Upokojenci zdravnikov ne podpirajo: Stavkajo le za višje plače

Slovenija 15. Jan 202412:25 > 17:46 13 komentarjev
Zdravnik
Slika je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) se pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu. Razmere terjajo takojšnje ukrepanje resornega ministrstva in vlade, so zapisali v sporočilu za javnost. Medtem opozicijska stranka vlado poziva k ureditvi razmer med zaposlenimi v zdravstvu.

“V bran vsem dostopnemu javnemu zdravstvu pozivamo državni zbor (DZ), da čim prej obravnava in sprejme interventni zakon, ki ga imajo poslanske skupine že na svojih mizah,” so zapisali.

Z novelo zakona o zdravniški službi je nujno sistemsko preprečiti plazečo se privatizacijo v zdravstvu po ameriškem vzoru, katere cilj je le dobiček, ne pa zadovoljevanje potreb ljudi po zdravstvenih storitvah, menijo. Na podlagi informacij svojih članov, je pri nas zaradi nedelujočega sistema v zdravstvu vedno več takih, ki si zasebnih zdravstvenih pregledov ne morejo privoščiti, do svojega osebnega zdravnika pa ne morejo priti, ali pa ga sploh nimajo, opozarjajo.

Vse to po njihovem mnenju terja takojšnje ukrepanje ministrstva za zdravje in vlade, saj gre za ustavno kršitev temeljne človekove pravice, dostopa do zdravstvene oskrbe. Zdravniki pod okriljem Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides po njihovem mnenju spretno izkoriščajo sleherni trenutek za zaostrovanje razmer. “Stanovska hipokrizija torej in brezkompromisni boj za privatizacijo zdravstva, s katerim Fides hodi z roko v roki, namesto da bi ost puščice usmeril nanj,” so bili ostri.

Tako kot v vseh poklicih in stanovskih združenjih so tudi zdravniki z zvrhano mero empatije, ki dokazujejo, da je bil normativ preveč znižan in da je v rednem delovnem času vendarle mogoče opraviti bistveno več, kar so sporočili tudi Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), zato bi prej pričakovali, da bi bil njihov glas bolj odmeven predvsem v okviru sindikata zdravnikov, zdravništva in Zdravniške zbornice, menijo.

“Na koncu pa si dovolimo sposoditi Fidesov slogan, Dovolj nam je. Res je, dovolj nam je!” so še zapisali. V javnih zdravstvenih zavodih po državi se je namreč ob 7. uri začela stavka Fides. Ob stavki, ki jo spremljajo zbori zaposlenih, iz bolnišnic povečini poročajo o odpovedovanju in prenaročanju nenujnih zdravstvenih storitev.

NSi: To je neresen pristop vlade

Medtem v NSi vlado pozivajo k ureditvi razmer med zaposlenimi v zdravstvu. Pričakujejo, da vlada zagotovi ustrezne pogajalce in poskrbi za ustrezne pogoje dela v javnih zavodih. Vsako odlašanje in neresen pristop vlade v NSi razumejo kot zanemarjanje in brezbrižnost do bolnikov, so zapisali v sporočilu za javnost.

Vlada v zadnjem letu in pol ni uspešna pri reševanju nakopičenih težav v zdravstvu. Namesto izboljšanja se je stanje v tem času celo izrazito poslabšalo, ocenjuje poslanka NSi Iva Dimic.

Iva Dimic
Iva Dimic (Foto: BOBO)

Prav tako ne vidijo iskrenih namenov, da bi se zadeve rešile tako v korist pacientov kot tudi zaposlenih v zdravstvenem sistemu. “To potrjuje neresen pristop vlade in sestava pogajalske skupine, kjer pogajalci nimajo mandata, da bi karkoli spremenili, ukrepali in podpisali,” meni.

Taka dejanja po mnenju NSi dokazujejo, da bolniki in zaposleni v zdravstvu še vedno niso prioriteta te vlade, zato pozivajo vlado, da uredi razmere med zaposlenimi, tako finančno kot organizacijsko. Ob tem se sprašujejo, zakaj morajo medicinske sestre dežurati tri vikende na mesec. To pomeni, da izgorevajo in odhajajo iz sistema. Posledično nimamo timov, ki bi skrajševali čakalne vrste. Odhodi zdravstvenih delavcev dolgoročno negativno vplivajo na zagotavljanje zdravstvenega varstva, je dodala.

V NSi pričakujejo, da vlada zagotovi ustrezne pogajalce in poskrbi za takšne pogoje dela v javnih zavodih, da zdravniki in medicinske sestre ne bodo odhajali iz njih. Pri tem ponovno dajejo v razmislek predlog NSi, da se k upravljanju javnih zavodov pristopi drugače kot sedaj in da imajo direktorji pri upravljanju na voljo več možnosti – npr. nagrajevanje tistih zaposlenih, ki delajo nadpovprečno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje