Delavci španskega modnega giganta izpogajali zajetno povišico

Zara Španija
Profimedia

Sindikat delavcev Zare je odpovedal stavko v španskem mestu La Coruña, kjer je sedež lastnika trgovske verige, po tem ko je vodstvo pristalo na 25-odstotno zvišanje plač tisočerici zaposlenih.

Delavci skupine Inditex, ki združuje trgovine Zara in nekatere druge trgovske znamke (Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius), so že mesece nezadovoljni s plačami. Tako je okoli tisoč zaposlenih v 44 trgovinah po La Coruñi v španski Galiciji stavkalo že konec novembra, na vrhuncu razprodaj v času črnega petka. Takrat je bilo zaprtih vsaj 11 trgovin v mestu.

Vodstvo podjetja jim je nato ponudilo zvišanje plače za 200 evrov do leta 2024, a sindikat predloga ni sprejel. Pretekli petek (torej tik pred božičem) bi morali delavci znova stavkati, a se to ni zgodilo. Kot je po poročanju tujih medijev sporočila trgovka in sindikalistka Carmiña Naveiro, je podjetje pristalo na zvišanje trgovskih plač za 322 evrov mesečno od januarja dalje.

Kot je dejala, gre za občutno, 25-odstotno zvišanje prejemkov zaposlenih, ki se trenutno po njenih navedbah gibljejo med 1.058 in 1.400 evrov.

Zaposleni bodo v februarju poleg tega dobili še enkratno izplačilo v višini tisoč evrov. Novembra prihodnje leto se jim bo plača zvišala še za 20 evrov, v letu 2024 pa za dodatnih 40 evrov.

So to visoke plače?

Eurostatova statistika pokaže, da v Španiji starša s povprečno plačo v štiričlanskem gospodinjstvu domov prineseta po okoli 1.850 evrov neto. Pri nas je povprečje 1.300 evrov, v celotni EU pa dobra dva tisočaka.

Kljub inflaciji in odhodu iz Rusije rekorden dobiček

V Inditexu dogovora za zdaj niso komentirali. Podjetje je sicer največji modni konglomerat na svetu, v poslovnem letu, ki se je končalo januarja letos, je v 7.400 trgovinah po svetu ustvarilo 27,7 milijarde evrov prihodkov. Septembra je podjetje kljub inflaciji, ki trgovce skrbi, saj zmanjšuje kupno moč, in zaprtju 500 trgovin v Rusiji poročalo o 41-odstotni rasti čistega dobička (ta je znašal 1,8 milijarde evrov). V podjetju so kot razlog navedli rahljanje omejitev zaradi epidemije koronavirusa.

Lastnik modnega giganta je 86-letni Španec Amancio Ortega, ki je eden najbogatejših Zemljanov, a se mu premoženje v zadnjih letih krči. Še okoli pet let nazaj je bil drugi na Bloombergovi lestvici milijarderjev, v zadnjem letu pa je po podatkih Bloomberga izgubil 13 milijard dolarjev (po trenutnem tečaju 12,2 milijarde evrov) in zdrsnil na 23. mesto lestvice.

Ortega, ki prek podjetja Arteixo obvladuje 59 odstotkov Inditexa, je od leta 2011 prejel devet milijard evrov dividend. Večino vlaga v nepremičnine. V zadnjih dveh letih naj bi po poročanju Bloomberga kupil za dve milijardi evrov nepremičnin, največ premijskih poslovnih in trgovskih površin.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.