Vrhovno sodišče potrdilo prepoved nošenja muslimanskega oblačila v šolah

Svet 07. Sep 202322:26 2 komentarja
Prepoved abaj
PROFIMEDIA

Vrhovno sodišče v Parizu je zavrnilo pritožbo nad sporno prepovedjo nošenje ženskega muslimanskega oblačila abaja v šolskih prostorih. Po mnenju sodišča prepoved ne posega v temeljne pravice, poleg tega pa je nošenje simbolov ali oblačil, ki izražajo pripadnost določeni religiji, v šolah z zakonom prepovedano. V ponedeljek, ko je prepoved stopila v veljavo, so po vsej Franciji domov poslali 67 deklet, ki abaj niso želele sleči.

Francosko vrhovno sodišče je danes zavrnilo pritožbo združenja za zaščito pravic muslimanov in s tem podprlo odločitev francoskega ministrstva za šolstvo, da dekleta z začetkom novega šolskega leta v francoskih šolah ne smejo več nositi abaj, tradicionalnih muslimanskih oblačil, podobnih ogrinjalom.

Vrhovno sodišče v Parizu je presodilo, da prepoved ne pomeni resnega in očitno nezakonitega posega v temeljne svoboščine, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Pojasnili so, da je vedno pogostejše nošenje abaj v šolah izhajalo iz verskih prepričanj, zakon pa učencem v javnih šolah prepoveduje nošenje simbolov ali oblačil, ki izražajo pripadnost določeni religiji.

Francoski minister za izobraževanje Gabriel Attal je konec avgusta oznanil prepoved nošenja abaj v šolah in prepovedal tudi nošenje podobnega oblačila za moške. Odločitev je utemeljil z dolgoletno prepovedjo vidnih verskih simbolov v šolah v Franciji, ki je zavezana strogi ločitvi države in vere.

V šolah po vseh Franciji so v ponedeljek že poslali domov več deset deklet, ker na prvi šolski dan niso želele sleči abaje – tradicionalnega muslimanskega oblačila, ki jih pokriva od ramen do peta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Minister Attal je povedal, da se je prepovedi sprva uprlo skoraj 300 učenk. Večina je nato abaje sleklo, ko so jim učitelji naročili, naj se preoblečejo, 67 pa jih je to zavrnilo in so jih poslali domov, je dejal.

Po uradnih ocenah je približno deset odstotkov od nekaj več kot 67 milijonov prebivalcev Francije muslimanske veroizpovedi. Večina jih izvira iz severnoafriških držav – Alžirije, Maroka in Tunizije, ki so bile do druge polovice prejšnjega stoletja francoske kolonije.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje