Forbes v Slovenijo prinaša tudi znamenite lestvice vplivnih in bogatih

N1 video 12. Nov 202309:47 8 komentarjev
Bojana Humar
Foto: Aljaž Uršej/N1

V torek bo tudi v Sloveniji začel delovati spletni portal Forbes. Gre za svetovno znan in vpliven poslovni medij, ki deluje v več kot 70 državah. O tem, kaj prinaša v Slovenijo, smo se pogovarjali z urednico portala Forbes Slovenija Bojano Humar.

Forbes je slovita blagovna znamka, ki je že več kot stoletje sinonim za ekskluzivne in verodostojne informacije iz gospodarstva. Od torka naprej bo v okviru United Medie zaživel tudi v petih državah naše regije, in sicer v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, Črni gori in na Hrvaškem. Kakšne vsebine prinaša v Slovenijo, bomo tudi pri nas dobili različne lestvice najvplivnejših in najbogatejših? Nekaj zanimivih podrobnosti je v oddaji N1 STUDIO razkrila urednica Forbesa Slovenija Bojana Humar.

“Forbes je svetovna avtoriteta na področju gospodarskega novinarstva”, je enega najbolj znanih poslovnih medijev na svetu predstavila urednica slovenske izdaje. Prvič je izšel septembra 1917 – sredi prve svetovne vojne – Bojani Humar pa se zdi zelo zanimivo, da “so že takrat pisali o temah, o katerih pišemo tudi danes”.

Odgovorila pa je tudi na vprašanje, ki ga v zadnjem času v zvezi s Forbesom najpogosteje dobiva.

Kot je povedala, bo Forbes Slovenija poročal o zelo različnih tematikah, v ospredje pa bo postavljal ljudi. “Ker podjetje – uspešno ali neuspešno – je posledica. Nas zanima en korak prej – kdo so ljudje, ki vodijo podjetja, kdo so ljudje, ki so podjetje ustanovili, kje črpajo ideje, kaj jih motivira, kaj jim gre dobro, kje se jim je zalomilo …?” Vse to nam po njenih besedah pomaga razumeti stanje v podjetju.

Bojana Humar pa je ob tem še napovedala, da bodo “seveda tudi gledali pod prste ministrom in ministricam, kako ravnajo z davkoplačevalskim denarjem”. Razkrila je tudi ključna področja, na katera bodo razdeljene novice, ki jih bo objavljal Forbes Slovenija.

Forbes Slovenija je del dveh velikih mednarodnih mrež. Na eni strani Forbesa in na drugi strani skupine United Group. Kot je razložila Humar, to pomeni, da bodo imeli dostop do zelo ekskluzivnih vsebin in pogovorov s ključnimi ljudmi, ki krojijo svetovno gospodarstvo, do katerih sicer kot lokalni medij ne bi mogli dostopati.

Forbes je sicer znan po objavljanju različnih lestvic, najbolje poznamo izbore najbogatejših zemljanov, najbogatejših športnikov, najbolje plačanih igralcev, najvplivnejših ljudi … Po besedah Bojane Humar bo tudi slovenska izdaja “nadaljevala to tradicijo” in pripravljala najrazličnejše lestvice. Kako težko pa se bo dokopati do podatkov?

Za konec pa smo urednico Forbesa Slovenija povprašali še o težavah slovenskega gospodarstva in prihajajočih izzivih. Poudarila je, da so visoki davki in prispevki na plače le del problema. Pa se strinja z ocenami, ki pogosto prihajajo iz podjetniških vrst, da vlada nima pravega fokusa oziroma ideje, kaj z gospodarstvom sploh početi? Temu je pritrdila, a v isti sapi dodala, da ta država vendarle podjetjem nudi tudi nekatere priložnosti, ki pa očitno niso izkoriščene v celoti.

Kdo je Bojana Humar?

Bojana Humar, urednica Forbesa Slovenija, se z novinarstvom ukvarja od leta 1995. Večino svoje kariere je delala v poslovnem mediju Finance, kjer je pokrivala različna področja in leta 2008 prejela nagrado InJo za poročanje o inovacijah. V dobrih dveh desetletjih je zasedala tudi različna uredniška mesta, nazadnje je bila odgovorna urednica poslovnega tednika Finance Manager. Preden se je pridružila ekipi Financ, je v zunanjepolitični redakciji dnevnika Delo poročala o političnem dogajanju na Balkanu. Bojana ima tudi mednarodne izkušnje. Sredi devetdesetih let je z različnimi organizacijami, med njimi Mednarodno federacijo novinarjev, Unescom in Svetom Evrope, sodelovala pri podpori neodvisnim medijem na Balkanu. Diplomirala je na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, smer novinarstvo.

Celotno oddajo N1 STUDIO si lahko ogledate v spodnjem posnetku:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje