Microsoftu uspel eden največjih prevzemov v zgodovini tehnološkega sektorja

Digitalno 13. Okt 202311:10 1 komentar
Microsoft
Lucy Nicholson/REUTERS

Tehnološki velikan Microsoft je lansko leto napovedal prevzem razvijalca video iger Activision Blizzard. Pojavili so se pomisleki, prvi poskus prevzema pa je zaradi nasprotovanja britanskega urada za konkurenco in trge spodletel. Kljub vsemu je urad danes odobril Microsoftov nov predlog, ki je s 69 milijard dolarji oziroma dobrih 65 milijard evri postal eden največjih prevzemov v tehnološkem svetu.

Britanski urad za konkurenco in trge (CMA) je danes odobril predlog tehnološkega velikana Microsoft za prevzem razvijalca video iger Activision Blizzard. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP 69 milijard dolarjev oziroma dobrih 65 milijard evri vreden prevzem velja za enega največjih v tehnološkem sektorju. Microsoft je ameriško komisijo za vrednostne papirje naknadno obvestil, da je posel sklenjen.

Prvi poskus prevzema je urad aprila letos zavrnil. Kot so takrat opozorili pri regulatorju, bi prevzem lahko spremenil prihodnost hitro rastočega trga igranja videoiger v oblaku, kar bi v prihodnjih letih povzročilo manj inovacij in manjšo izbiro za britanske igralce.

Avgusta je zato Microsoft CMA predložil nov predlog prevzema, po katerem ne bi pridobil pravic v oblaku za obstoječe igre tega podjetja. Namesto tega bi bile pravice dodeljene francoskemu razvijalcu iger Ubisoft Entertainment, ki bi lahko igralne vsebine Activision Blizzarda omogočal vsem ponudnikom storitev iger v oblaku, vključno z Microsoftom.

Urad za konkurenco se je premislil

Britanski urad za konkurenco je danes sporočil, da je odobril novi dogovor za Microsoftov prevzem Activisiona, potem ko je sklenil, da “bo ohranil konkurenčne cene in boljše storitve”. “Hvaležni smo za temeljit pregled predloga in današnjo odločitev CMA,” se je na odločitev urada odzval predsednik Microsofta Brad Smith.

Evropska komisija prikimala že maja

Maja je Microsoftu prevzem že odobrila Evropska komisija, so ga pa pod vprašaj postavili v ZDA. Vendar so sodišča nedavno zavrnila poskus ameriškega varuha konkurence, da začasno zadrži prevzem.

“Zdaj smo presegli zadnjo oviro za zaključek tega prevzema, za katerega verjamemo, da bo koristil igralcem in industriji video iger po vsem svetu,” je dejal Smith.

Microsoft je po zeleni luči CMA danes obvestil ameriško Komisijo za vrednostne papirje in borzo (SEC), da je posel sklenjen. Glavni izvršni direktor Activision Blizzarda Bobby Kotick je pojasnil, da imata podjetji “vse regulativne odobritve, potrebne za sklenitev (posla), in da … se veselita, da bosta prinesla veselje in povezave še več igralcem po vsem svetu,” besede Koticka povzema AFP.

Kaj so bili pomisleki?

Poleg pomislekov glede iger v oblaku je regulatorje skrbelo tudi, da bi prvotni dogovor Microsoftu omogočil, da bi bile Activisionove igre na voljo zgolj na konzolah Xbox. Microsoft in japonski Sony, ki je pred tem poskušal blokirati prevzem, sta se julija posledično dogovorila, da bodo igre Call of Duty še naprej na voljo na konzolah Playstation.

Microsoft, ki razvija igralne konzole Xbox in ima pod svojim okriljem igre, kot so Minecraft in Elder Scrolls: Skyrim, je prevzem Activisiona napovedal v začetku lanskega leta. S tem korakom je želel vzpostaviti tretje največje podjetje na področju video iger po prihodkih na svetu. Največja sta sicer kitajski Tencent in Sony.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje