Presenečenje po začasnih izidih predsedniških volitev v Argentini

Svet 23. Okt 202307:45 1 komentar
Sergio Massa
Sergio Massa (Foto: Mariana Nedelcu/REUTERS)

Po 80 odstotkih preštetih glasovnic, oddanih na predsedniških volitvah v Argentini, je v presenetljivem vodstvu levosredinski minister za gospodarstvo Sergio Massa. Za odločitev o novem predsedniku bo potreben drugi krog.

Levosredinski minister za gospodarstvo Sergio Massa je po začasnih izidih prvega kroga argentinskih predsedniških volitev presenetljivo v vodstvu. Za odločitev o zmagovalcu bo potreben drugi krog, v katerem se bo pomeril s populističnim libertarcem Javierjem Mileiem. Po 80 odstotkih preštetih glasovnic je Massa dobil 36, Milei pa 30 odstotkov.

Ker nihče od kandidatov v prvem krogu najverjetneje ne bo prejel za zmago potrebnih 45 odstotkov glasov ali 40 odstotkov z 10-odstotno prednostjo pred drugouvrščenim, bo potrebna izvedba drugega kroga volitev 19. novembra. Zmagovalec bo nastopil mandat 10. decembra

Massa iz vrst peronistične vladne koalicije Zveza za domovino (UP) je v anketah javnega mnenja zaostajal za Mileiem, zato je njegov uspeh toliko bolj nepričakovan. Zmago z udobno prednostjo si je zagotovil kljub hudim gospodarskim težavam, s katerimi se sooča Argentina, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na tretjem mestu je z okoli 23 odstotki pristala kandidatka desnosredinske opozicijske koalicije Skupaj za spremembo (JxC) Patricia Bullrich, nekdanja notranja ministrica.

Skrajno desni ekonomist Milei je med kampanjo obljubljal, da bo ukinil nacionalno valuto in jo nadomestil z ameriškim dolarjem, zmanjšal javno porabo in znižal davke ter ukinil centralno banko.

Massa je medtem za potrebe kampanje znižal dohodnino in povečal proračunsko porabo, kar bo po mnenju nekaterih opazovalcev le še poslabšalo krhko finančno stanje v državi, ki se sooča s 140-odstotno inflacijo.

Javier Milei
Javier Milei
(Foto: Matias Baglietto/REUTERS)

Številni naj bi za Mileia glasovali iz protesta

Okoli 40 odstotkov prebivalstva Argentine živi pod pragom revščine, srednji razred pa izginja in številni volivci naj bi zato oddali protestni glas za Mileia, ki ga v medijih primerjajo z bivšima predsednikoma ZDA in Brazilije, Donaldom Trumpom in Jairjem Bolsonarom.

Bolsonarov sin Eduardo je bil v nedeljo prisoten v Mileievem volilnem štabu in mu izrazil podporo. “Verjamem, da bo Milei zmagal, ni pomembno, ali bo to v prvem ali drugem krogu,” je dejal.

Milei sam sebe opredeljuje za anarhokapitalista, na predvolilnih shodih pa je mahal z motorno žago kot simbolom proračunskega rezanja, ki ga načrtuje v primeru zmage.

Massa je v zmagovalnem nagovoru poskušal sebe prikazati kot njegovo nasprotje, svojim podpornikom pa dejal, da je Argentina “velika država”, ki ji bodo “dali mesto, ki si ga zasluži.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje