Severna Koreja izstrelila nove rakete: Poslano je jasno opozorilo sovražnikom

Svet 13. Okt 202210:07 > 20:21 1 komentar
Reuters

Severna Koreja je v četrtek v smeri Japonskega morja ponovno izstrelila balistično raketo, po tem ko je severnokorejski voditelj Kim Džong Un v sredo nadzoroval izstrelitev dveh manevrirnih raket dolgega dosega, so sporočili državni mediji in dodali, da bi rakete lahko bile opremljene za prenašanje taktičnega jedrskega orožja ter da so že bile nameščene v nekaterih enotah severnokorejske vojske. Kim je ob tem izrazil veliko zadovoljstvo s preizkusi, ki so po njegovih besedah pokazali, da so njihove jedrske bojne sile popolnoma pripravljene na dejansko vojno. Obenem so, kot pravi, poslali jasno opozorilo sovražnikom.

Severna Koreja je še neidentificirano raketo izstrelila v četrtek, le dan po tem, ko se je več severnokorejskih vojaških letal približalo meji z Južno Korejo, zaradi česar je ta na mejo napotila svoje letalske sile. To je bila že sedma izstrelitev balistične rakete v zadnjih dveh tednih.

Severnokorejska vlada je po navedbah severnokorejske tiskovne agencije KCNA raketne poskuse označila za odziv na nedavne pomorske manevre južnokorejskih in ameriških sil, v katerih je prvič po štirih letih sodelovala tudi letalonosilka na jedrski pogon USS Ronald Reagan.

Resolucije ZN Severni Koreji sicer prepovedujejo preizkušanje balističnih raket, med katerimi lahko nekatere nosijo tudi jedrske konice.

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je v zadnjih tednih nadzoroval izstrelitve balističnih raket. Pjongjang jih je označil za taktične jedrske vaje, s katerimi je voditelj simuliral napad na Južno Korejo.

“Cilj sredinega preizkusa dveh manevrirnih raket je bil povečati bojno učinkovitost orožja, ki je bilo nameščeno v enotah severnokorejske vojske za delovanje taktičnih jedrskih raket,” je danes sporočila severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Pri tem je dodala, da so manevrirne rakete, ki sicer letijo na nižjih višinah kot balistične rakete in jih je zato težje odkriti in prestreči, preletele dva tisoč kilometrov, preden so zadele svoje cilje.

REUTERS

Kim je ob tem izrazil veliko zadovoljstvo s preizkusi, ki so po njegovih besedah pokazali, da so jedrske bojne sile države popolnoma pripravljene na dejansko vojno, in poslali jasno opozorilo sovražnikom. “Država mora še naprej širiti področje delovanja jedrskih strateških oboroženih sil, da bi odločno in kadar koli odvrnila vse vojaške in vojne krize ter v njih popolnoma prevzela pobudo,” je njegovo izjavo povzel Reuters.

Že na kongresu vladajoče Delavske stranke januarja 2021 je Kim pridobitev taktičnega jedrskega orožja postavil za prednostno nalogo, letos pa je obljubil, da bo severnokorejske jedrske sile razvil karseda hitro.

Pjongjang je prejšnji mesec spremenil svojo zakonodajo o jedrskem orožju, Kim pa je državo razglasil za “nepovratno jedrsko silo”, s čimer je dejansko odpravil možnost jedrskih pogajanj z mednarodno skupnostjo. Od takrat so Seul, Tokio in Washington okrepili skupna vojaška prizadevanja, vključno z dvakratno napotitvijo ameriške letalonosilke z jedrskim pogonom na območje. Poteza je razjezila Pjongjang, ki takšne manevre razume kot vajo za invazijo.

V odgovor so se severnokorejske oblasti odločile med 25. septembrom in 9. oktobrom “organizirati vojaške vaje s simulacijo dejanske vojne”, da bi s tem preverile in ocenile sposobnost vojnega odvračanja in jedrskega protinapada. Prav tako pa so v zadnjih dveh tednih izvedle vrsto raketnih poskusov. V Severni Koreji so sicer od konca septembra balistične rakete preizkusili kar sedemkrat, v zadnjem letu je bilo po podatkih CNN teh izstrelkov 25.

Po pisanju Reutersa tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva izstrelitve ni želel komentirati, dejal je le, da je Washington še naprej osredotočen na tesno usklajevanje z zaveznicami in partnerji pri odpravljanju groženj, ki jih predstavlja Severna Koreja.

Prej politična kot vojaška uporabnost

Poročilo Centra za strateške in mednarodne študije s sedežem v ZDA je v sredo zapisalo, da je imela nedavna podvodna izstrelitev balistične rakete iz jezera verjetno bolj politično kot vojaško uporabnost. “Bolj kot za nastajajočo grožnjo je bil ta preizkus najverjetneje propagandna in zavajajoča operacija, katere namen je usmeriti pozornost regije in sveta na želeno zunanjo podobo Severne Koreje kot mogočne in močne države z jedrskim orožjem,” je zapisano v poročilu.

Severna Koreja si prizadeva za nove vrste jedrskega orožja, zato so nekateri v Južni Koreji ponovno pozvali k ponovni namestitvi ameriškega taktičnega jedrskega orožja, ki je bilo umaknjeno leta 1991, ali k odstopu Seula od pogodbe o neširjenju jedrskega orožja.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol je med lansko volilno kampanjo podprl zamisel, da bi ZDA zaprosil za ponovno namestitev jedrskega orožja, vendar je od takrat dejal, da je ta možnost izključena. Vendar so visoki člani te stranke ta teden dejali, da je čas za ponovni razmislek.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje