Filmska deportacija desničarskega aktivista v Švici

Svet 17. Mar 202418:22 2 komentarja
Desničarski aktivist Martin Sellner med govorom
Foto: PROFIMEDIA

Švicarska policija je v občini Tegerfelden prekinila zborovanje okoli sto skrajnih desničarjev. Med temi je bil tudi vodja avstrijskega identitarnega gibanja Martin Sellner, ki so ga Švicarji aretirali in deportirali, po tem, ko je v državo vstopil prek Bodenskega jezera z gumijastim čolnom.

Švicarska policija je danes sporočila, da je prekinila zborovanje okoli sto skrajnih desničarjev v Tegerfeldnu, ki se ga je med drugim udeležil vodja avstrijskega identitarnega gibanja Martin Sellner. Slednjega je policija tudi aretirala in deportirala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Da bi zagotovili javno varnost in preprečili spopade z ljudmi z nasprotne strani, je bil govorec dogodka odstranjen,” je v izjavi navedla policija in potrdila, da gre za Sellnerja. Dodala je, da jim je uspelo preprečiti prihod političnih nasprotnikov, da bi se izognili morebitnim spopadom.

V Švico prispel po jezeru z gumijastim čolnom

Sellner je po lastnih navedbah v Švico prispel po Bodenskem jezeru z gumijastim čolnom. “Vsem ljudem, ki jih skrbi potovanje v Švico, lahko le priporočim, da je vstop preko Bodenskega jezera varen in enostaven,” je dejal.

Na srečanju v Tegerfeldnu, ki ga je organizirala skrajno desna skupina Junge Tat in je potekalo v soboto v najeti dvorani, je Sellner nameraval predstaviti svojo knjigo na temo množičnega izgona migrantov.

“Ko je lastnica izvedela za naravo dogodka, je odpovedala najemno pogodbo,” je pojasnila policija. Vendar skupina Junge Tat ni prekinila srečanja, policija pa je morala posredovati, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Oglasil se je tudi Elon Musk

“Mene lahko priklenejo, naših idej pa ne. Remigracija je neizogibna,” je Sellner dejal na omrežju X v odzivu na aretacijo in dodal, da sedaj dva meseca ne sme vstopiti v kanton Aargau. Desničarski skrajneži izraz remigracija uporabljajo v kontekstu, da bi morali ljudje tujega porekla zapustiti državo, tudi pod prisilo.

Na incident se je odzval tudi v Južni Afriki rojeni milijarder Elon Musk, ki je na omrežju X, ki si ga lasti, zapisal: “Ali je to zakonito?”.

O tovrstnem izgonu ljudi je Sellner novembra lani v Nemčiji razpravljal z nekaterimi člani skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD), Krščansko-demokratske unije (CDU) in konservativne skupine Unija vrednot (Werteunion). Razkritje sestanka skrajne desnice je sprožilo več množičnih protestov v Nemčiji in Avstriji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje