Predstavniki gospodarstva v pismu Golobu ponudili pomoč pri popoplavni sanaciji

Gospodarstvo 25. Avg 202314:35 0 komentarjev
Gospodarstveniki so nezadovoljni z dodatnimi obreminitvami
Žiga Živulovič jr./BOBO

Gospodarske organizacije so pripravljene pomagati pri odpravljanju posledic in obnovi po nedavnih poplavah. Kot so v skupnem pismu premierju Robertu Golobu in ministrom zapisali predstavniki 14 gospodarskih organizacij, si želijo sodelovati pri oblikovanju dolgoročnih in premišljenih odločitev. Ob tem so predlagali tudi čim hitrejše srečanje.

Predstavniki organizacij Advantage Austria, AmCham Slovenija, Britansko-slovenska gospodarska zbornica, Gospodarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Obrtno podjetniška zbornica Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Slovenska-nemška gospodarska zbornica, Trgovinska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Združenje bank Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije ter Združenje Manager so se v pismu vladi najprej zahvalili za hitro ukrepanje po naravni nesreči.

“Kot državljani smo ponosni na izjemno solidarnost, ki jo lahko opazujemo med ljudmi ter delo in pomoč vseh intervencijskih služb. Srčnost in pripravljenost na pomoč so dokaz, da lahko v težkih trenutkih združimo moči in stojimo skupaj kot enotna skupnost,” so zapisali.

Zatrdili so, da se zavedajo, da bo pot do obnove in razvoja zahtevna in da je zato nujno poenotenje na širši družbeni ravni. “Zato vam želimo v gospodarskih organizacijah ponuditi našo pripravljenost za pomoč pri čim hitrejšem in učinkovitem odpravljanju posledic in čim prejšnji obnovi. Hkrati pa se moramo vsi skupaj zavedati opozoril znanosti in stroke glede podnebnih sprememb in posledic ter se nanje ustrezno pripraviti,” so pozvali.

Sanacija po poplavah v Sloveniji
Sanacija po poplavah v Sloveniji. (Foto: PROFIMEDIA)

V tej luči so se zavzeli tako za pomoč posameznikom kot podjetjem, saj brez dodatne finančne pomoči ne bo mogoče nadaljevati proizvodnje in opravljati dejavnosti.

Glede na to, da so se po poplavah odzvala tudi številna podjetja, ki so prispevala finančna in materialna sredstva, pa tudi pomoč v obliki izmenjave kadrov, strokovnega znanja in prostovoljstva, so predlagali poseben interventen ukrep z namenom davčne razbremenitve donacij tako podjetij zaposlenim kot tudi donacij B2B (stroji, oprema, finančna pomoč). “Na ta način bi lahko še dodatno spodbudil podjetja k aktivni udeležbi in prispevku v dobrobit skupnosti,” so prepričani.

Pripravo interventnega zakona, ki naslavlja tako posameznike kot gospodarstvo, prizadeto v poplavah, so pozdravili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Kot je zapisal predsednik zbornice Tibor Šimonka, vsebuje predlog, ki ga je vlada sprejela v četrtek, veliko dobrih rešitev, med drugim jih veseli možnost moratorija za posojila za obdobje 12 mesecev.

“Med rešitvami prepoznavamo tudi nekatere predloge GZS. Predvsem nas veseli, da je zakonodajalec vključil možnost moratorija za posojila za obdobje 12 mesecev ter možnost koriščenja višje sile v primerih, ko so zaposleni pomagali odpravljati posledice ujme v podjetjih,” je v odzivu predlog zakona zapisal Šimonka.

Poudarili so, da si želijo sodelovati pri pripravi premišljenih in dolgoročnih odločitev, ki ne bi privedle do dodatnih nepotrebnih pretresov v poslovnem okolju. “Okrevanje in obnova bosta dolgotrajen proces in obenem priložnost, da skupaj ustvarimo stabilno in napredno gospodarsko okolje. Združimo se v skupnem prizadevanju za blaginjo naše države in sodelujemo pri razvoju in konkurenčnosti,” so še zapisali v pismu.

Predsedniku vlade so v tej luči predlagali čimprejšnje srečanje.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!