Slovensko podjetje prepričalo Google, zdaj so prejeli še globalno nagrado

Aerosol je prejel globalno nagrado
Arhiv podjetja

Slovensko podjetje Aerosol, ki izvaja meritve in raziskave kakovosti zraka, je prejelo globalno nagrado, ki jo Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) podeljuje malim in srednje velikim podjetjem, ki s pomočjo pravic intelektualne lastnine uresničujejo svoje poslovne ideje. V izboru so pokorili konkurenco iz vsega sveta, že prej pa s svojimi rešitvami prepričali odmevna imena - med drugim tehnološkega velikana Google, ki je z dvema njihovima merilnikoma opremil svoja vozila.

Svetovna organizacija za intelektualno lastnino je drugo leto zapored nagradila podjetja, ki s pomočjo pravic intelektualne lastnine uresničujejo svoje poslovne ideje. Za nagrado se je potegovalo 548 podjetij z vsega sveta, prejemnikov je sedem. Med njimi je tudi slovensko podjetje.

“Ponosni in počaščeni smo, to je priznanje ekipi podjetja Aerosol Magee Scientific za vsa prizadevanja,” pravi direktorica Aerosola Mateja Forštnarič.

Aerosol je prejel globalno nagrado
Arhiv podjetja

Podjetje si zdaj lahko obeta mentorski program in podporo za nadaljnjo monetizacijo inovacij in intelektualne lastnine, s čimer bodo pridobili dodatna znanja in nasvete za osvajanje novih trgov.

Kar 80-odstotni svetovni tržni delež

V Aerosolu pravijo, da so pionirji in vodilni svetovni strokovnjaki na področju meritev in raziskav kakovosti zraka. Merijo in raziskujejo črni ogljik ter druge ogljične aerosole, ki so velik krivec globalnega segrevanja.

“Črni ogljik so majhni delci v zraku, ki nastanejo ob nepopolnem zgorevanju fosilnih goriv in biomase. Prisotni so v izpuhih avtomobilov, tovornjakov, avtobusov, ladjah, letalih in v emisijah zaradi ogrevanja domov, gozdnih požarov. Po ogljikovem dioksidu so drugi največji povzročitelj globalnega segrevanja in negativno vplivajo na zdravje, podnebne spremembe in ekonomijo,” pravi direktorica.

Skoraj dvakratnik slovenske dodane vrednosti

Ljubljansko podjetje je lani ustvarilo več kot šest milijonov evrov prihodkov, kar je zadoščalo za 741 tisoč evrov dobička. Pri poslovanju izstopa dodana vrednost na zaposlenega, ki se giblje okoli 100.000 evrov, medtem ko je lansko slovensko povprečje znašalo slabih 56 tisoč evrov. Nagrada pa je, pravijo, dodano vrednost in prepoznavnost podjetja še povečala.

Za natančno merjenje črnega ogljika in drugih ogljičnih aerosolov so razvili svoje metode in instrumente, pri tem pa imajo danes približno 80-odstotni svetovni tržni delež.

Od bazne postaje Mount Everesta do Sahare

In kje lahko najdemo njihove merilnike, ki so prisotni v več kot 70 državah na vseh kontinentih?

“Nameščeni so v več sto postajah za merjenje in spremljanje kakovosti zraka: v raziskovalnih ustanovah, ob cestah, okoli industrijskih in transportnih objektov, na tleh, v zraku in na morskih plovilih,” pravi direktorica Mateja Forštnarič.

Njihove instrumente uporabljajo v okoljih z visokimi koncentracijami ogljičnih delcev, denimo v rudnikih, pa tudi v baznem taboru pod goro Mount Everest.

Onesnažen zrak v Bangkoku
Onesnaženost zraka v Bangkoku Foto: PROFIMEDIA

Forštnarič je dodala tudi, da merilce uporabljajo na raziskovalnih postajah vse od amazonske džungle pa tja do Sahare, od Spitzbergna na Severnem polu pa vse do Južnega pola.

“Poleg tega so naši instrumenti nameščeni na postajah agencij za merjenje kakovosti zraka in v njihovih mrežah vse od San Francisca do Šanghaja, od Dublina do New Delhija, tudi v Ljubljani in na lokacijah po Sloveniji in še marsikje drugod.”

Vožnja z Googlom in let z Matevžem Lenarčičem

Merilci Aerosola so torej pogosta oprema znanstvenikov in raziskovalcev, ki spremljajo vplive klimatskih sprememb in prisotnosti črnega ogljika v zraku na zdravje ljudi.

Zato jih uporabljajo tudi agencije za merjenje kakovosti zraka, ki med drugim spremljajo, kakšen učinek imajo ukrepi in regulative.

Prva tako jih uporablja industrija, ki je podjetje dodatno osvetlila na svetovnem zemljevidu. Primer tega je tehnološki velikan Google, ki je leta 2019 začel z meritvami onesnaženosti zraka v Londonu, dva merilnika v njihovih vozilih, ki so krožila po ulicah britanske prestolnice, pa so izdelali prav v ljubljanskem podjetju Aerosol.

Aerosol je prejel globalno nagrado
Arhiv podjetja

Sodelovali so tudi s pilotom Matevžem Lenarčičem, ki je z ultralahkim letalom že dvakrat preletel svet. V letalu je imel ravno njihovo napravo za merjenje koncentracije črnega ogljika.

“Tudi agencija za okolje (Arso) ima več naših merilnikov na merilnih postajah, s katerimi pokrivajo Slovenijo. Tudi v Planici je iz časa nordijskega svetovnega prvenstva naš sistem, ki bo tam ostal do konca poletne sezone. Njegov namen je namreč meriti vpliv turizma na alpske doline in njihov ekosistem. S tem nadaljujemo, tudi v drugih turističnih krajih v Sloveniji,” še pravi direktorica.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.