Največ tujcev pri nas zaposlenih v gradbeništvu in prevozništvu

Gospodarstvo 28. Jul 202313:00 1 komentar
Žiga Živulović jr./BOBO

Zavod za zaposlovanje je v prvem polletju prejel 25.247 vlog za delovna dovoljenja in zahtev za soglasja k enotnemu dovoljenju. Ob tem je bilo izdanih 22.167 delovnih dovoljenj in soglasij za enotno dovoljenje, največ za poklic zidarja.

Lani so na zavodu za zaposlovanje prejeli 54.262 vlog za delovna dovoljenja in zahtev za soglasja k enotnemu dovoljenju, medtem ko so izdali 21.775 delovnih dovoljenj in 26.606 soglasij za enotno dovoljenje oziroma 48.441 pozitivnih odločitev.

Enotna dovoljenja za prebivanje in delo izdajajo upravne enote, ki jih nato pošljejo zavodu, da poda soglasje. Zavod vodi tudi postopke izdaje delovnih dovoljenj na podlagi sporazuma o zaposlovanju državljanov BiH in državljanov Srbije v Sloveniji.

Največ tujcev je zaposlenih v dejavnostih gradbeništva (zidarji, tesarji, pomožni gradbeni delavci) in prevozništva ter v predelovalni industriji (varilci, ključavničarji, strugarji, elektromehaniki), gostinstvu in kmetijstvu. Največ delovnih dovoljenj in soglasij je bilo izdanih za poklic zidarja (21,5 odstotka vseh), sledijo vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, delavci za preprosta dela pri visokih gradnjah, varilci in elektroinštalaterji, so navedli.

Primerjalno več razveljavitev delovnih dovoljenj

Na zavodu so lani začeli intenzivno spremljati izpolnjevanje pogojev po izdanem delovnem dovoljenju in soglasju za enotno dovoljenje. Lani so tako izdali tudi 7.737 umikov soglasij in razveljavitev delovnih dovoljenj, kar je dobrih 60 odstotkov več kot predlani. V prvi polovici tega leta so medtem izdali že 5097 razveljavitev in umikov.

Povprečni čas odločanja pri zavodu za vsa soglasja in delovna dovoljenja znaša 19 dni. Največje težave, ki lahko bistveno podaljšajo postopek zaposlitve tujca, so po njihovih navedbah predvsem nepoznavanje postopkov vlagateljev, neustrezna oz. pomanjkljiva dokumentacija vlog, nezmožnost neposrednega komuniciranja z uporabniki, velik obseg vlog na nekaterih upravnih enotah ter ugotavljanje in dokazovanje dejanskih zaposlitvenih potreb delodajalcev.

Od konca aprila je v veljavi novela zakona o tujcih, ki je odpravila administrativne ovire in omogočila hitrejše vodenje postopkov izdaje in vročanja dovoljenj za prebivanje in potrdil o prijavi. Novela ohranja določbo, da je za podaljšanje dovoljenja za bivanje družinskih članov tujih delavcev nujen opravljen izpit slovenskega jezika na ravni A1, kar pa se bo začelo uporabljati z letošnjim novembrom. V četrtek pa se je začel uporabljati del novele, ki poenostavlja postopke zaposlovanja tujih državljanov.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje