Petrinji in Sisku grozijo rekordni vodostaji

Svet 19. Maj 202320:49 0 komentarjev
Poplave Hrvaška
Igor Soban/PIXSELL/BOBO

Tudi na Hrvaškem se borijo s posledicami nedavnega obilnega deževja. Medtem ko je večina hrvaških rek začela upadati, bi lahko Kolpa in Sava na območju Petrinje in Siska dosegli rekordne vodostaje.

Reke na Hrvaškem so po večdnevnih poplavah večinoma začele upadati. Izjemi sta Kolpa in Sava, ki bi na območju Petrinje in Siska lahko dosegli rekordne vodostaje, ogroženi pa so tudi nasipi. Hrvaški premier Andrej Plenković je danes poudaril, da je najpomembnejše, da v poplavah ni bilo žrtev, in napovedal vlaganja v protipoplavno obrambo.

Plenković je ob začetku današnje seje vlade napovedal pomoč države prizadetim v poplavah in kot ključno izpostavil, da ni bilo smrtnih žrtev. Pri tem je navedel Italijo, kjer je bregove prestopilo 12 rek, umrlo pa je 13 ljudi, medtem ko so jih 20.00 evakuirali. To po njegovih besedah pomeni, da je Hrvaška s tega vidika v boljšem položaju.

“Moramo sprejeti ukrepe za zmanjšanje tveganja poplav ter še naprej vlagati v vodno gospodarstvo in utrjevanje nasipov,” je dejal premier na današnji seji vlade. Ocenil je, da so tako ekstremne padavine za ta del leta v Evropi neobičajne, a da jih bo zaradi podnebnih sprememb v prihodnje še več.

Direktor Hrvatskih voda Zoran Džuroković je na seji vlade povedal, da so reke v Gračcu in Obrovcu v zadrski županiji upadle. Vodostaj Otuče v Gračcu se je znižal za meter in pol, Zrmanje v Obrovcu pa za en meter, tako da so lahko začeli sanacijo škode.

Za več kot pol metra je upadla tudi reka Una v Hrvatski Kostajnici na meji z Bosno in Hercegovino, zato so preklicali izredne razmere.

“Naslednja dva do trije dnevi bodo ključni”

Džuroković je še sporočil, da v Hrvatskih vodah pričakujejo, da bosta danes za en meter upadli tudi reki Korana in Kolpa na območju Karlovca. Tako bodo lahko tudi tam odpravili izredne razmere, napore pa bodo usmerili na območje Petrinje, Siska in Jasenovca. Tam še vedno naraščata Kolpa in Sava, obstaja pa tudi strah pred tem, da bi popustili nasipi, ki so pod velikim pritiskom, pred dvema letoma in pol pa jih je poškodoval tudi rušilni potres.

Vodostaj reke Kolpe na merilni postaji v Farkašiću vzhodno od Petrinje je danes ob 11. uri znašal 976 centimetrov. “Napovedi so, da bi lahko dosegel okoli 980 centimetrov. Zgodovinski maksimum je 988 centimetrov. Nasipi na tem območju so bili poškodovani. Imamo kombinacijo ekstremnih vodostajev in tudi morda drugi največji zabeleženi val vode v zgodovini, ki bo pritiskal na te nasipe,” je dejal Džuroković.

“Naslednja dva do trije dnevi bodo ključni,” je napovedal in kot dobro izpostavil to, da za prihodnje dni niso napovedane večje količine padavin.

Gasilci opravili čez 1.800 intervencij

Zaradi poplav so na Hrvaškem od nedelje do danes na teren poslali 5.224 gasilcev s 1.761 gasilskimi vozili, ki so opravili 1.829 intervencij protipoplavne zaščite, so danes sporočili iz hrvaške gasilske zveze.

Ogromne količine vode, ki so poplavile polja na območju kraja Vrgorac na jugu države, so popolnoma uničile tudi nasade jagod, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Ubiranje znanih vrgoraških jagod zaradi poplavljenih nasadov ne bo mogoče naslednja dva tedna, do tedaj pa bodo ostale le majhne količine, saj bodo preostale jagode zaradi velike vlage propadle.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!