Na sojenju v zadevi Teš 6 predstavili dopolnjeno psihiatrično mnenje za Kotarja

Gospodarstvo 05. Sep 202318:11 2 komentarja
Teš 6
Bor Slana/BOBO

Na celjskem okrožnem sodišču so danes v zadevi Teš 6 zaslišali psihiatra Bojana Zalarja in Petra Preglja zaradi bolezni Petra Kotarja, ki se sojenja doslej ni udeleževal. Dopolnila sta februarsko mnenje izvedenke nevropsihološke stroke Irene Samastur Klajnšek in ocenila, da je Kotar sposoben spremljati sojenje.

Izvedenca sta prav tako ugotovila, da je Peter Kotar, ki je bil lastnik družbe Sol Intercontinental v likvidaciji, sojenje sposoben spremljati ob pomoči odvetnika, na vsako uro pa bi bil potreben 10-minutni premor. Menita tudi, da ima Kotar, ki mu tožilstvo očita, da je z Alstomom podpisal dve svetovalni pogodbi v skupni vrednosti šest milijonov evrov, vendar svetovanja ni nikdar opravil, blago kognitivno motnjo, ki pa je daleč od tega, da bi prerasla v demenco.

Medtem pa je Samastur Klajnšek februarja ocenila, da ima 78-letni Kotar blago do zmerno kognitivno motnjo, zato je njegova sposobnost razumevanja besednega govora zmanjšana. Imel naj bi tudi začetek demence in še nekaj drugih bolezni.

Po mnenju izvedenke se kognitivna motnja sčasoma poslabša in postane trajna. Tudi tokrat je pred predstavitvijo omenjenega izvedenskega mnenja Kotarjev zagovornik Borut Černigoj zahteval izključitev javnosti, vendar je senat to zahtevo zavrnil.

Uroš Rotnik, nekdanji direktor TEŠ
Uroš Rotnik. (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

Obtožnica sicer prvoobtoženemu nekdanjemu direktorju Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Urošu Rotniku, ki se sojenja danes zaradi bolezni ni udeležil, in soobtoženim očita sporno nabavo merilne tehnike in opravljanje nepotrebnih meritev za peti blok. Poleg tega jim očita zlorabo položaja pri izbiri izvajalca za obnovo kotla petega bloka Teša in gradnjo šestega bloka.

Vsi obtoženi so doslej krivdo zanikali, priznal jo je le pravni naslednik Alstoma, ameriško podjetje General Electric, ki je s Tešem ob tem sklenilo dogovor o poravnavi. Sodišče je nato na oktobrskem naroku ameriškemu velikanu naložilo plačilo 23 milijonov evrov denarne kazni, ki jo bo prejel državni proračun, in plačilo sodnih stroškov v višini 50.000 evrov.

Z zlorabo položaja je General Electric na račun Teša pridobil 261 milijonov evrov premoženjske koristi, ki pa jih bo vrnil. V skladu z dogovorom o poravnavi je moral Tešu leta 2021 izplačati 138,7 milijona evrov, poleg tega pa bo prispeval še 110 milijonov evrov za servisne storitve ter 12 milijonov evrov v povračilu drugih stroškov in prihrankov. Servisne storitve bodo potekale do leta 2029 oziroma 2030.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje