Radio 1: merila za nove analogne radijske frekvence so cenzura

Slovenija 23. Jun 202107:36 > 07:40 3 komentarji
Radio
Žiga Živulovič jr./BOBO

Zaradi spremenjenih meril za pridobitev novih analognih radijskih frekvenc prebivalci Ajdovščine do nadaljnjega ne bodo mogli poslušati Radia 1 prek analognih frekvenc.

Svet za radiodifuzijo je minuli teden s sklepom predlagal, da radijske frekvence za analogno razširjanje radijskega programa na oddajni točki Ajdovščina dobi Radio Ognjišče, na točkah Črnomelj 1 in Metlika Radio Center in na točkah Jesenice in Kranjska Gora Radio Kranj. Radio 1 je po spremenjenih merilih pričakovano izpadel, kar razume kot cenzuro.

Kot je razvidno iz obrazložitve sklepa sveta, je na javni razpis prispelo skupno dvanajst ponudb, od dve do šest na posameznega od treh predmetov razpisa. Pri eni od ponudb ponudnik ni izpolnil enega od razpisnih pogojev, zato so jo izločili, enajst pa je bilo ocenjenih v skladu z razpisnimi merili.

Svet za radiodifuzijo se je seznanil tudi z dvema dopisoma radijskega izdajatelja, ki vsebujeta navedbe o nezakonito oblikovanem razpisnem merilu glede kadrovske usposobljenosti na omenjenem javnem razpisu. Ob tem so v posebnem sklepu zapisali, da se z navedbami izdajatelja ne strinjajo in predlagajo, da se postopek dodelitve radijskih frekvenc na podlagi predmetnega javnega razpisa nadaljuje.

Radio 1: Kriteriji neskladni z zakonom o medijih

Na omenjeno merilo se je namreč pritožil Radio 1, kjer navajajo, da jim postavljeni kriteriji glede kadrovske usposobljenosti onemogočajo sodelovanje na razpisih za nove frekvence. Po njihovem mnenju so kriteriji tudi v nasprotju z zakonom o medijih. Zato so člane sveta minuli teden tudi pozvali, naj preprečijo to nezakonito ravnanje.

V preteklosti je bilo v razpisih pri tem kriteriju opredeljeno število zaposlenih in njihova izobrazbena struktura, na podlagi katerih so radii zbirali točke, v tokratnem razpisu pa je bil prvič uporabljen količnik, ki določa razmerje med številom zaposlenih in njihovo izobrazbeno strukturo ter programom.

Svet za radiodifuzijo v sklepu, ki ga je podpisal predsednik sveta Aleš Lipičnik, pojasnjuje, da gre po namenu za merilo, ki meri pričakovane posledice, “iz kadrovske usposobljenosti posledično sklepamo na pričakovano količino vloženega dela”. “Zato moramo pri tem merilu vsekakor upoštevati količine programa, ki se pripravljajo pri posameznih izdajateljih,” so prepričani v svetu.

Zadevo so ilustrirali s primerom dveh fiktivnih izdajateljev, kjer izdajatelj A zaposluje šest ljudi in skrbi za en program, ki ga oddaja 24 ur dnevno, izdajatelj B pa zaposluje 15 ljudi, ki skrbi za pet programov, ki oddajajo 24 ur dnevno. V primeru A bo tako posamezen zaposleni zadolžen za pripravo štirih ur programa dnevno, v primeru B pa osmih ur. “To pomeni, da je kljub temu, da izdajatelj B zaposluje bistveno večje število ljudi, pričakovan čas, ki ga bo zaposleni lahko namenil pripravi ene ure programa, pri izdajatelju A še enkrat večji in je s tem pričakovana kakovost programa pri izdajatelju A bistveno večja od izdajatelja B,” so navedli.

Radio 1
Žiga Živulovič jr./BOBO

Svet se ob tem “zaveda, da je optimalna merila za razpis zelo težko pripraviti”. Po njihovih navedbah se je merilo kadrovske usposobljenosti v preteklosti uporabljalo v poenostavljeni obliki, “ki je favorizirala velike izdajatelje, ki pa preračunano na uro pripravljenega programa kadrovskih kapacitet sploh nimajo tako izrazito več, kot jim je takšno točkovanje po tem merilu na preteklih razpisih prinašalo”.

Radio 1: Oblika cenzure

V odzivu na sklepe sveta so v Radiu 1 navedli, da je svet s potrditvijo kriterijev določil, da je Radio 1, kljub temu, da ima “med vsemi komercialnimi radii v Sloveniji največ zaposlenih in največjo ekipo sodelavcev”, kadrovsko najslabši (najmanj usposobljen) radio v Sloveniji. Prebivalci Ajdovščine zaradi te odločitve do nadaljnjega ne bodo mogli poslušati Radia 1 prek analognih frekvenc.

“V uredništvu Radia 1 to dejanje Sveta za radiodifuzijo razumemo kot najhujšo obliko cenzure” in kot tako kot nedopusten pritisk na neodvisen medij. “Zaposleni na Radiu 1 smo zgroženi in zaskrbljeni nad tem, da je strokovni organ podlegel političnim interesom in sprejel tako nerazumno in nezakonito odločitev,” je v odzivu zapisal direktor radia Tomaž Čop. Izpostavil je, da je v sedemčlanskem svetu pet takih, ki jih je predlagala SMC (vključno s predsednikom), in eden, ki ga je predlagala Desus.

Aktualna sestava sveta za radiodiuzijo je mandat nastopila 28. aprila 2017.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje