Oglaševanje

Lepotne rutine najstnikov: ne le drage, tudi škodljive

author
N. P.
10. jun 2025. 05:01
Najstniška koža
Foto: PROFIMEDIA

Študija ameriških raziskovalcev je pokazala, da dekleta na TikToku, stara med 7 in 18 let, v svoji lepotni rutini v povprečju uporabijo šest izdelkov, ki jih mesečno stanejo okoli 147 evrov. Le 26 odstotkov lepotnih rutin vsebuje tudi sončno kremo, ki je ključna ne glede na starost.

Oglaševanje

Ko je Ayva Peña pri 10 letih dobila prvi telefon, se je njeno zanimanje za obrazno kozmetiko močno povečalo.

Sprva je to in njeno mamo Giselle povezalo – organizirali sta si dneve razvajanj z obraznimi maskami in obiskovali trgovine s kozmetiko, da bi poskusili nove produkte. A ko je Giselle v predalu svoje hčerke našla obrazno kremo proti staranju v vrednosti 300 dolarjev (okoli 263 evrov), se je zamislila.

Oglaševanje

"To me je res razjezilo. Stara je 15 let. Na kremi piše, da izboljša gubice in učvrsti kožo. To ni zate, dekle," je Giselle pripovedovala za CNN.

Giselle zdaj spada v skupino staršev, ki jih skrbi, kako vsebine na družbenih omrežjih vplivajo na otroke in najstnike ter jih pripravijo v nepremišljene nakupe izdelkov, ki zanje sploh niso primerni.

Skoraj 150 evrov mesečno za obrazno kozmetiko

Študija, objavljena v znanstveni reviji Pediatrics, samo še podkrepi zaskrbljenost staršev.

Oglaševanje

Raziskovalci so analizirali 100 posnetkov TikTok ustvarjalcev, starih od 7 do 18 let. Posvetili so se lepotnim rutinam in odkrili, da v povprečju uporabljajo 11 potencialno dražečih aktivnih sestavin, od katerih mnoge predstavljajo tveganje za razvoj kožnih alergij in povečano občutljivost na sonce. Le četrtina otrok in najstnikov pa je v svoji lepotni rutini uporabljala sončno kremo.

"Večina otrok na teh posnetkih nima nobenih vidnih aken. Imajo popolno, čisto kožo," pojasnjuje dr. Molly Hales, glavna avtorica študije in dermatologinja z medicinske fakultete Univerze Northwestern. "Za mnoge od njih je škoda večja od morebitnih koristi," je zapisala.

Najstniška koža
Foto: PROFIMEDIA

Med desetinami dnevnih serumov, vlažilnih krem, tonikov in čistil, ki jih uporabljajo otroški vplivneži, je povprečna lepotna rutina vsebovala šest korakov in stala približno 168 dolarjev (147 evrov) na mesec.

Oglaševanje

"Ko se otroci na šolski dan zbudijo ob 5.30, da bi imeli dovolj časa za te zapletene lepotne režime, mislim, da to predstavlja zasledovanje ideje o lepoti, ki je nerealna in problematična," je dejala dr. Hales. Ugotovitve sprožajo resna etična vprašanja o tem, kako vsebina na družbenih omrežjih vpliva na mlade v njihovem vsakdanjem življenju.

Tiskovni predstavnik TikToka je dejal, da je ta vrsta vsebine običajna na vseh družbenih omrežjih in poudaril, da je spodnja meja za uporabo TikToka 13 let. Zatrdil je, da vse ustvarjalce, za katere posumijo, da so mlajši od 13 let, z omrežja odstranijo. Dodal je, da podjetje sodeluje z zdravniki in razvojnimi psihologi pri oblikovanju zaščitnih politik in varoval.

Problematične sestavine za mlado kožo

Avtorji študije so ugotovili, da so v produktih, ki jih najstniki uporabljajo, zelo pogoste aktivne sestavine, ki jim rečemo AHA (alfa hidroksi kisline). Gre za mile kemične eksfoliante, ki odstranijo zgornjo plast kožnih celic. Čeprav naj bi ustvarjali bolj enakomeren videz kože in mladosten videz, je znano tudi, da koža po uporabi postane bolj občutljiva na sončne žarke.

Oglaševanje

"Priporočam vsakodnevno uporabo kreme za sončenje za vse starosti in lepotne rutine, predvsem pa za tiste, ki uporabljajo AHA kisline. To je nujen korak za preprečevanje trajnih poškodb kože," je poudarila dr. Hales.

V večini proučevanih primerov se dekleta ne zavedajo, da vedno znova nanašajo isto aktivno učinkovino, kar samo poveča tveganje za draženje.

Več kot polovica uporabljenih izdelkov vsebuje dišave, ki so pogost razlog alergijskega kontaktnega dermatitisa, in 20 drugih neaktivnih sestavin, ki so znani alergeni.

Oglaševanje

Najstnica čisti obraz
Fotografija je simbolična. | Foto: PROFIMEDIA

V enem izmed videov, vključenem v študijo, je najstnica na svoj obraz v šestih minutah nanesla 10 izdelkov. "Med nanašanjem izdelkov začne izražati nelagodje, v nekaj minutah pa razvije vidno kožno reakcijo," pove ena izmed avtoric študije dr. Tara Lagu.

Dr. Sonal Shah, dermatologinja iz Clevelanda in vodja oddelka pediatrične dermatologije v bolnišnici University Hospitals Rainbow Babies & Children, je opozorila, da mladi ustvarjalci uporabljajo vire informacij, ki nimajo znanstvenega ozadja. Poudarila je, da je na TikToku veliko dermatologov, ki lahko ponudijo verodostojne nasvete.

Drugi zaskrbljujoči trendi, ki jih je Shah opazila pri svojem delu, vendar niso bili omenjeni v študiji, so še mehanski pilingi, kot so čistilne palice in čistila, ki vsebujejo plastične mikrokroglice. Te so pogosto pregrobe za kožo na obrazu.

Kakšno kozmetiko naj uporabljajo najstniki

Dermatologinji Shah in Hales otrokom, mlajšim od 18 let, ki nimajo težav z aknami, priporočajo uporabo nežnih čistil brez aktivnih sestavin, skupaj z vlažilno kremo brez dišav in dnevno mineralno kremo za sončenje.

sončna krema, spf
Sončna krema bi morala biti sestavni del lepotne rutine pri vseh starostih. | Aljaž Uršej/N1

Na splošno otroci ne bodo imeli koristi od izdelkov proti staranju, ki obljubljajo povečanje elastičnosti kože ali odpravo drobnih gub. V mladosti je proizvodnja kolagena namreč na najvišji ravni.

Ko otroci dosežejo puberteto, lahko začnejo proizvajati več hormonov, ki povzročajo akne. V teh primerih Shah priporoča uporabo izdelkov s salicilno kislino ali nizkim odstotkom benzoil peroksida. V primeru, da so težave s kožo velike, pa se je seveda treba obrniti na dermatologa.

Pomemben je odkrit pogovor

Če so starši zaskrbljeni zaradi lepotne rutine svojega otroka, se morajo o tem pogovoriti z njim, za CNN svetuje Jennifer Harriger, profesorica psihologije z univerze Pepperdine.

"Mislim, da je o sporočilih in vsebini, ki jo vidijo na družbenih omrežjih, z otroki najbolje imeti odprte pogovore. Pogovarjati se je treba tudi o tem, zakaj kupujejo določene izdelke za nego kože," je dodala.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih