Srdita bitka za slovenske hotele: kaj hočejo Madžari in kaj počne država?

Grand Hotel Toplice
Srdjan Živulović/BOBO

Možnost, da bi se madžarski kapital blizu Viktorju Orbanu lahko dokopal do slovenskih hotelov na najbolj elitnih slovenskih turističnih destinacijah, močno buri duhove. Kakšen je načrt Madžarov, ki samo s 43-odsotnim deležem ne bodo zadovoljni? Kaj bo storila vlada, ki se bo morala odločiti, ali uveljavi predkupno pravico na 43-odstotnem deležu Save, ki bo sicer, če tega ne stori, romal v madžarske roke? In zakaj je pri tem poslu pomemben datum parlamentarnih volitev?

Državna Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad), skupno 47-odstotna lastnika Save, ki ima prek Save turizma v lasti hotele na najbolj elitnih slovenskih turističnih destinacijah, imata od začetka tedna na mizi ponudbo luksemburškega sklada York za uveljavitev predkupne pravice na Yorkovem 43-odstotnem deležu v Savi.

Prodaja slovenskih hotelov – vse od Obale, Bleda, Ptuja pa do Radencev in Moravskih Toplic – zaradi posla z Madžari močno buri duhove; York svoj delež namreč prodaja madžarskemu podjetju Prestige Tourism, ki je bilo registrirano lani in ima sedež v Budimpešti, za njim pa naj bi stal madžarski sklad Diofa Asset Management.

Diofa je v lasti Daniela Jellineka, enega najbogatejših Madžarov, vpetega v poslovno omrežje vladajoče stranke Fidesz, ki jo vodi madžarski premier Viktor Orban.  

A preden lahko proda Madžarom je moral York dati 30 dni časa državnim solastnikom v Savi, da povedo, ali bi delež raje kupili oni.

Hotel Histrion Sava
Sava

Sava je največja turistična družba v Sloveniji. Upravlja 18 hotelov, štiri apartmajska naselja, dve naselji z bungalovi, štiri kampe, dva glampinga, golf igrišče. V lasti ima več kot 2.600 sob, poleg tega pa dodatno upravlja še z malo manj kot 500 namestitvenimi enotami, pravijo v podjetju.

“Razprodaja slovenskih turističnih biserov”

Novica, da bo York svoj delež prodal Madžarom, je obrnila tok dogodkov. Zadnja leta je bil namreč eden osrednjih projektov gospodarskega ministra Zdravka Počivalška ustanovitev državnega turističnega holdinga.

Njegov načrt je, da bi Savo podržavili, nato pa ji pridružili še druga državna hotelirska podjetja (Terme Olimia, Istrabenz Turizem, Adrio Ankaran, Hit Alpinea in turistični del Hita Nova Gorica). Na koncu bi ta konglomerat, kot je večkrat dejal Počivalšek, “pametno privatizirali”.

Opozicija je ministru med drugim očitala, da ustvarja nov državni peskovnik za ribarjenje v kalnem, da si ureja tudi položaj zase, lani je dvomila, ali je delež Yorka treba kupiti.

Zdaj, ko lahko hoteli pristanejo v madžarskih rokah blizu Orbanu, gredo pozivi v drugo smer; da se začenja “razprodaja slovenskih biserov” in da naj država Savo podržavi, kar bi bil prvi korak na poti v izgradnjo državnega turističnega holdinga.

Vlada ves čas odgovarja, da gre pri prodaji med Yorkom in Madžari za transakcijo med dvema zasebnikoma. A tudi stališče gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki mora v prihodnjih tednih vladi predlagati odločitev, je v tem trenutku še zelo nejasno.

Kaj čaka Zdravko Počivalšek?

Ko je odjeknila novica, da bo York svoj delež prodal Madžarom, je Počivalšek v svojem prvem odzivu zapisal, da bi se država z nakupom Yorkovega deleža “lahko postavila v slabši položaj”. Zdaj pa že napoveduje, da si bo prizadeval za nakup. 

A obenem Počivalšek tudi trdi, da je Sava v težavah, saj da njen dolg presega 100 milijonov evrov in potrebuje svež kapital za investicije. Iz tega je razumeti, da bi ji  zasebni vlagatelj (edini v igri so trenutno Madžari) prav prišel.

Kot izhaja iz njegov izjav, pred odločitvijo minister čaka dvoje:

  • od državnih SDH in Kada novo cenitev Yorkovega deleža, ki jo podjetji že izvajata
  • od kupca Prestige Tourism pa jamstvo, da “bo tisto, kar obljublja, tudi storilo”. To se verjetno nanaša na napoved podjetja, da bi v Savo vložilo 200 milijonov evrov.
Zdravko Počivalšek
Žiga Živulović jr./BOBO

Ponudbo je že pred časom poslala tudi Modra zavarovalnica

Tudi zaradi prihajajočih volitev, ki bodo 24. aprila, se zdi, da je uveljavitev predkupne pravice s strani države najbolj verjetna možnost.  Več medijev je poročalo, da naj bi Kad, ki ga vodi Bachtiar Djalil (ta naj bi bil blizu SD), od SDH to že zahteval.

Kako bi to izvedli in kdo bi plačal 38 milijonov evrov, pa še ni jasno. Po nekaterih informacijah ima SDH pri ministrstvu za finance zagotovljen vsaj del zneska, ki bi ga potreboval za nakup.

Tudi Kad naj bi imel po poročanju Večera dovolj finančnih virov, ta teden je svojo pripravljenost za sodelovanje pri financiranju posla obelodanila Modra zavarovalnica, ki je v lasti Kada, vodi pa jo Borut Jamnik.

Borut Jamnik
Žiga Živulović jr. /BOBO (Borut Jamnik)

Modra zavarovalnica je po informacijah N1 že pred časom na SDH poslala ponudbo za nakup deleža v Savi, a odgovora do zdaj ni bilo.

Če se SDH za to ne bi odločil, pa naj bi obstajala celo možnost, da Kad samostojno uveljavi predkupno pravico in nato tudi razpolaga z naložbo.

Vlada, SDH in Kad bodo odločitev morali sprejeti v prihodnjih tednih. V primeru uveljavitve predkupne pravice bi država podržavila Savo – odprto pa ostaja vprašanje, ali bi za to dobila soglasje agencije za varstvo konkurence (AVK).

Hotel Park Bled Sava
Sava

Skupina Sava v številkah

250 milijonov evrov je knjigovodska vrednost nepremičnin v lasti Save

80 milijonov evrov so v zadnjih petih letih vložili v prenove, med drugim v prenovo Hotela Park na Bledu (na fotografiji)

38 milijonov evrov bi država morala odšteti za 43-odstotni delež Yorka

Cena je ugodna

Cena, ki bi jo država morala plačati, torej omenjenih 38 milijonov evrov, je tudi po mnenju sogovornikov iz nekaterih drugih turističnih podjetij ugodna. V krogih blizu Save, ki se zavzemajo uveljavitev predkupne pravice, menijo, da bi bila ta odločitev ne le politično, temveč tudi ekonomsko smotrna.

Skupina Sava ima še za okoli 55 milijonov evrov dolga do lastnikov, Sava turizem pa tudi približno toliko do bank, a na drugi strani ima skupina za 250 milijonov evrov nepremičnin, denarni tok (EBITDA) je v letu pred epidemijo dosegel 20 milijonov evrov.

Rezultati za lani še niso znani, a za razliko od Počivalška, ki trdi, da je Sava v težavah, v podjetju pravijo, da so tudi v lanskem letu, ko je epidemija klestila tudi po turizmu, dosegli EBITDA, ki omogoča poplačilo vseh kreditov iz poslovanja v času, ki je krajši od dveh let.  

SDH
Žiga Živulović jr./BOBO

Tudi zaradi prihajajočih volitev se zdi, da je uveljavitev predkupne pravice s strani države najbolj verjetna možnost. Kad naj bi SDH že pozval, naj začne postopke v tej smeri.

Ustavljena prodaja in višja obrestna mera

Iz Save sporočajo, da je za dolgoročno finančno stabilnost in razvoj potreben dogovor lastnikov, “na katerega družba čaka zadnjih nekaj let”.

Prav v pogovorih o razdolževanju družbe so namreč v podjetju najbolj občutili nesoglasja med lastnikoma, Yorkom in državo, ki sta obenem tudi Savina največja upnika. SDH in Kad z 48 milijoni evrov terjatev ter York z med šest in sedem milijoni evrov.

Poskusi refinanciranja teh dolgov z bančnimi posojili so ob začetku epidemije padli v vodo, od takrat Sava, ki denarja za takojšnje vračilo posojila nima, z lastniki sklepa dodatke k pogodbi in tako podaljšuje rok za odplačilo posojil.

Trenutni reprogram velja do konca letošnjega junija. Medtem ko sta državna lastnika Savi pripravljena reprogramirati dolgove do sredine leta 2024, je York že jeseni leta 2020 od vodstva Save zahteval začetek postopkov za prodajo Save turizem (in nato poplačilo posojil iz naslova kupnine), ki pa ji je država nasprotovala, zato se je postopek ustavil.

Lastniki so v času epidemije Savi tudi močno dvignili obrestno mero za posojila (s štirih na osem odstotkov), kar je za podjetje po navedbah v letnem poročilu “dolgoročno nevzdržno”.

Kakšen je načrt Madžarov?

Če država predkupne pravice ne bo uveljavila, bo York v lastniški strukturi Save (ob izpolnitvi ostalih odložnih pogojev) zamenjala madžarska družba Prestige Tourism.

Glavni izvršni direktor in z 61,2 odstotka tudi večinski lastnik družbe je Francoz Michel Caillard, manjšinski lastnik s 30-odstotnim deležem pa družba Atlantis Property Madžara Zsolta Komonczija, ki vlaga v turizem in nepremičnine.

Nakup naj bi financiral madžarski investicijski sklad Diofa Asset Management, ki se ukvarja pretežno z nepremičninami in je del skupine Indotek. Ta je v lasti Danijela Jellinka, ki velja za človeka blizu madžarskemu premierju Viktorju Orbanu.

Ker je ta v dobrih odnosih s slovenskim premierjem Janezom Janšo, so se pojavila namigovanja, ali gre za posel, dogovorjen na najvišjih političnih ravneh, čeprav vlada, tudi predsednik vlade, pojasnjuje, da gre za posel med dvema zasebnima družbama.

Ključno pa je seveda vprašanje, kakšen je v resnici načrt Madžarov, saj je vendar jasno, da jim samo 43 odstotkov Save prinaša zelo omejene pravice upravljanja, ob koronskih omejitvah pa pri izplačilu dividend tudi majhne donose.

Bled
PROFIMEDIA

Dolgoročne ambicije v Savi

V Prestige Tourism pravijo, da so “strateški vlagatelj, ki v družbo Sava poleg kupnine prinaša 200 milijonov evrov investicijskih sredstev”. Zagotavljajo, da imajo dolgoročni interes za razvoj podjetja ter za konstruktiven dialog z drugimi solastniki v družbi, ki bo vodil v razvoj družbe Sava.

S tem odgovarjajo na splošne očitke, da gre še za en ‘predatorski’ sklad, ki prihaja z eno in edino željo po hitrem zaslužku in prodaji s čim večjo razliko v ceni. 

Na vprašanje, s čim lahko jamčijo, da bodo izpolnili obljube o 200-milijonskih vlaganjih – kar naj bi od njih zahteval tudi Počivalšek -, odgovarjajo, da so konkretne in dokončne zaveze predmet pogovorov s predstavniki države in državnih lastnikov, ki še potekajo.

“V primeru, da se država ne bo odločila za uveljavitev predkupne pravice, bomo skupaj s predstavniki države pripravili in podpisali memorandum, v katerem bodo zapisane dogovorjene zaveze. Pripravljeni smo sodelovati z odločevalci kot partnerji v tem procesu: ne le pri pripravi zavez in memoranduma, ampak tudi kasneje pri izvedbi načrtovanega investicijskega cikla in poročanju o njegovi uspešnosti in izpolnjevanju zavez,” še zatrjujejo. 

Na naše vprašanje, zakaj bi vlagali toliko denarja v podjetje, v katerem bi imeli s 43-odstotnim lastniškim deležem le omejene upravljavske pravice, nam včeraj niso odgovorili.

Sava

Bližajoče se volitve stopnjujejo tempo

Madžari namreč ne skrivajo ambicij, da bi radi lastniški delež povečali.

S strani vlade potrjeni načrt upravljanja kapitalskih naložb države za letošnje leto res dopušča možnost zmanjšanja deleža v Savi na 25 odstotkov plus eno delnico, a Počivalšek je pred časom na Brdu pri Kranju dejal, da bi bila prodaja državnih deležev v tem mandatu “iluzorna”, saj da je to postopek, ki traja.

Skoraj gotovo pa je obenem tudi dejstvo, da bi morebitna menjava oblasti na volitvah interes za posle z Madžari precej zmanjšala. Madžari torej vedo, da v primeru, da se ne dokopljejo do večinskega deleža do volitev, tvegajo morebitno menjavo oblasti in bistveno manjši interes za sklepanje poslov z njimi.

Prestige na vprašanje, ali bi jih zanimal tudi delež državnih SDH in Kad, če bi ga bila državna lastnika pripravljena prodati, odgovarja: “Pripravljeni smo tudi na to možnost, ni pa to edina alternativa. Prav zato tudi vodimo odprt dialog s predstavniki države. Slovensko državo in vlado vidimo kot pomembnega deležnika za izvedbo našega razvojnega načrta v Sloveniji.”

Načrt v dogovoru z državo?

Kaj bi torej lahko bila ta alternativa? Po informacijah N1 tudi to, da bi Madžari v primeru dogovora z vlado svoj delež povečali s pretvorbo dolga v kapital, morda tudi z odkupom terjatve od države, s čimer bi prišli do ‘magičnih’ 51 odstotkov.

Druga možna pot je prek dokapitalizacije. V Prestige Tourism nam včeraj niso odgovorili, ali bi 200 milijonov evrov vložili z dokapitalizacijo. O tej poti pa danes piše Necenzurirano, ki se sklicuje na neuradne informacije. Portal poroča, da naj bi Prestige v dogovoru z državo kot delničar Save povečanje svojega kapitala zaradi visoke zadolženosti zahteval na skupščini, državni lastniki naj bi s tem soglašali (potrebno je 75-odstotno soglasje skupščine), a naj se sami ne bi odločili za vplačilo kapitala. Dodatnih 200 milijonov evrov bi tako v kapital Save vplačali le Madžari, s čimer bi postali njeni večinski lastniki, piše Necenzurirano.

Še več: Savo naj bi potem razkosali. Hotele v Portorožu in na Bledu naj bi oddelili na novo podjetje, ki bi ga prodali vnaprej izbranemu kupcu – to je po informacijah portala hrvaška turistična skupina Liburnia Riviera Hoteli iz Opatije, ki je od leta 2019 v lasti nemške družine Luerssen – preostali del Save pa bi ostal v rokah madžarskih lastnikov, pozneje bi jih lahko od njih odkupila madžarska država, še piše Necenzurirano.