V Nemčiji danes ugašajo še zadnje tri jedrske elektrarne

Svet 15. Apr 202307:19 4 komentarji
Jedrska elektrarna Emsland
PROFIMEDIA

Nemčija danes ugaša še zadnje tri jedrske elektrarne - Isar 2, Neckarwestheim 2 in Emsland. Po prvotnem načrtu bi jih morali ugasniti konec lanskega leta, vendar so njihovo delovanje podaljšali zaradi vojne v Ukrajini in energetske krize.

Prizadevanja za postopno ukinitev jedrske energije v Nemčiji potekajo od 2002, je pa vlada nekdanje kanclerke Angele Merkel po jedrski nesreči v Fukušimi leta 2011 te aktivnosti pospešila. Fukušima je pokazala, da “tudi v visokotehnološki državi, kot je Japonska, ni mogoče varno nadzorovati tveganj jedrske energije”, je takrat dejala Merkel.

Odločitev o opustitvi jedrske energije je bila priljubljena v državi, kjer je zaradi nesreče v Černobilu in strahov iz časov hladne vojne prisotno močno protijedrsko gibanje.

Od leta 2003 so v Nemčiji zaprli 16 jedrskih reaktorjev, spominja francoska tiskovna agencija AFP.

A ruska invazija na Ukrajino in posledična prekinitev dobave ruskih energentov sta v največjem evropskem gospodarstvu povzročila skrbi glede energetske oskrbe. V vladi kanclerja Olafa Scholza je lani prišlo do trenj glede tega, ali naj se podaljša življenjsko dobo zadnjim trem jedrskim elektrarnam. Proti podaljšanju so bili predvsem v stranki Zeleni, drugi največji koalicijski partnerici.

Jeseni so nato nemška vlada in poslanci potrdili spremembe zakona o jedrski energiji, s katerimi so podaljšali obratovalno dobo omenjenih jedrskih elektrarn do 15. aprila letos.

Proizvedejo šest odstotkov energije

Zadnje tri nemške jedrske elektrarne so lani proizvedle šest odstotkov energije v največjem evropskem gospodarstvu, medtem ko so leta 1997 vse jedrske elektrarne zagotovile 30,8 odstotka energije. Medtem je Nemčija lani proizvedla 46 odstotkov energije iz obnovljivih virov, pred desetletjem pa manj kot 25 odstotkov.

Upravljavci elektrarn bodo čez dan postopoma zmanjševali proizvodnjo električne energije. “Od 22. ure bomo zmanjševali proizvodnjo za 10 megavatom na minuto,” je za nemški časopis Bild pojasnil vodja jedrske elektrarne Isar 2 Carsten Müller.

Ko bo moč reaktorja padla na približno 30 odstotkov, “v visokonapetostno omrežje ne bo več dovajana električna energija in generator se bo samodejno odklopil od električnega omrežja”, je pojasnil. Podoben proces bo po poročanju AFP potekal v elektrarnah Emsland in Neckarwestheim. Slednja sicer že od sredine januarja obratuje s približno 70-odstotno zmogljivostjo.

Zaustavitev jedrske elektrarne je po besedah Michelsa sicer rutinski postopek, ki ga pogostokrat izvedejo v času remontov. “Nenavadno pa je, da se bo tokrat to zgodilo zadnjič,” je dejal Jörg Michels iz družbe EnBW, ki upravlja elektrarno.

V naslednjih dneh se bo verižna reakcija, ki jo vzdržujejo jedrske gorivne palice, popolnoma ustavila, da se omogoči ohlajanje jedrskega cikla elektrarne, je pojasnil.

Neckarwestheim jederska elektrarna
PROFIMEDIA

Demontaža bo potekala 15 let

Nemčija se je v okviru opuščanja jedrske energije odločila za takojšnjo demontažo elektrarn, ko bodo te odklopljene iz omrežja, namesto da bi objekte ohranila. Demontaža elektrarn bo po pričakovanjih potekala okoli 15 let.

Zaprtju jedrskih elektrarn medtem nasprotujejo v nemški industriji. Kot je ta teden opozoril vodja Združenja nemških gospodarskih in industrijskih zbornic (DIHK) Peter Adrian, bi to lahko vodilo v težave z oskrbo in višje cene energije, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Po Adrianovem mnenju bi morale preostale tri jedrske elektrarne obratovati “do konca krize”.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje