Merkur vztraja z odškodninskimi tožbami, s katerimi terja devet milijonov evrov

Gospodarstvo 23. Okt 202315:04 0 komentarjev
merkur
Foto: Žiga Živulović/BOBO

Na kranjskem okrožnem sodišču se je danes končala obravnava tožbe Merkurja v stečaju proti nekdanji predsednici nadzornega sveta Merkurja in direktorici družbe Merfin Marti Bertoncelj. To pa ni edina tožba, s katerimi skuša stečajna upraviteljica v stečajno maso dobiti devet milijonov evrov za sporno prodajo trgovskega centra Primskovo.

Sporna preprodaja centra Primskovo med nekdanjo Merkurjevo obvladujočo firmo Merfin, v kateri so bili združeni Merkurjevi managerji, in slovenjgraškim podjetjem Kograd Igem se je zgodila konec leta 2008. Sledile so preiskave in ljubljansko okrožno sodišče je leta 2012 izreklo prvo sodbo. Sledile so različne pritožbe, zadnja sodba pa je postala pravnomočna leta 2021.

Nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež je bil zaradi zlorabe položaja obsojen na pet leta zapora, nekdanja finančnica Merkurja Janja Krašovec in nekdanji direktor družbe Kograd Igem Oto Brglez pa za pomoč pri zlorabi položaja na leto in pol zapora.

Leta 2014 se je na kranjskem okrožnem sodišču proti nekdanjemu vodstvu in nadzornemu svetu podjetja zaradi spornega posla s trgovskim centrom Primskovo začela še obravnava odškodninske tožbe, s katero je podjetje od vpletenih terjalo plačilo devetih milijonov evrov in pripadajočih obresti.

Odškodninska tožba je bila vložena, še preden je po izločitvi novih družb Merkur trgovina in Merkur nepremičnine stari Merkur leta 2014 končal v stečaju. Nadaljevanje tožbe je nato prevzela stečajna upraviteljica Simona Goriup.

Kordež na vloženo odškodninsko tožbo ni odgovoril, zato mu je sodišče izdalo zamudno sodbo, s katero mu je prisodilo plačilo odškodnine. Vendar Merkur odškodnine od njega ni mogel izterjati in je nadaljeval tožbo proti preostalima nekdanjima članoma uprave Goranu Čelesniku in Milanu Jelovčanu ter nekdanjim nadzornikom, poleg Bertoncelj še Jakobu Piskerniku ter Branku Dernovšku.

Konec leta 2016 je kranjsko okrožno sodišče odgovornosti oprostilo Čelesnika, Piskernika in Dernovška, ne pa Jelovčana in Bertoncelj, ki jima je sodišče takrat naložilo plačilo odškodnine, vendar je Bertoncelj za razliko od Jelovčana uspela s pritožbo. Tako se je junija letos na kranjskem okrožnem sodišču znova začela obravnava omenjene odškodninske tožbe proti njej. Zaključila se je danes, sodnica Monika Mihelčič bo sodbo izdala pisno.

Odvetnica Bertoncelj Anka Kozamernik je sodišču predlagala, naj tožbeni zahtevek v celoti zavrne, saj Bertoncelj ni bila kazensko obsojena. Obtožnica zoper njo je bila umaknjena in kazenski postopek pravnomočno ustavljen, tako ni podane odškodninske odgovornosti.

Kozamernik je povedala tudi, da tožeča stranka ni pojasnila, kako in na kakšni podlagi opredeljuje solidarno odgovornost katerekoli od toženih strank. Odvetniški kandidat Samo Kukec, ki zastopa Merkur v stečaju, pa je povedal, da bi Bertoncelj devet milijonov evrov in obresti plačala skupaj s Kordežem in Jelovčanom, ki odškodnine še nista plačala, a jima je bilo plačilo dosojeno.

Na kranjskem okrožnem sodišču medtem ločeno poteka še obravnava odškodninske tožbe proti obsojenima Krašovec in Brglezu ter podjetju Kograd Igem. Ljubljansko okrožno sodišče je namreč ob obsodbi Merkur v stečaju glede premoženjskega zahtevka napotilo na pravdo. Narok v tej zadevi je razpisan za prihodnji mesec.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!