Če ne gre človek v cepilni center, gre cepilni center do človeka

Koronavirus 27. Jul 202113:49 > 16:33 1 komentar

Mobilna cepilna enota kočevskega zdravstvenega doma se bo od danes do sobote ustavila v 55 okoliških krajih. Med drugim bodo obiskali odročnejše vasi v občinah Kostel in Osilnica, cepili pa bodo tudi v podjetjih in pred nakupovalnimi središči. Mobilne enote bodo cepile tudi v drugih slovenskih regijah.

Ob Kočevskem jezeru so danes postavili šotor, pod katerim je potekalo cepljenje proti covidu brez naročanja. Na izbiro so imeli vsa cepiva, v treh urah so na tej lokaciji cepili 107 ljudi.

“Da bom imel končno mir!” nam je na vprašanje, zakaj se je danes cepil, odgovoril 55-letni moški, ki se je k jezeru pripeljal z motorjem in dodal, da je izbral cepivo Janssen, pri katerem zadostuje en odmerek. “Dovolj imam komplikacij in omejitev.”

66-letna gospa, ki je izbrala cepivo Pfizer, nam je povedala, da se je cepila, ker se želi družiti s svojimi otroki in vnuki. “Že ves čas sem se nameravala cepiti, danes pa je bilo to mogoče v moji bližini.”

50-letna gospa pa nam je povedala, da sicer dvomi v cepiva, ki so bila po njenih besedah razvita “zelo na hitro,” a da se je odločila za cepljenje, ker vsi, tudi v službi, pritiskajo nanjo in ker se mora sicer vsak teden testirati.

Z mobilnimi enotami do vsakogar

V naslednjih dneh in tednih bo cepljenje omogočeno v različnih krajih po Sloveniji, med njimi v Ilirski Bistrici, na Igu ter v krajih, ki jih pokrivajo ptujski, mariborski in murskosoboški zdravstveni domovi.

Organizacija cepljenja z mobilnimi enotami ni organizirana na nivoju države, ampak je v domeni občin oziroma zdravstvenih domov.

Pod okrilje kočevskega zdravstvenega doma spadata tudi občini Kostel in Osilnica, skupaj pa skrbijo za okrog 17 tisoč prebivalcev, od katerih približno polovica živi v podeželskem delu občine. Tudi do njih nameravajo priti v prihodnjih dneh. Izdelali so tudi digitalni zemljevid s točnimi lokacijami in urami cepljenja ter drugimi informacijami za prebivalce.

“Namen mobilnih cepilnih enot je tudi to, da lahko zdravstveno osebje na kraju samem razjasni marsikatero dilemo o cepljenju,” je povedal Primož Velikonja, strokovni direktor ZD Kočevje.

Prav Kočevje, z več kot 550 kvadratnimi kilometri po površini največja slovenska občina, je med tistimi z najvišjo precepljenostjo, saj niso čakali na državo, ampak so sami našli učinkovite načine, kako cepljenje približati ljudem. Tako že januarja začeli cepiti nepokretne na domu.

“Odraz tega je več kot 80-odstotna precepljenost starejših od 50 let na našem območju,” je dejal Velikonja. “Mobilne enote so pri nas že ustaljena praksa, ta teden želimo to storiti samo še bolj množično.”

Kočevje cepljenje
N1

Od danes do sobote bodo cepili po vaseh, ki spadajo v občine Kočevje, Kostel in Osilnica, pa tudi pred trgovinami in v podjetjih. Mobilna cepilna enota v reševalnem vozilu bo na svoj prihod v kraj opozorila s sireno.

“Pomembno je, da pridemo do vseh, tudi najbolj odročnih območij in ljudem na terenu pojasnimo, zakaj je cepljenje zanje koristno,” je dobro zgodbo občine Kočevje povzel njen podžupan Gregor Košir. “Ker gre za skupen nacionalen in evropski boj proti bolezni, si želimo, da nam bi sledili tudi drugi. Cepljenje bo pomenilo mirnejše življenje za vse. ”

Precepljenost ohranja dostopnost zdravstva

V Sloveniji je z vsemi odmerki trenutno cepljenih 38 odstotkov prebivalstva. V občini Kočevje je ta delež 41,7-odstoten, v Kostelu 47,6-odstoten, v Osilnici pa kar 54,7-odstoten.

“To območje je dober zgled, upamo, da jim bodo sledili tudi ostali,” je ob začetku cepljenja ob Kočevskem jezeru povedala direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar. Pojasnila je, da je plačilo ZZZS zdravstvenim izvajalcem višje, kadar ti opravljajo cepljenje z mobilnimi enotami kot če ga izvajajo na lokaciji zdravstvenega doma.

“Precepljenost bo obvarovala dostopnost zdravstva kot celote,” je še dodala direktorica ZZZS, ki upa, da ne bo potrebno novo zaprtje, ki bi lahko vodilo v poslabšanje zdravja prebivalcev. V letu 2020 je bilo namreč v primerjavi z letom 2019 izvedenih 23 odstotkov manj obravnav v zobozdravstvu, 13 odstotkov manj obravnav v specialističnih ambulantah ter 13 odstotkov manj operacij in posegov v bolnišnicah. Le malo manj slaba pa je bila slika zdravstvenih storitev v prvi polovici letošnjega leta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje