MOL zaradi regulacije cen goriv na ustavno sodišče, pobuda za vlado nedopustna

Gospodarstvo 04. Jan 202421:38 > 21:46 2 komentarja
gorivo, bencinska črpalka, Petrol
Foto: Borut Živulović/BOBO

Vlada predlog MOL za začasno zadrževanje uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov ali vsaj njenega 16. člena ocenjuje kot nedopusten. Ustavnemu sodišču, na kogar je MOL naslovil predlog, je vlada predlagala, naj pobudo in predlog zavrže.

Vlada je na današnji dopisni seji predlog za začasno zadržanje izvrševanja uredbe ocenila kot nedopusten, s tem pa predlaga ustavnemu sodišču, naj pobudo in predlog za začasno zadržanje izvrševanja izpodbijanja uredb zavrže, so po seji vlade sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Ob tem pa ustavnemu sodišču podredno predlaga, da predlog zavrne, “saj pobudnici nista izkazali, da bi jima lahko zaradi izvrševanja izpodbijanih določb nastale težko popravljive škodljive posledice”.

Vlada je konec novembra ob maržah znižala tudi trošarine, predvsem s ciljem hitrejšega znižanja inflacije. Posledica tega je bila, da so se cene naftnih derivatov znižale. Zato je v začetku decembra družba Petrol vložila pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov s predlogom za začasno zadržanje. V Petrolu so ocenili, da so ukrepi nesorazmerni in v nasprotju s 3. in 8. členom zakona o kontroli cen, je poročal STA.

Pobudnici predloga za začasno zadržanje sta MOL Slovenija in MOL & Ina. Ti dve podjetji sta ustavnemu sodišču predlagali zadržanje izvrševanja uredb, saj da naj bi vlada s tem presegla svoja ustavna in zakonska pooblastila, s tem pa povzročila neposredno škodo za prodajalce naftnih derivatov.

Kot je razvidno s spletne strani ustavnega sodišča, je bila pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti uredbe vložena 14. decembra 2023.

Izgube zaradi regulacije bi lahko po mnenju pobudnic namreč privedle do nesposobnosti zagotavljanja potreb po naftnih derivatih v Sloveniji. V končni posledici pa lahko privede do insolventnosti prodajalcev naftnih derivatov.

Z novim letom se je sicer spremenilo reguliranje cen električne energije, cene plina so po novem regulirane le za gospodinjstva in zgolj v kurilni sezoni, regulacija cen naftnih derivatov pa se ob tem ni spremenila.

Vlada cene derivatov določa na 14 dni po metodologiji, ki upošteva gibanje tečaja evro-dolar in povprečja cen derivatov na svetovnem trgu v tem obdobju. Omejene so tudi marže. Vlada je marže na bencin in dizel, ne pa tudi na kurilno olje, konec novembra znižala za okoli 30 odstotkov, kar je povzročilo obilo nezadovoljstva med trgovci, največji med njimi Petrol pa je na ustavno sodišče vložil celo pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti tega ukrepa, piše STA.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje