V Srbiji delavcem namesto plač ponudili šivalne stroje

Gospodarstvo 16. Jan 202409:43 4 komentarji
Šivanje, proizvodnja
Foto: PROFIMEDIA

Turška tekstilna tovarna Kayra textile DOO, ki je štiri leta obratovala v Malem Zvorniku v Srbiji, je praktično čez noč izpraznila svoje prostore. Delavci trdijo, da so oškodovani, saj niso prejeli zadnjih treh plač. Podjetje je nekaterim kot nadomestilo za plačilo ponudilo blago in šivalne stroje, za seboj je pustilo tudi ogromen dolg za elektriko in vodo.

Delavci turške tekstilne tovarne Kayra textile DOO, ki je od leta 2019 obratovala v Malem Zvorniku, Nova.rs trdijo, da je proizvodnja zaprla vrata, ne da bi prej izplačala zaposlene, dolžna pa je tudi občini, ki je tovarni odstopila poslovne prostore.

Nekdanja delavka, ki je v omenjeni tovarni delala okoli dve leti, je za Nova.rs povedala, da delodajalec delavcem dolguje tri plače, občinskim podjetjem pa več milijonov dinarjev za neplačane račune za elektriko in vodo. “Plače smo redno prejemali, vendar so se med zaposlenimi pojavljale govorice, da delodajalec ne posluje najbolje in da dolguje veliko denarja občini, ki je zagotovila prostore, v katerih smo delali. Prejemala sem okoli 50.000 dinarjev na mesec (slabih 427 evrov), komaj sem shajala. Ko smo prosili za povišice, so nam zagotovili, da te bodo, vendar se to nikoli ni zgodilo,” je pojasnila in dodala, da so se delavci uprli, potem ko je začela zamujati prva plača.

“Dejala sem jim, naj mi izplačajo to, kar mi dolgujejo, drugače bom dala odpoved. Poskušali so me zadržati in mi obljubljali plačo. A se to ni zgodilo. Po nekaj dneh smo prišli v službo, vendar od nadrejenih ni bilo nikogar. V kadrovski službi so nam povedali, da gremo lahko domov, saj da podjetje ne posluje več,” je povedala. Ker se je podjetje zaprlo nenadoma, je več kot sto delavcev ostalo brez svojih plač. Nekaterim pa se je uspelo izboriti vsaj za “nekaj”.

“Rekla sem jim, da jih bom tožila, če mi ne bodo dali zasluženega denarja, iz kadrovske službe pa so mi dejali, da mi lahko ponudijo blago ali šivalni stroj v tej vrednosti. Vzela sem stroj, ker je v dobrem stanju in ga lahko prodam,” je dodala. Omenjena delavka pa ni edina, ki je v zameno za plačo vzela blago ali stroje. To naj bi po njenih besedah storili tudi nekateri njeni kolegi. “Na razgovoru so jim kot nadomestilo ponudili blago ali stroje, tako da je vsakdo vzel, kar je hotel,” je dejala.

Šivanje, proizvodnja
Foto: PROFIMEDIA

Kot lastnik turške tekstilne tovarne, ki po podatkih srbske Agencije za poslovne registre zaposluje 136 ljudi, je naveden Berat Išašir. Po podatkih APR je odgovoren tudi za podjetje YGS tekstil, ki je hčerinska družba turškega podjetja Majdenim tekstil in ki ga je maja 2018 v Mali Zvornik pripeljal takratni minister za trgovino, turizem in telekomunikacije Rasim Ljajić. Srbska vlada je takrat občini zagotovila 75 milijonov dinarjev (slabih 700.000 evrov) za obnovo poslovnih prostorov, v katerih naj bi deloval YGS tekstil, dogovor pa je bil, da bo podjetje zaposlilo 500 delavcev. A se to ni zgodilo, saj je podjetje posel opustilo.

Ljajić je v odzivu za Nova.rs. povedal, da o tovarni, ki svojim delavcem še vedno dolguje plače, ne ve nič. “O tem res ne vem ničesar. Leta 2018 sem iz Turčije pripeljal znano podjetje Majdenim, ki je z občino podpisalo memorandum o sodelovanju. Koliko se spomnim, je morala država opremiti prazno halo, njihova obveznost pa je bila zaposliti 500 ljudi. Vendar se to ni uresničilo, saj je nastopila pandemija covida-19, zato se je podjetje pošteno umaknilo. Ni dobilo denarja, subvencije, ničesar, saj sploh ni začelo delati. Zaradi covida-19 ni smelo iti v posel,” je Ljajić pojasnil za medij.

Iz tovarne Ygstextile.rs, povezane s podjetjem, ki je zaprlo svoje prostore, so za Nova.rs pojasnili, da tovarna v Malem Zvorniku ni zaprta, ampak je začasno ustavljena. “Zaradi rusko-ukrajinske vojne in krize v Turčiji je tovarna zašla v težave, saj so se partnerji za ta trg začeli nenadoma umikati. Zaradi izstopa partnerjev, Zare, Bershke … in zaradi izrednih okoliščin, na katere nihče od nas ni mogel vplivati,” so navedli. V uredništvu Nova.rs so sicer večkrat poskušali priti v stik z županom občine Mali Zvornik Zoranom Jevtićem, a ta ni bil na voljo za odgovore.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje