji predsednice po ločenem varovanju ne vidita nezaupnice policiji. Po navedbah Poklukarja urad predsednice ni podal nobene pritožbe o njenem varovanju. Ob tem je dodal, da bodo želji Nataše Pirc Musar ugodili.
Po predlogu predsednice bi njene varnostnike s CVZ oziroma policije začasno prerazporedili in zaposlili v njenem uradu. Na podoben način je imel varovanje v preteklosti urejeno pokojni premier in predsednik republike Janez Drnovšek. Ključna razlika v primerjavi z Golobovim varovanjem pa naj bi bila v tem, da bo policija na željo predsednice ohranila nadzor nad delom njenih varnostnikov.

Minister Poklukar je v četrtek izrazil zadovoljstvo, ker se je predsednica odločila za "organizacijsko obliko varovanja, kot ga ima predsednik vlade". Tudi po naših informacijah s policije naj bi bilo varovanje predsednice republike zelo podobno premierjevemu.
Urad predsednice: Ne gre za enak postopek kot v primeru premierja Goloba
V uradu predsednice tovrstne navedbe zavračajo. "Pri spremembi organizacije varovanja predsednice republike ne gre za enak postopek kot pri nekaterih, ki smo jim bili priča v preteklosti," so navedli. Varnostniki predsednice bodo svojo osnovno zaposlitev ohranili v policiji in bodo v urad premeščeni samo začasno.
"Tudi nadzor nad njihovim izvrševanjem policijskih pooblastil bo, kar je izjemno pomembno, ohranila policija," so poudarili v predsedničinem uradu. Ob tem so navedli, da je ločeno varovanje predsednice mogoče urediti v okviru zdajšnje zakonodaje, torej brez posebne uredbe kot v primeru premierja Goloba.

Ali bodo temu sledili tudi na policiji, sicer še ni jasno. "Pri oblikovanju našega stališča bomo sledili strokovnim načelom varovanja, pri čemer je naša prednostna naloga ustrezna in celovita zagotovitev varnosti varovane osebe," so za N1 navedli na policiji in dodali, da predsedničino pobudo še preučujejo. So pa ob tem poudarili, da morebitna sprememba načina varovanja predsednice ne bo imela bistvenega vpliva na reorganizacijo dela CVZ.
Bobnar: Stojim za svojimi stališči, nisem vključena v organizacijo varovanja predsednice
Odločitev predsednice za ločeno varovanje pa je presenetljiva tudi zaradi tega, ker je Golobovi zahtevi po lastnih varnostnikih nasprotovala nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar.
Ta je po sporu s predsednikom vlade o depolitizaciji policije decembra 2022 odstopila s položaja, samo nekaj mesecev pozneje pa jo je Nataša Pirc Musar imenovala za svojo svetovalko.

Na Tatjano Bobnar, ki je pred leti zasedala tudi položaj generalne direktorice policije, smo se obrnili z vprašanji, kako komentira predsedničino odločitev za ločeno varovanje, kaj je v zvezi s tem svetovala predsednici ali je spremenila svoje stališče do načina varovanja predsednika vlade.
"V uradu nisem pristojna ali vključena v organizacijo varovanja predsednice. Kot pa sem seznanjena iz medijev, gre v tem primeru za drugačno obliko prenosa varovanja, ob drugi oziroma dodatni pravni podlagi kot v preteklem primeru," je pojasnila Bobnar. Ob tem je dodala, da stoji za svojimi stališči do varovanja premierja Goloba.
Kot je znano, se je predsednik vlade za spremembo načina varovanja odločil po nasvetu nekdanjega policijskega specialca in vodje Drnovškove varnostne službe Miloša Njegoslava Milovića. Stikov z Milovićem, ki je donedavnega prestajal zaporno kazen, v uradu predsednice republike nimajo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje