Do 19. ure tri prijave, a nobene ugotovljene kršitve volilnega molka

Slovenija 22. Okt 202200:01 > 19:26
volitve za predsednika republike
Foto: Borut Živulovič/BOBO

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je po kampanji za volitve predsednika republike začel opolnoči, do 19. ure prejela tri obvestila o domnevnih kršitvah volilnega molka. Na inšpektoratu za notranje zadeve so že ugotovili, da ne gre za kršitve, so sporočili z ministrstva.

Pred nedeljskim prvim krogom volitev za predsednika republike se je ob polnoči uradno zaključila volilna kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Na ministrstvu prejeli eno prijavo, a ni šlo za kršitev

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je po kampanji za volitve predsednika republike začel opolnoči, do 19. ure prejela tri obvestila o domnevnih kršitvah volilnega molka. Na inšpektoratu za notranje zadeve so že ugotovili, da ne gre za kršitve, so sporočili z ministrstva.

Ob polnoči se je pred predsedniškimi volitvami uradno zaključila volilna kampanja. Od takrat velja volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volilce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Kakšne so globe?

Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali samostojnega podjetnika ter od 150 do 250 evrov za posameznika.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo v času volilnega molka delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah. Od polnoči pa do 7. ure ter od sobote od 19. ure do nedelje do 7. ure lahko državljani morebitne kršitve sporočajo na telefonsko številko 080 12 00. Preko dneva, torej v soboto in nedeljo od 7. do 19. ure, pa bo domnevne kršitve volilnega molka mogoče sporočati na telefonsko številko 080 21 13.

Od torka do vključno četrtka se je predčasnega glasovanja skupaj udeležilo skoraj 68 tisoč volilk in volilcev oziroma približno 4 odstotki volilnih upravičencev.

Volilni molk sovpada s kampanjo lokalnih volitev

Ker je v tem času stekla tudi kampanja pred lokalnimi volitvami, se je postavilo vprašanje, kako bo inšpektorat za notranje zadeve v času prekrivanja volilnega molka pred predsedniškimi volitvami in kampanje pred lokalnimi ločeval aktivnosti oziroma postopal v primeru morebitnih zlorab, če bi posamezne stranke v okviru lokalne kampanje to izkoristile tudi za promocijo posameznih predsedniških kandidatov.

A na inšpektoratu pojasnjujejo, da pri prekrivanju dveh kampanj ne vidijo razloga za težave, saj je zakon, ki ureja volilno in referendumsko kampanjo, glede te problematike jasen. Poleg tega so imeli v preteklosti že podobne okoliščine, ko je prihajalo na primer do dveh hkratnih kampanj v času volitev in referendumov, pojasnjujejo. Sicer pa domnevne kršitve obravnavajo od primera do primera, so dodali.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.