Antioksidanti imajo sloves čudežne obrambe pred boleznimi sodobnega časa. Uživanje sadja in zelenjave naj bi imelo ugodne učinke na zdravje ravno zaradi vsebnosti antioksidantov, med katerimi so najbolj znani vitamini C, E in A. Prodajalci prehranskih dopolnil to splošno prepričanje o koristnosti antioksidantov izkoriščajo za prodajo tablet, kapsul in praškov. A vse več je dokazov, da so antioksidanti koristni zgolj v zelo omejenem obsegu. Večji odmerki, ki jih dobimo s prehranskimi dopolnili, pa nam lahko aktivno škodijo. Med drugim lahko pospešujejo rast tumorjev in nastajanje metastaz.
Dokazi epidemioloških študij so jasni. Ljudje, ki uživajo veliko sadja in zelenjave, hrane, bogate z antioksidanti, so bolj zdravi in v povprečju živijo dlje.
Iz tega izhaja “logičen” sklep, da bi lahko s stalnim vnašanjem antioksidantov v telo zavrli staranje in preprečili številna obolenja. Iz tega sklepa izhaja celotna industrija prehranskih dopolnil. Iz tega sklepa izhaja tudi celotna industrija t. i. superhrane, živil, posebej bogatih z antioksidanti, kot so jagode goji ali semena chia.
A ko so znanstveniki želeli koristnost antioksidantov preveriti v kliničnih študijah, rezultati niso bili v skladu s pričakovanji. Ko so na Finskem že daljnega leta 1994 v veliki študiji preverjali, ali bi lahko veliki odmerki betakarotena (ki se v telesu pretvori v vitamin A) kadilce ščitili pred nastankom raka na pljučih, so ugotovili ravno obratno: tisti, ki so jemali prehranska dopolnila z betakarotenom, so imeli večje tveganje za pojav bolezni.
Pred dobrim desetletjem je velika ameriška študija, v kateri so preverjali učinkovitost antioksidantov za preprečevanja raka prostate, zaznala povečano tveganje za razvoj raka pri ljudeh, ki so jemali prehranska dopolnila z vitaminom E.
V raziskavi izpred nekaj let, v kateri so preverjali učinek prehranskih dopolnil z antioksidanti pri bolnicah z rakom dojke, je bila uporaba kateregakoli antioksidanta pred ali med zdravljenjem s kemoterapijo povezana s povečanim tveganjem za ponovitev bolezni.
“Iz tega izhaja mnenje onkologov, da pred in med onkološkim zdravljenjem in po njem ni potrebe po uživanju prehranskih dopolnil z antioksidanti. Dejansko jih odsvetujemo,” nam je povedal Luka Puzigaća, specializant onkologije na Onkološkem inštitutu s posebnimi znanji iz klinične prehrane.
“Nekaj se bo že prijelo”
Žal so prav onkološki bolniki med tistimi, ki pogosto na lastno pest posegajo po različnih prehranskih dopolnilih z antioksidanti. “Antioksidanti so prisotni v skoraj vseh prehranskih dopolnilih. Prepričanje o splošni koristnosti antioksidantov za zdravje je postalo del t. i. ljudske znanosti. In ko zbolijo, ljudje posežejo po vsem, za kar menijo, da bi jim lahko pomagalo, češ nekaj se bo že prijelo,” je dejal Puzigaća.
“Opažamo, da se ljudje pogosto zaletijo v iskanju nekega zdravila zase ali za svoje bližnje. Zanimiv stranski učinek onkološkega zdravljenja je, da začnejo kar naenkrat iz vsakega grma skakati trgovci, ki vam želijo neko zadevo priporočiti in ponuditi. In antioksidanti so ena od stvari, ki se pogosto prodajajo v tem kontekstu.”
“Če imate tumor, mu boste neposredno pomagali”
Za onkološke bolnike je jemanje prehranskih dopolnil z antioksidanti nevarno, je opozoril dr. Martin Bergö, vodja oddelka za bioznanosti in prehrano na švedskem državnem Inštitutu Karolinska. “Če imate tumor, mu boste neposredno pomagali.”
Dr. Bergö s svojo raziskovalno skupino že desetletje raziskuje učinke antioksidantov na rast raka pri miših. O tem je govoril tudi posebej za N1 (spodaj si lahko ogledate njegove izjave iz pogovora za N1).
Pokazali so, da antioksidanti pri laboratorijskih glodalcih spodbujajo napredovanje pljučnega raka in raka črevesja ter nastanek metastaz pri malignem melanomu.
Njihova najnovejša raziskava, objavljena avgusta letos, je pokazala, da antioksidanti, vključno z vitaminom C, spodbujajo rast žil v tumorjih in s tem omogočajo njihovo hitrejšo rast.
Vitamin C, najbolj razširjen in poznan antioksidant, ki ga številni ljudje uživajo tudi za “preprečevanje” prehladov, se je v eni od njihovih nedavnih raziskav izkazal celo kot najbolj učinkovit pri spodbujanju rasti raka. “Preverili smo okoli 100 različnih antioksidativnih spojin in jih razvrstili glede na njihovo sposobnost povečanja metastaz pri malignem melanomu,” nam je v pogovoru prek videopovezave povedal dr. Bergö. “In vitamin C je bil najmočnejši, sledile so mu spojine, povezane z vitaminom E in vitaminom A.”
Več ni tudi bolje
Osrednja naloga antioksidantov je nevtralizacija prostih radikalov, agresivnih kisikovih atomov in spojin, ki kot stranski produkt presnove ves čas nastajajo v telesu in lahko škodujejo našim celicam ter DNK. “Vse celice, ki so izpostavljene preveč prostim radikalom, bodo umrle. In z antioksidanti jih je mogoče nevtralizirati,” je dejal dr. Bergö.
Do tukaj vse drži. Napako pa smo po njegovih besedah naredili v tem, da smo iz podatkov o koristnosti antioksidantov sklenili – več je bolje. Češ, več kot jih pojemo, bolj se zaščitimo. “To pa ni res. Proste radikale celice tudi uporabljajo za komunikacijo, za vklop in izklop določenih signalov. Gre torej za izjemno občutljivo ravnovesje med ustvarjanjem prostih radikalov in njihovo inaktivacijo. Prosti radikali so lahko v nekaterih okoliščinah tudi koristni. So del normalnega delovanja telesa.”
Kot je denimo ugotovila raziskovalna ekipa dr. Seana Morrisona z Univerze Texas Southwestern, prosti radikali v telesu aktivno zavirajo nastajanje metastaz z ubijanjem rakastih celic, ki krožijo po krvi. Iz tega je sledil njegov sklep, da “antioksidanti bolj koristijo rakastim celicam kot pa običajnim”.
“Onkološki bolniki si aktivno delajo škodo”
Antioksidante telo potrebuje za normalno delovanje. A potrebuje jih malo. “Za normalno delovanje organizma potrebujemo ekstremno malo vitaminov, resnega pomanjkanja antioksidantov danes praktično ne vidimo več,” nam je povedal Luka Puzigaća. “Pri prehranskih dopolnilih z antioksidanti govorimo o bistveno večjih odmerkih, kot jih potrebujemo.”
Ključen je odmerek. “Antioksidante potrebujemo, a v zmernih odmerkih, ki jih dobimo s hrano. V sodobni prehrani res izjemno težko pridelate pomanjkanje antioksidantov, ki bi ga bilo treba uravnavati s prehranskimi dopolnili. Onkološki bolniki si z jemanjem prehranskih dopolnil z antioksidanti aktivno delajo škodo.”
Po njegovih besedah je problematično splošno prepričanje, da antioksidanti lahko koristijo, škoditi pa ne morejo. “A izkaže se, da so veliki odmerki lahko škodljivi.”
Koliko je preveč?
O kolikšnih odmerkih torej govorimo? Je nevarno, če denimo jemljemo po eno tableto vitamina C na dan? “Verjetno ne, vendar je problematična že sama ideja, da je tableta rešitev,” je odgovoril dr. Bergö. “Če pojeste pomarančo, boste zraven vitamina C dobili veliko drugih snovi, dobili boste vlaknine in druge vitamine. Ljudje pa vzamejo eno tableto in mislijo, da je to primeren nadomestek. Če se jim zdi, da so v zadnjem tednu pojedli premalo solate, za vsak primer vzamejo dve tableti. Nato pa pridemo do ljudi, ki jedo veliko sadja in zelenjave, hkrati pa vsak dan vzamejo multivitaminsko tableto ter popijejo še smuti, kakšen ingverjev napitek … Potem pa odmerek postane že vprašljiv.”
Škodljivi odmerki, o katerih se pogovarjamo, niso izjemno veliki, a jih je zgolj s hrano zelo težko doseči, je pojasnil Bergö. “Čim pa ob tem posežemo še po koncentriranih hranilih v prehranskih dopolnilih, pa se to zgodi zelo hitro.” Tudi s hrano, bogato z antioksidanti, ni treba pretiravati. “Ideja ‘več je bolje’ je pri antioksidantih napačna. Poskrbite, da bosta sadje in zelenjava del vašega jedilnika, ni pa treba pretiravati z nobenimi posameznimi hranili. Ne potrebujemo super hrane. Potrebujemo uravnoteženo hrano.”
Antioksidanti zgolj na recept?
Prehranska dopolnila so pomembna, sta opozorila oba naša sogovornika. A rezervirana bi morala biti za ljudi, ki jih res potrebujejo. “Kot družbi so nam oprali možgane, da bi verjeli, da je naša prehrana slaba in da jo moramo dopolnjevati, sicer bomo zboleli. Toda večina ljudi nima pomanjkanja, ki bi upravičevala uživanje prehranskih dopolnil,” je bil jasen Martin Bergö.
Industrija prehranskih dopolnil se zelo trudi, da bi vas prepričala o nasprotnem. Ker jim to seveda povečuje prodajo. “Proizvodnja antioksidantov za prehranska dopolnila je izrazito poceni. Vse snovi je mogoče kupiti na tone od farmacevtskih družb v Indiji in na Kitajskem,” nam je povedal Luka Puzigaća. “Tu govorimo dobesedno o centih za kilogram te zadeve, ki jih potem proizvajalci zapakirajo v tablete in kapsule ter jih prodajajo potrošnikom. Proizvodnja je smešno poceni, marža in dobiček pa sta izjemno velika. Industrija prehranskih dopolnil je na zunaj videti zelo urejena, dejansko pa je to bolj kot ne divji zahod.”
Dr. Martin Bergö je prepričan, da bi morali prehranska dopolnila z antioksidanti umakniti iz proste prodaje. “Na voljo bi morala biti zgolj v lekarnah, na recept. Prehransko dopolnilo je koncentrirana kemikalija. Ljudje jih ne bi smeli prosto uporabljati samo zato, ker so predpisi ohlapni in ker večinoma niso nevarni. Nihče ne more zagotovo vedeti, ali že ima tumor v telesu. Tumor v pljučih lahko imate deset let, ne da bi to vedeli. Če v tem primeru jemljete dodatke z antioksidanti, lahko tumor spodbujate pri rasti.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje