
Evropski sateliti so na severu Jadranskega morja posneli skrb vzbujajoč trend.
Evropski sateliti so ta mesec ob severnojadranski obali zaznali spremembo na morski gladini. Prej čudovito modro morje je postalo motno zeleno. Razlog? Cvetenje alg.
Glede na satelitske posnetke, ki jih je na svojih družbenih omrežjih delil program Copernicus, je cvetenje morja prizadelo predvsem severnoitalijansko obalo. "Živahno zelena območja na posnetku so v ostrem kontrastu z globljo modro barvo neprizadete vode," so zapisali.
Znanstveniki verjamejo, da je nenadno in obilno cvetenje, vidno iz vesolja, povezano z neobičajno visokimi temperaturami morja ter obilnimi padavinami, ki so povečale rečni odtok v morje.
V objavi so pri Copernicusu tudi opozorili, da je lahko cvetenje alg zelo nevarno za življenje v morju, saj zmanjša raven kisika. Vpliva tudi na ribištvo in turizem.
Kaj je cvetenje morja
Cvetenje morja je namnožitev planktonskih alg do nekaj milijonov celic na liter morske vode, ki je posledica ugodnih pogojev, kot so dovolj velike koncentracije hranilnih snovi v vodi in dovolj sončne svetlobe. Tako cvetenje lahko vodo tudi obarva rdeče, zeleno, rjavo, … glede na prevladujoče barvilo, ki ga vsebujejo celice. Cvetenje je naraven pojav, ki je načeloma dobrodošel. S fitoplanktonom se namreč hranijo drugi organizmi in je osnova morskih prehranskih verig.
Pri prekomernem cvetenju je problematično predvsem to, da lahko pripelje do pomanjkanja kisika ob razgradnji, nekatere vrste fitoplanktona pa so strupene ali kako drugače škodljive, kar lahko škoduje predvsem gojenim organizmom, kot so školjke, ribe ...
POSEBNI VIDEO: Najprej ljubimca, zdaj zakonca, nato še brat in sestra
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje