Vrečko: Nastop Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu presegel pričakovanja

Kultura 21. Okt 202318:49 4 komentarji
asta vrečko
PROFIMEDIA

Slovenija bo na naslednjem srečanju evropskih ministrov za kulturo vse ministre drugih držav, članic Evropske unije pozvala, naj v imenu svojih vlad podpišejo Ljubljanski manifest v poglobljenem branju, je danes v Frankfurtu za STA napovedala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

“Nosilci javnih funkcij, najvišjih političnih funkcij, se moramo najbolj zavedati pomena besede, pomena informacij, znanja in tudi javnega diskurza, zato se nam zdi prav, da dobi manifest podporo tudi na politični ravni,” je menila ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Ljubljanski manifest je bil prav eden od treh stebrov slovenskega programa Slovenije kot častne gostje na letošnjem Frankfurtskem knjižnem sejmu (FKS), ki se bo končal v nedeljo. Kot prva ga je podpisala kanadska pisateljica Margaret Atwood.

Ministrica je ob tem danes ocenila, da je nastop Slovenije na FKS presegel vsa pričakovanja in dodala, da je to tudi rezultat večletnega dela tako na nemškem kot evropskem trgu za promocijo slovenskih avtorjev in avtoric ter visoke ravni prevajanja, ki ga vzdržuje Slovenija.

Uspeh je po njenem moč pripisati tudi skupnemu delu za isti cilj – promocijo slovenske literature, kulture in države.

“Ne smemo se bati tega, da smo majhna država.”

Zasluga za uspešen nastop Slovenije na FKS gre tudi vložku v promocijo Slovenije kot izjemno raznolike države z bogato kulturo, zgodovino, države, ki je tudi multinacionalna, na stičišču in prepihu različnih kultur in sega tudi čez svoje nacionalne okvire, je dodala.

Učinki letošnjega nastopa Slovenije na FKS bodo vidni še v prihodnjih letih. Ob pogoju, da bo to Slovenija znala dobro unovčiti, bo to “velik multiplikator za Slovenijo, tako za gospodarstvo, turizem, promocijo države kot tudi za kulturo, založništvo, ki je tako kulturna kot ena najmočnejših gospodarskih panog”.

“Ne smemo se bati tega, da smo majhna država. Po drugi strani je lahko to tudi naša prednost,” je še menila ministrica in dodala, da to omogoča lažjo povezavo vseh sektorjev.

“To je tudi naša vizija na splošno na področju kulturne politike, da se na kulturo gleda bolj celostno, na umetnost in njene multiplikativne učinke na celotno družbo, in da s tem omogočimo neodvisno, dobro, kvalitetno ustvarjanje in produkcijo,” je še prepričana Vrečko.

asta vrečko, Aleksander čeferin, Aleksander Ceferin
PROFIMEDIA

Stergar: Nastop Slovenije na FKS presegel zlasti nemška pričakovanja

Direktorica Javne agencije za knjigo, pod katere okriljem poteka častno gostovanje Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu (FKS), Katja Stergar je o oceni nastopa Slovenije na sejmu rekla, da je zlasti presegel nemška pričakovanja. Zadovoljni pa bi morali biti vsi, je dodala.

Na vprašanje, kaj bi še posebej izpostavila, je odgovorila, da jo je morda najbolj očaralo, da so ljudje v slovenskem paviljonu že ob 10. uri zjutraj na t. i. medeni uri poslušali slovensko poezijo. Omenila je še pogovor Ane Pepelnik s 16-letniki na šoli o poeziji, kjer so dijaki ne samo z navdušenjem spraševali, ampak so tudi po dogodku želeli izvedeti še več informacij.

Stergar tudi veseli odmevnost slovenskega nastopa na sejmu v nemških medijih. Kot je ponazorila, samo v Frankfurter Allgemeine Zeitung ena stran oglasa stane 80.000 evrov, Slovenija pa je v tem časniku imela člankov za več kot 800.000 evrov. Časnik Tages Zeitung je imel vsak dan na zadnji strani rubriko o Sloveniji. Nemška televizija Arte je ta teden predvajala enourni film o Sloveniji, in vse to je le majhen del medijskih objav.

Frankfurtskem knjižnem sejmu
IMAGO/PROFIMEDIA

Kovač: O našem uspehu v Frankfurtu bodo sodili drugi

Sokurator programa Slovenije kot častne gostje na Frankfurtskem knjižnem sejmu (FKS) Miha Kovač je na vprašanje, kako se je odrezala Slovenija na letošnjem Frankfurtskem knjižnem sejmu, dejal, da bodo o tem sodili drugi, sam pa poskuša o uspešnosti presojati čim bolj na podlagi konkretnih kazalnikov, ki so zaenkrat zelo dobri.

Kovača tudi veseli, da so zelo dobro obiskani skoraj vsi dogodki v slovenskem paviljonu. “Tega me je bilo, odkrito povedano, najbolj strah, ker je pač nemško občinstvo izjemno težko opozoriti nase, ampak nam je uspelo. Tudi po zaslugi malce v Nemčiji provokativno sprejetega govora Slavoja Žižka, tako da zaenkrat bi rekel, da smo kar uspešni, bomo pa seveda črto potegnili v nedeljo zvečer,” je povedal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje