Preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja prvič na klopeh odbora za zdravstvo

Slovenija 11. Jun 202320:19 4 komentarji
položnica, dopolnilno zavarovanje
Fotografija je simbolična. (Foto: N1)

Državni zbor bo prihodnji teden začel s posvetom za boljšo prihodnost starejših in upokojencev, v nadaljevanju tedna pa bo zasedalo več delovnih teles. Na mizi odbora za zdravstvo bo med drugim zakonski predlog za preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Člane odbora za finance pa bo zaposlovala razprava o nameravani prodaji Športne loterije.

Po opravljeni splošni razpravi na plenarni seji minuli mesec bo predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero namerava koalicija preoblikovati dopolnilno zdravstveno zavarovanje, v sredo obravnaval odbor DZ za zdravstvo. Po predlogu novele bi dopolnilno zdravstveno zavarovanje prenesli v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku, in sicer v višini 35 evrov mesečno z možnostjo valorizacije enkrat letno. Zavezanci za plačilo prispevka bi bili vsi zavezanci za plačilo obveznega zdravstvenega zavarovanja. Prejemnik sredstev bi bil po novem Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in ne več tri zasebne zavarovalnice.

Ta korak naj bi bil sicer po prvotnih načrtih eden zadnjih ukrepov v obljubljeni zdravstveni reformi, a je vladna koalicija ob napovedi zavarovalnic o dvigu mesečnih premij z njim pohitela. V opoziciji ob tem opozarjajo, da zgolj ta ukrep ne bo prinesel bolj dostopnega javnega zdravstva in da predlog novele ne predvideva ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, pač pa zgolj njegovo preoblikovanje, dopolnilno zavarovanje pa bi bilo po novem obvezno.

Na zahtevo SDS bo odbor za zdravstvo ta teden razpravljal tudi o po njihovi oceni neuspešnem skrajševanju čakalnih vrst na podlagi zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema.

O nameravani prodaji Športne loterije tudi odbor za finance

Odbor DZ za finance bo na zahtevo SDS na nujni seji razpravljal o nameravani prodaji Športne loterije.

Trije lastniki, Olimpijski komite Slovenije (OKS), Nogometna zveza Slovenije (NZS) in Smučarska zveza Slovenije (SZS), namreč nameravajo svoje deleže prodati tujemu skladu. Skupaj imajo te tri športne zveze večinski, 57-odstotni delež v edinem ponudniku športnih stav v Sloveniji. Fundacija za šport (FŠO), ki sredstva pridobiva iz koncesijskih dajatev od iger na srečo, tej prodaji ostro nasprotuje.

V SDS ob zahtevi za nujno sejo odbora predlagajo, da minister za finance ne da soglasja k nakupu deležev Športne loterije Slovenije ter s tem ohrani interese profesionalnega in ljubiteljskega športa v Sloveniji. Če omenjene tri zveze ne želijo biti več lastniki, je treba koncesijo, ki jo poseduje Športna loterija, prenesti na Loterijo Slovenije, predlagajo. Dodajajo, da Športna loterija ni bila ustanovljena zato, da bi se nekoč prodala, ampak za podporo slovenskemu športu.

Na mizi odbora za infrastrukturo vnovič zakonski predlog za hitrejše uvajanje OVE

Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor bodo v sredo nadaljevali razpravo o predlogu zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE). Predlog zakona med drugim predvideva določitev potencialnih prednostnih območij za sončne in vetrne elektrarne, kot so na primer večje strehe, zaprta odlagališča ter energetska in prometna infrastruktura.

Zakon bi po trenutnem predlogu omogočal postavitev sončnih in vetrnih elektrarn na območjih z neizkoriščenim potencialom. Tako bo predvidoma dovoljeval sončne elektrarne na protihrupnih ograjah avtocest, plavajoče sončne elektrarne na premogovniških jezerih v savinjsko-šaleški regiji ter sončne in vetrne elektrarne na najširših vodovarstvenih območjih, a le po pod pogojem vodnega soglasja. Zakon naj bi omogočil tudi postavitev sončnih elektrarn na travnikih najslabše bonitete in na kmetijskih zemljiščih v zaraščanju.

V koaliciji so prepričani, da gre za dobrodošel korak naprej, v opoziciji pa so bili doslej kritični predvsem do tega, da zakonski predlog ne vključuje tudi olajšanja pogojev za hidroelektrarne in geotermalno energijo, pogrešajo tudi večje ambicije glede jedrske energije. Zakonski predlog je sicer odbor obravnaval že v tem tednu, pri čemer so v opoziciji dvakrat predlagali, da bi odbor obravnavo zakonskega predloga preložil na eno od prihodnjih sej, a so člani predlog obakrat zavrnili. V drugem glasovanju je bil izid sicer izenačen. Razpravo so nato prekinili in jo bodo tako zdaj nadaljevali v sredo.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje